19 دی: کشورهای عربی در منطقه اعلام کردند که روز پنجشنبه را اولین روز ماه رمضان می دانند.

به گزارش الخلیج آنلاین، عربستان، قطر، امارات، کویت و بحرین از عدم رؤیت هلال ماه رمضان خبر داده و پنجشنبه را اولین روز ماه رمضان اعلام کردند.

بر اساس این گزارش، دیوان پادشاهی عربستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که چهارشنبه ۳۰ شعبان و پنجشنبه آغاز ماه مبارک رمضان سال ۱۴۴۴ هجری قمری است.

شبکه رسمی الاخباریه عربستان گزارش داد: رؤیت هلال ماه رمضان در شامگاه سه شنبه در رصدخانه تبوک، تمیر و سدیر امکان پذیر نبود.

کمیته بررسی رؤیت هلال در وزارت اوقاف و امور اسلامی قطر نیز اعلام کرد که پنج شنبه، آغاز ماه مبارک رمضان است.

همچنین خبرگزاری رسمی امارات (وام) در توییتی اعلام کرد که چهارشنبه پایان ماه شعبان و پنجشنبه اولین روز ماه مبارک رمضان در امارات است.

این منبع به نقل از روزنامه محلی «القبس» گزارش داد، تیم رؤیت شرعی در کویت اعلام کرد که رؤیت هلال ماه رمضان در شامگاه سه شنبه امکان پذیر نبود و روز پنجشنبه اولین روز ماه رمضان خواهد بود.

خبرگزاری بحرین (بنا) نیز گزارش داد تیم رؤیت شرعی این کشور اعلام کرد که چهارشنبه آخرین روز ماه شعبان و پنجشنبه اولین روز از ماه مبارک رمضان است.

اما وزارت اوقاف و امور مذهبی عمان اعلام کرد که کمیته اصلی بررسی رؤیت هلال ماه مبارک رمضان عصر امروز چهارشنبه برای بررسی رؤیت هلال ماه در اداره کل این وزارتخانه تشکیل جلسه می دهد.

این وزارتخانه از شهروندان و ساکنان عمان خواست تا درباره رؤیت هلال ماه مبارک رمضان در روز چهارشنبه تحقیق کنند.

فلسطین، سوریه، یمن و مصر نیز اعلام کردند که رؤیت هلال ماه مبارک رمضان در شامگاه سه شنبه امکان پذیر نبوده و روز پنجشنبه اولین روز ماه مبارک رمضان خواهد بود.

این درحالی است که دفتر آیت الله سیستانی روز سه شنبه با انتشار اطلاعیه‌ای روز پنجشنبه را نخستین روز ماه مبارک رمضان اعلام کرد.
دفتر آیت الله سیستانی دیروز اعلام کرد: پیش‌بینی می‌شود هلال ماه رمضان فردا چهارشنبه با چشم غیر مسلح رؤیت شود و روز چهارشنبه پایان ماه شعبان و پنجشنبه آغاز ماه مبارک رمضان سال ۱۴۴۴ هجری قمری است.»
دیوان وقف اهل سنت عراق نیز در اطلاعیه‌ای جداگانه اعلام کرد: روز پنجشنبه نخستین روز از ماه مبارک رمضان است. به نوشته تارنمای اینترنتی «بغداد الیوم» به نظر می‌رسد طبق رصد ستادهای استهلال هلال ماه رمضان،پنجشنبه آغاز ماه مبارک رمضان مشترک برای اهل سنت و شیعیان خواهد بود.

همچنین دبیرخانه هیئت دولت عراق تصمیم گرفت ساعت کاری در ماه مبارک رمضان را یک ساعت کاهش دهد.

  • نویسنده :
  • منبع :