19 دی: معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت که امنیت و ثبات در قفقاز برای ایران حائز اهمیت است و حضور بیگانگان در این مطقه امنیت را تضمین نمی‌کند.
 علی باقری کنی، معاون وزیر امور خارجه در گفتگو با رسانه‌های ارمنستانی گفت که تاکید ایران بر تحکیم سیاست همسایگی یک اولویت جدی سیاست خارجی‌اش است، هم ارمنستان جایگاه ویژه‌ای دارد و هم امنیت و ثبات در قفقاز در سیاست همسایگی ایران جایگاه خاصی دارد.
وی افزود: لذا در چارچوب استمرار رایزنی‌های سیاسی مقام‌های دو کشور این سفر به‌دعوت همتای ارمنی من شکل گرفت و ما دیشب و امروز بحث‌های خیلی خوبی با مقام‌های ارمنستان به‌ویژه وزیر امور خارجه ارمنستان و معاون وزیر خارجه داشتیم.
باقری در ادامه گفت: در این ملاقات‌ها بر سیاست پایدار ایران برای تحکیم ثبات در منطقه تأکید شد و بر این نکته تأکید کردیم که ایران همواره پای ثابت صلح و ثبات در منطقه است و یار اعتماد‌آفرین برای تحکیم صلح و ثبات در منطقه خواهد بود.
معاون وزیر امور خارجه ایران گفت: بر این نکته هم تأکید شد که این کشورهای منطقه هستند می‌توانند صلح و ثبات منطقه را تضمین کنند و هرگونه حضور بیگانگان در واقع نه‌تنها تضمین‌کننده صلح نیست بلکه چشم‌انداز عدم‌ثبات را حضورشان پدیدار می‌کند.
وی در خصوص اقدامات آذربایجان نیز گفت: خداوند دیپلمات‌ها را خلق کرده است برای اینکه از راه‌های مسالمت‌آمیز و گفتگو در جست‌وجوی صلح و ثبات باشند. تصور من این است که رهبران منطقه آن‌قدر از عقلانیت راهبردی برخوردار هستند که راه‌حل گفتگو را بر هر گزینه دیگری ترجیح دهند. در این چارچوب جمهوری اسلامی ایران از تمام ظرفیت‌های خود برای حل‌وفصل مسائل و مشکلات منطقه از طریق مسالمت‌آمیز و میز گفتگو استفاده خواهد کرد.

  • نویسنده :
  • منبع :