19 دی: رئیس پلیس فتا استان مازندران از دستگیری پسرجوانی که با ترفند "ارسال پیامک با عنوان سامانه ثنا قوه قضائیه" اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب ۴۰ نفر از هموطنان سراسر کشور کرده بود، خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری پلیس، سرهنگ "سامع خورشاد" در تشریح این خبر، گفت: در پی مراجعه چند تن از شهروندان به پلیس فتا استان مازندران مبنی بر اینکه پس از دریافت پیامکی با عنوان سامانه ثنا و ابلاغ قضایی به درگاه جعلی پرداخت هدایت و از آنها کلاهبرداری شد، رسیدگی به موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت.
وی درباره دیگر اظهارات شاکیان، افزود: شاکیان با این تصور که اطلاعات کارت بانکی خود را در سایت قوه قضائیه ثبت می‌کنند، برای ثبت‌نام اقدام کرده بودند و در حالی که درگاه پرداخت شبیه سازی شده سایت اصلی بود، قربانیان بدون توجه به این موضوع در دام کلاهبردار اینترنتی واقع شدند.
رئیس پلیس فتا استان مازندران، عنوان کرد: کارآگاهان طی بررسی‌های انجام شده متوجه شدند که شهروندان دیگری نیز به همین شیوه مورد کلاهبرداری قرار گرفتند و با توجه به ارائه مستندات توسط شاکیان و با بررسی‌های اولیه و اقدامات تخصصی صورت گرفته، مشخص شد متهم پرونده پسر جوان ۲۲ ساله ساکن شهراردبیل بود که در این خصوص با هماهنگی مقام قضائی نامبرده دستگیر و به پلیس فتا مازندران انتقال داده شد.
سرهنگ خورشاد ادامه داد: متهم پس از سرقت و برداشت غیرمجاز از حساب بانکی افراد، اقدام به خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌کرد؛ این مجرم سایبری در ابتدا منکر هرگونه بزه ارتکابی شد که با روبه‌رو شدن ادله دیجیتال لب به سخن گشود و به برداشت غیر مجاز ازحساب بانکی۴۰ نفر از هموطنان در سطح کشور تا این لحظه اعتراف کرد و مبالغ کلاهبرداری شده  ۲ میلیارد ریال برآورد شد.
وی با اشاره به اینکه ارسال هرگونه پیامک با نام سامانه ثنا با شماره تلفن‌های شخصی و اپراتورهای مختلف تلفن همراه صرفا شگردی در جهت کلاهبرداری افراد سودجو است، از شهروندان خواست که به این گونه پیامک‌ها و پیام‌های ارسالی مشابه توجه نکنند.
رئیس پلیس فتا استان مازندران با بیان اینکه هیچ سازمان یا ارگان دولتی و خصوصی در هنگام ارسال ابلاغ‌ها به هیچ عنوان از طریق خطوط تلفن همراه ارسال پیام نمی‌کند و در خواست واریز وجه نقد ندارد؛ به شهروندان توصیه کرد که در صورت مواجه شدن با هرگونه پیامک ثبت نام و یا ابلاغیه واریز وجه یقین بدانند که این ترفندی برای کلاهبرداری است.

  • نویسنده :
  • منبع :