19 دی: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که امروز - ۲۷ اردیبهشت - به مناسبت روز جهانی ارتباطات مرحله نخست فیبرنوری منازل و کسب و کارها با حضور رییس جمهور به بهره برداری می رسد.
عیسی زارع پور روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با تبریک فرا رسیدن روز جهانی ارتباطات، اظهار داشت: امروز روز جهانی ارتباطات است و جا دارد این روز را به همه تلاشگران صنعت ارتباط و فناوری کشور و کسانی که در بخش خصوصی و دولت، نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان فعال هستند و همچنین اصحاب رسانه تبریک بگویم. امروز ما شاهد افتتاح پروژه‌های متعدد ملی با حضور رئیس جمهور خواهیم بود.
وی خاطرنشان کرد: امروز یکی از مهمترین پروژه‌هایی که کلید خواهد خورد افتتاح مرحله نخست پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها است که در این مرحله سه میلیون خانوار تحت پوشش قرار می گیرند که شامل ۱۰۰ شهر است.
به گفته وی، از تعداد 100 شهری که در مرحله نخست تحت پوشش قرار می گیرند، ۱۰ شهر بالای ۷۰ درصد پوشش فیبرنوری دارند و از امروز خدمات‌دهی در این شهرها به مردم آغاز می شود.
زارع پور افزود: برنامه‌ریزی‌ کرده‌ایم که تا پایان سال ۸ تا ۱۰ میلیون خانوار از آن ۲۰ میلیون خانواری که قرار است ظرف سه سال تحت پوشش فیبر نوری قرار گیرند، به شبکه فیبرنوری متصل شوند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: توسعه شبکه فیبر نوری اینترنت ثابت زیرساخت توسعه کشور در چند دهه آینده است؛ فارغ از اینکه سرویس داخلی یا خارجی می‌خواهد در کشور فعالیت کند اگر ما شبکه پرسرعت و با کیفیت در کشور نداشته باشیم، این امکان میسر نیست.
زارع‌پور بیان کرد: با این کار هم ظرفیت ارتباطات ثابت کشور و هم کیفیت آن را به نحو قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌ یابد و هم منجر به افزایش کیفیت و سرعت ارتباطات همراه خواهد شد.
به گفته وی، توسعه شبکه فیبر نوری بار را از روی ارتباطات همراه بر می‌دارد به طوری که با توسعه شبکه فیبر نوری در همه جای شهرها و روستاهای کشور، بی‌تی اس‌ها و آنتن‌های ارتباطات سیار از این طریق به شبکه متصل می شوند که می‌توانند حداکثر سرعتی که در استانداردها آمده است را به مردم ارائه دهند.
وی گفت: وزارت ارتباطات این طرح را به شکل شفاف در معرض قضاوت عمومی قرار داده‌ است و از طریق پایگاه اینترنتی IRANFTTX.IR مردم می‌توانند نقاط تحت پوشش را ببینند و اگر محل زندگی آنها تحت پوشش این شبکه بود، در همان پایگاه درخواست خود را برای استفاده از آن ارایه دهند.
به گفته زارع پور، اپراتورها مکلف هستند ظرف یک ماه این سرویس را برای مردم فراهم کنند و اگر هم محله مورد نظر تحت پوشش فیبرنوری نیست، برنامه زمان بندی برای تحت پوشش قرار گرفتن آن را ارایه کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از طرح پوشش فیبرنوری منازل و کسب و کارها به عنوان یک طرح بزرگ و ملی یاد کرد که نیازمند حجم بسیار زیاد کار اجرایی است.
وی از مردم ساکن در شهرهایی که هنوز تحت پوشش این شبکه قرار نگرفته اند، خواست صبوری کنند زیرا در حالت عادی اجرای این طرح حداقل هفت تا هشت سال طول می کشد اما وزارت ارتباطات می خواهد در سه سال‌ آینده این امکان را برای همه مردم فراهم کند.
زارع‌پور به مردم قول داد که این وزارتخانه و اپراتورهای ارتباطی تلاش خود را به کار ببندند تا این کار به سرعت در کشور انجام شوند.
وزیر ارتباطات همچنین گفت که تاکنون هشت شرکت پروانه لازم را برای همکاری دریافت کرده و در سراسر کشور کار را آغاز کرده‌اند.

  • نویسنده :
  • منبع :