۱۹ دی: یادگار امام خمینی(س) تأکید کرد: سیاست خارجی ادامه سیاست داخلی است. هر چه در داخل قدرتمندتر باشیم تیغ سیاست خارجی بهتر می برد. باید همگرایی داخلی را بالا برد. ما باید در سیاست خارجی سعی کنیم توان گفتمان سازی بین المللی داشته باشیم.
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در مراسم تجدید میثاق وزیر، معاونان، سفیران، و کارکنان وزارت امور خارجه با آرمان های امام خمینی(س) گفت: واقعیت این است که سیاست خارجی جمهوری اسلامی یا به بیانی سیاست خارجی انقلاب اسلامی دوره های مختلفی را طی کرده و یکی از درخشان ترین دوره های آن پیش از پیروزی انقلاب است. توانمندی مجموعه زیادی از نیروهای جوان و دارای شناخت روزگار خودشان اتفاقاتی را رقم زد که معمولاً به آن توجه ندارند. مثلاً اینکه در میانه مبارزات، نوفل لوشاتو انتخاب می شود و کاروان رهبری انقلاب به مرکز اخبار جهان برود. تعداد زیادی از کسانی که دنیا را می شناختند و با تأثیر گذاران در آن حوزه آشنایی داشتند جمع شدند و پتانسیل انقلاب را ایجاد و از آن استفاده کردند.

یادگار امام افزود: در دوره تثبیت، دفاع مقدس و بعد از آن هم همواره دستگاه سیاست خارجی دارای چنین جایگاهی بوده که از هزاران قدرت خارجی آن زمان برای پیروزی انقلاب استفاده شده؛ نه اینکه به تقابل با آنها برخواسته باشند. قدرت رهبری یک جریان سیاسی مثل انقلاب این نیست که به ستیز همه قدرت ها برود بلکه این است که از برخی به نفع برخی دیگر استفاده کند و از موج های جهانی به نفع هدفی که صحیح می داند بهره بگیرد.

وی تأکید کرد: در تمام دوره های قبل و بعد از انقلاب چهارچوب ها و قوانینی وجود داشته که به عنوان یک اصل پذیرفته شده در حوزه سیاست جهانی بوده و به نظرم می رسد امروز هم باید از آنها استفاده کنیم.

سید حسن خمینی تصریح کرد: اگر دوره پنجاه ساله قبل از انقلاب تا امروز را نگاه کنیم، هر وقت اطلاعات ما نسبت به حوادث دنیا بیشتر بوده قدرت پیش بینی ما بازتر و شناخت از دنیا عمیق تر بوده و بهتر درست تر به نتیجه رسیده ایم.

وی ادامه داد: بسیاری از تصمیمات تابع پیش بینی هایی بوده که بعضی جاها ممکن است اشتباه بوده باشد. آیا واقعاً سیاستمداران آمریکا می توانستند پیش بینی کنند که بعد از دوره ای همان که رفته برگردد؟! آیا عراق بعد از صدام را همینطور پیش بینی می کردند؟! در زندگی امام چند پیش بینی مهم داریم که یکی از آنها فروپاشی شوروی است. آیا خود انقلاب اسلامی قابل پیش بینی بود؟ آیا روسیه می تواند یک روزه، یک هفته و یا یک ماهه اوکراین را شکست بدهد؟ آیا واقعا این ظرفیت آغاز جنگ جهانی سوم است؟

یادگار امام اظهار داشت: در تاریخ ایران جاهایی که پیش بینی های اشتباه شده فاجعه آفریده است. مثل اینکه رضا شاه پیش بینی کرد که آلمان پیروز جنگ جهانی دوم می شود و تمام ساختار کشور برای دهه ها دچار مشکل کرد. بنابراین توان علمی خودتان را بالا ببرید. همه چیز را همگان دانند و این طور نیست که یک فرد یا گروهی تصور کنند دانشمند به همه حوزه ها هستند.

وی افزود: ما باید ظرفیت و مسائل خودمان را ببینیم و نه دچار هیجانات زودرس شویم و نه دچار جهان بینی های عقب مانده؛ در این زمینه باید هر چه بیشتر دانش و قدرت خودمان را بالا ببریم.

سید حسن خمینی تأکید کرد: قدرت دیپلماسی انقلاب اسلامی پیش از انقلاب مرهون ایرانی های خارج از کشور است. ما باید از این ظرفیت بیشتر از این استفاده کنیم. اما متأسفانه در حوادث سال گذشته دشمنان با تمام ظرفیت رفتند که از این ظرفیت به ضرر جمهوری اسلامی بهره بگیرند.

وی اظهار داشت: دومین نکته این است که هر چه بیشتر بر اصول خودمان تکیه کنیم اما توجه داشته باشیم که راه هیچ تقدسی ندارد و هدف مقدس است. ما بعضاً گرفتار تقدس مسیر می شویم. یکی از جملات امام که باید با آب طلا بنویسند این است که می فرمایند حرف مرد دو تا است. اتفاقاً مرد آن است که وقتی فهمید راه اشتباه است از آن برگردد.

یادگار امام ادامه داد: کار بسیار خوبی جا دارد تبریک بگویم، داستان جدید عربستان است؛ کار بسیار عاقلانه و ارزشمندی بود و دستگاه دیپلماسی با فطانت این کار را انجام داد. قرار نیست که ما با محمد بن سلمان رفاقت داشته باشیم یا فرض کنید اتفاقی که در ترکیه افتاد را فراموش کنیم. سیاست خارجی داستان تقدس ها و رفاقت ها نیست و داستان منافع کلان ملی است. طبیعی است که هیچ وقت نباید سر بحث یمن هم عقب نشست، آن مقداری که منافع ملی است؛ در داستان لبنان، یمن و سوریه همین طور است. اما وقتی پای عقل در میان باشد اقتضا می کند با شجاعت، تشخیص درست بدهند و عمل کنند؛ گرفتار هیجانات هم نباید شد.

سید حسن خمینی اظهار داشت: داستان پذیرش قطعنامه نماد این است که راه تقدس ندارد و هر لحظه می توانیم مسیرمان را به سمت مسیر درست عوض کنیم.

وی تأکید کرد: سیاست خارجی ادامه سیاست داخلی است؛ هرچه در داخل قدرتمندتر باشیم دوستان در بیرون تیغشان بهتر می برد. به تعبیر دیگر سیاست خارجی دست ماهر دکتری است که یک تیغ در دست دارد اما تیزی این تیغ به سیاست داخلی است.

یادگار امام با تأکید بر اینکه باید همگرایی داخلی را بالا ببریم، افزود: نکته دیگر این است که ما در سیاست خارجی باید سعی کنیم توان گفتمان سازی های بین المللی داشته باشیم. اصل انقلاب در چنین فضایی به وجود آمده بود.

سید حسن خمینی یادآور شد: گفتمان نه شرقی نه غربی فضای دنیا را عوض کرد، تغییر گفتمان بازی فلسطین را عوض کرد و پس از انقلاب اسلامی بازگشت دوباره به دین اتفاق افتاده است. گفتمان گفت و گوی تمدن ها در زمان خودش یک پارادایم شیفت مهم در دنیا بود. گفتمان مقاومت بسیار ارزشمند است و هویت اسلامی را در دنیا نگه داشته است. امروز هم محتاج این هستیم که از درون خودمان گفتمان سازی کنیم. 

  • نویسنده :
  • منبع :