19 دی: رابرت (راب) مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در تداوم دخالت واشنگتن در امور داخلی ایران، با ادعای حمایت از حرفه روزنامه نگاری و بیان اینکه روزنامه نگاری جرم نیست، مدعی حمایت از دو خبرنگار ایرانی شد.
رابرت مالی مذاکره کننده ارشد آمریکا در گفتگوهای غیرمستقیم با تهران همزمان با برگزاری دادگاه الهه محمدی و نیلوفر حامدی دو خبرنگار ایرانی در تهران با ادعای حمایت از آنها در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: روزنامه‌نگاری جرم نیست. مقامات ایران باید زندانی‌کردن روزنامه‌ نگارانی همچون الهه و نیلوفر، صرفا به دلیل انجام دادن کارشان، را متوقف کنند.
پیش از این نیز، حساب کاربری وزارت خارجه آمریکا به زبان فارسی این محاکمه را "ساختگی" خواند و با دخالت در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران گفت: این دو زن حدود نه ماه بدون دسترسی به وکلای خود در بازداشت به سر بردند و این هفته در جلسه محاکمه، وکلای آنها اجازه نداشتند به نمایندگی از موکلان خود صحبت نمایند.
آمریکا در تداوم مداخله جویی هایی خود در ناآرامی ها و اغتشاشات سال گذشته ایران ادعا کرد: تاکنون هیچکس مسئولیت مرگ مهسا امینی را به عهده نگرفته است و با این وجود خبرنگارانی که مرگ او را در بازداشتگاه پلیس امنیت اخلاقی گزارش نمودند، با اتهامات سهمگینی چون احتمال صدور احکام سنگین و یا حتی مجازات اعدام روبرو می باشند.
وزارت خارجه آمریکا سپس مدعی شد: این به سخره گرفتن عدالت است. ما همچنان به اظهار عقیده و اقدام برای حمایت از آزادی بیان و آزادی مطبوعات در ایران ادامه خواهیم داد. خبرنگاری جرم نیست.دولت ایران از خبرنگاران هراس دارد، زیرا خبرنگاری خوب جامعه ای را می سازد که در آن دولت در قبال مردم پاسخگو است.
واشنگتن در ادامه ادعاها و اتهام پراکنی های خود علیه جمهوری اسلامی ایران تحت پوشش حمایت از خبرنگاران ایرانی اضافه کرد: نیلوفر و الهه، وظیفه خود را به عنوان خبرنگار، جهت تحقیق و گزارش حقیقت به مردم انجام می دادند. افشای حقیقت در مورد سوء رفتارهای جمهوری اسلامی، دقیقا همان چیزی است که این رژیم از آن هراس دارد.
وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: آزادی بیان یک حق جهانی است که در اعلامیه جهانی حقوق بشر سازمان ملل متحد و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران هر دوی آن را امضا و تصویب کرده، ثبت شده است.ما از ایران می‌خواهیم که فورا صدها زندانی عقیدتی و ده‌ ها روزنامه‌ نگار را که صرفاً به‌ دلیل انجام وظیفه، یعنی گزارش حقیقت به مردم در حبس به سر می برند، آزاد نماید.
به گزارش ایرنا، دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه دارایی آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی اعلام کرد که تحریم های جدیدی را علیه شخصیت های وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و نیروی قدس سپاه پاسداران، وضع کرده است.
در بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا ادعا شده است: امروز تحریم های جدیدی علیه شخصیت های وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و نیروی قدس سپاه پاسداران که در مجموعه ای از توطئه های تروریستی از جمله توطئه های ترور مقامات سابق دولت آمریکا دو تابعیتی های ایرانی آمریکای و مخالفان ایرانی شرکت کرده اند، وضع می کنیم.
در این بیانیه در تداوم اتهام پراکنی های واشنگتن علیه تهران ادعا شده است: این تحریم ها سه فرد مستقر در ایران و ترکیه و یک شرکت وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همراه دو مقام ارشد سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هدف قرار می دهد که در طراحی عملیات مرگبار خارجی علیه غیرنظامیان از جمله روزنامه نگاران و فعالان نقش داشته اند.

  • نویسنده :
  • منبع :