19 دی: وزیر امور خارجه کشورمان و وزیر خارجه عربستان عصر جمعه در حاشیه اجلاس دوستان بریکس در کیپ‌تاون آفریقای جنوبی با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند که بن فرحان اعلام کرد که به‌زودی به تهران سفر خواهد کرد.
«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان و «فیصل بن فرحان آل سعود» وزیر خارجه عربستان که به‌منظور شرکت در اجلاس دوستان بریکس به آفریقای جنوبی سفر کرده بودند، به طور دوجانبه با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.
این دیدار عصر جمعه - ۱۲ خرداد- و در حاشیه اجلاس دوستان بریکس در شهر کیپ‌تاون آفریقای جنوبی انجام شد.
امیرعبداللهیان: زمینه برای گشایش سفارتخانه‌ها فراهم است
وزیر امور خارجه کشورمان از پیشرفت‌های خوب حاصله در روابط دوجانبه ابراز خرسندی کرد.
امیرعبداللهیان افزود: خوشبختانه سفرای دو کشور تعیین و به طور متقابل معرفی شدند و زمینه برای گشایش سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌ها فراهم است.
وی از تسهیلات و ترتیبات خوب فراهم شده توسط عربستان برای سفر حجاج ایرانی به‌منظور انجام حج تمتع تشکر و قدردانی کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: در گفتگوهای قبلی در خصوص ضرورت تقویت روابط تجاری و اقتصادی دو کشور صحبت کردیم و سفر آتی جنابعالی به تهران نیز فرصتی برای گفتگو و تبادل نظر بیشتر به‌منظور تقویت روابط دوجانبه در زمینه‌های مختلف خواهد بود.
امیرعبداللهیان بریکس را نیز فرصت جدیدی برای همکاری‌های چندجانبه میان ایران و عربستان و دیگر کشورهای عضو این گروه به‌ویژه در زمینه‌های اقتصادی و تجاری برشمرد.
وزیر امور خارجه عربستان: به‌زودی به تهران سفر خواهم کرد
«فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه عربستان نیز در این دیدار از پیشرفت‌های بسیار خوب حاصله در روابط دوجانبه اظهار خرسندی کرد.
وی از کمک‌های ارزشمند طرف ایرانی در استقبال از هیات فنی عربستانی به‌منظور زمینه سازی برای گشایش سفارت و سرکنسولگری عربستان در ایران تشکر کرد و ادامه داد: با همکاری بسیار خوب دو طرف از مراحل تعیین سفرا و زمینه سازی برای گشایش نمایندگی‌های سیاسی و کنسولی به‌سرعت عبور کردیم و در حال حرکت به سمت مرحله جدیدی از روابط دو کشور هستیم که تأمین‌کننده منافع دو ملت و کل منطقه خواهد بود.
وزیر امور خارجه عربستان تاکید کرد که در پاسخ به دعوت به عمل آمده، به‌زودی به تهران سفر خواهد کرد.
طرفین در این دیدار، سلام‌های گرم متقابل رؤسای دو کشور را به یکدیگر ابلاغ کردند.
به گزارش ایرنا، این دومین دیدار رسمی وزرای خارجه دو کشور در سه ماه گذشته و پس از توافق تهران و ریاض برای ازسرگیری روابط سیاسی و دیپلماتیک پس از هفت سال است.
اکنون تهران و ریاض در مرحله انجام امور اداری و فنی برای بازگشایی سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های خود در کشور مقابل هستند و انتظار می‌رود در هفته‌های آینده به طور رسمی سفارتخانه‌ها فعالیت خود را آغاز کنند.
نخستین دیدار امیر عبداللهیان و بن فرحان فروردین ماه به میزبانی پکن صورت گرفت.
  • نویسنده :
  • منبع :