19 دی: مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران پخت و پز برای تهیه صبحانه و سهل انگاری کارگران را عامل اصلی آتش سوزی در بازار سید ولی تهران اعلام کرد.
قدرت الله محمدی روز پنجشنبه درخصوص حادثه آتش سوزی انبار چسب در بازار سید ولی اظهار داشت: در بخشی از بازار تهران پاساژ موسوی مهر قرار دارد و صنف کفاشان و عرضه چسب و مواد شیمیایی در آنجا واقع شده است.
وی افزود: این پاساژ چهار طبقه مملو از طبق‌های ۱۷ کیلویی چسب بود و به دنبال سهل انگاری در حین صبحانه آتش سوزی اتفاق افتاد که همکاران آتش نسان در مدت سه دقیقه به محل حادثه رسیدند اما باتوجه به شعله وری بالای چسب، آتش به تمام پاساژ سرایت کرد. در این حادثه ۱۵ ایستگاه آتش نشانی با ۲۵۰ آتش نشان اعزام شدند و توانستند سه طبقه بالای پاساژ را اطفاء کنند.
محمدی ادامه داد: آتش نشانی تقریبا به همین پاساژ هشت بار اخطار داده بود که این پاساژ ایمنی ندارد و نباید این حجم از مواد خطرناک در آن انبار قرار بگیرد.
وی گفت: این ساختمان مرکز توزیع چسب ایران بود و باتوجه به حجم مواد باید در خارج از تهران مستقر می شد. آخرین اخطار ما به مالکان اردیبهشت ماه سال جاری بود. ما نگران هستیم و لحظه به لحظه رصد می کنیم، اما مالکین توجه نمی‌کنند و اموال آنها دود می شود البته که برای‌شان تجربه نمی‌شود. در آتش سوزی مولوی هم مالکین میلیاردی خسارت دیدند، اما باز هم تجربه نمی شود. حادثه خبر نمی کند و هر لحظه امکان وقوع یک حادثه وجود دارد.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی از ۶۱ شهید آتش نشان تهران یاد کرد و به تمام آتش نشانان خسته نباشید، گفت.
وی درباره نحوه فعالیت کارکنان آتش‌نشانی اظهار داشت: همه فرماندهان ما با بی سیم هستند و حتی هنگام خواب هم باید این بی سیم روشن باشد. به محض بروز حادثه اولین راه ارتباطی ما این بی سیم است. اگر حادثه ای خارج از عرف باشد، من هم حضور پیدا می کنم. در کل مکالمات کل ایستگاه های تهران را می شنوم و رصد می کنم. هنگام خواب با تلفن همراه گزارش می دهند و ما سریعا اعزام می‌شویم. تنها سیستمی هستیم که شهروندان در مدت کمتر از چهار دقیقه پاسخ خودشان را می‌گیرند.
محمدی با بیان اینکه پنج هزار و ۳۰۰ آتش نشان در ۱۳۷ ایستگاه آتش نشانی فعالیت می کنند، تصریح کرد: آنها در سه نوبت کاری مشغول به کار هستند و در زمان استراحت هم آماده باش هستند. روزانه ۴۵۰ ماموریت در شهر تهران داریم که شامل حریق، تصادف، حادثه و ارائه خدمات است.
وی یکی از مشکلات موجود برای تردد خودروهای آتش نشانی را ترافیک عنوان کرد و گفت: در زمان ترافیک خودروها بعد از باز کردن راه در پشت ماشین های امدادی قرار می گیرند، رانندگان خودروها به سرعت در پشت ماشین های اورژانس و آتش‌نشانی  قرار می گیرند که این باعث حادثه می شود. در حادثه انبار چسب، انبوه جمعیت مانع انجام عملیات شدند، از طرفی هم هر لحظه ممکن است سازه فرو بریزد.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی تاکید کرد: در یک عملیات سه تن از آتش نشانان با شهادت ۳۰ ثانیه فاصله داشتند، مردم باید اجازه دهند آتش نشانان وظایف خود را انجام دهند و از تجمع خودداری کنند.
  • نویسنده :
  • منبع :