19 دی: منابع غربی با تایید توانایی ایران در خرید و دستیابی به هواپیماهای جدید با وجود تحریم‌ها از ورود دو فروند ایرباس A۳۴۰ متعلق به نیروی هوا فضای فرانسه به ناوگان هوایی ایران طی روزهای اخیر خبر دادند.
مقامات رسمی ایران از اضافه شدن ده‌ها فروند هواپیمای جدید به ناوگان هوایی کشور طی ماه‌های اخیر با وجود تحریم‌ها خبر داده‌اند.
در همین زمینه «محمد محمدی‌بخش» رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفته بود که بیش از ۵۰ فروند هواپیما و هلیکوپتر در ۱۸ ماه گذشته خریداری شده و تا کنون ۲۰ فروند به سرویس هوایی برای خدمت‌رسانی اضافه شده است.
«مهرداد بذرپاش» وزیر راه و شهرسازی نیز در اوایل ماه جاری با بیان این که توسعه ناوگان هوایی در دستور کار قرار دارد اعلام کرد: تا روزهای آینده هواپیماهای جدیدی به ناوگان هوایی کشور می‌پیوندد.
یک پایگاه خبری هلندی که اخبار مربوط به صنعت هوانوردی را منتشر می‌کند، خبری را منتشر کرده است که ورود هواپیماهای جدید به ایران را تایید می‌کند.
این پایگاه البته طی گزارشی تایید نشده نوشته است دو فروند ایرباس A۳۴۰ که زمانی متعلق به نیروی هوا فضای فرانسه بودند توسط یک ایرلاین ایرانی خریداری شده‌اند.
بر اساس این گزارش این دو هواپیما در تاریخ ۲۳ می سال جاری در ایران به زمین نشسته‌اند.
این هواپیماها در دسامبر ۲۰۲۰ از خدمت در نیروی هوا فضای فرانسه کنار گذاشته شدند و از مارس ۲۰۲۱ تا بهار ۲۰۲۲ در شهر شاتورو فرانسه نگهداری می‌شدند.
این دو هواپیما یک سال پس از این که هیچ‌گونه پروازی نداشتند.
این پایگاه هلندی در پایان مدعی شده است هواپیماهای مورد اشاره تحت اختیار یک ایرلاین ایرانی قرار گرفته‌اند.
به گفته تحلیلگران، اینکه ایران می‌تواند هواپیماهای متعلق به یک نیروی نظامی در قلب اروپا را خریداری کند و در اختیار بگیرد، حاکی از رنگ باختن تحریم‌ها و توانایی بالای ایران در دور زدن تحریم‌ها و مقابله با سیاست‌های محدودیت‌زای آمریکا و سایر دولت‌های غربی است.

  • نویسنده :
  • منبع :