19 دی: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اضافه شدن حدود ۵۰۰ آمبولانس در دو ماه آینده به شبکه حمل و نقل حوزه سلامت کشور خبر داد و گفت: همراهی دولت و مجلس در بخش دارو نیز سبب رفع نگرانی‌ها شده است.
بهرام عین اللهی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: در دولت سیزدهم از ابتدای آغاز به کار خود، ساخت بیمارستان‌های مختلف را در دستور کار قرار داد و به زودی بیمارستانی که در ۲ سال گذشته تکمیل و تجهیز شده و دارای پد بالگرد برای انتقال مصدوم است، افتتاح می شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به وجود حدود سه هزار آمبولانس فرسوده در کشور و برنامه‌ای که این وزارتخانه برای جایگزینی آنها دارد، افزود: از طریق مناقصه تلاش می‌کنیم حدود ۵۰۰ آمبولانس را تامین کنیم و تا دو ماه آینده این تعداد به ناوگان آمبولانس‌های کشور اضافه می‌شود و پیگیر هستیم تا کمبودهای این بخش هم تامین اعتبار شود.
وی درباره اینکه آیا کرونا پایان یافته یا خیر، تصریح کرد: هنوز کرونا در بخش‌های آلوده مانند اورژانس یا در بیمارستان‌ها تمام نشده و باید افراد مشغول در این بخش‌ها مسائل بهداشتی را رعایت کنند. اما در سطح جامعه فعلا نیاز به استفاده از ماسک نیست.
عین اللهی درباره اینکه پیش از این اعلام کرده بود دارو به میزان کافی در کشور وجود دارد، ولی برخی این موضوع را رد کردند، توضیح داد: احتمالا در این باره اشتباه متوجه شدند چرا که بنده درباره ذخایر دارو صحبت کردم و گفتم یکی از راهکارهای جلوگیری از کمبود دارو، افزایش ذخایر داروهای استراتژیک است که سبب می شود مشکلی در این حوزه ایجاد نشود.
وزیر بهداشت ادامه داد: خوشبختانه در دو هفته اخیر کارهای خوبی در مجلس و دولت در موضوع دارو انجام شد. نخست اینکه سازمان برنامه و بودجه حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان به طرح دارویار و شرکت‌های دارو یار اختصاص داد. همچنین ۳۰ هزار میلیارد تومان بانک مرکزی در این زمینه تسهیلات در نظر گرفت و حدود ۱.۵ میلیارد تومان ارز ترجیحی ۴۲۰۰ برای آن ایجاد شد.
وی با اشاره به همراهی مجلس در این زمینه خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی با موافقت خود در لایحه دولت مبنی بر معافیت دارو و تجهیزات پزشکی از مالیات بر ارزش افزوده همراهی لازم را انجام داد. سران قوا نیز مصوب کردند عوارض گمرکی دارو و تجهیزات پزشکی از چهار درصد به یک کاهش یابد که همه این رویه‌ها سبب تامین دارو به میزان کافی خواهد شد.
  • نویسنده :
  • منبع :