19 دی: عید سعید غدیر در بین شیعیان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا در این روز دین اسلام با اعلام امامت و ولایت امیرالمؤمنین(ع) کامل شد.

هجدهمین روز ماه ذی‌الحجه در تقویم قمری به نام عید سعید غدیر نامگذاری شده است که توسط شیعیان برای جانشینی صریح حضرت علی ابن ابی‌طالب(ع) در مقام امامت پس از حضرت محمد(ص) پیامبر مسلمانان جشن گرفته می‌شود.

رسول گرامی اسلام(ص) در دهمین سال پس از هجرت و پس از آخرین حج خود حضرت علی(ع) را با اعلام حدیث «مَنْ کنْتُ مَوْلاهُ، فَهذا عَلِی مَوْلاهُ. أَللّهُمَّ والِ مَنْ والاهُ، وَ عادِ مَنْ عاداهُ» به امر خداوند به جانشینی پس از خویش و به عنوان امام امت به تمامی مسلمانان معرفی کرد.

شیعیان همچنین معتقدند که آیه سوم سوره مائده «الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی» در روز عید غدیر نازل شده است و شیعیان نیز بر طبق یک سنت دیرینه این روز را در مساجد، تکایا و هیئت‌های مذهبی همانند عید فطر، عید قربان و دیگر اعیاد مسلمانان جشن می‌گیرند.

مکتب غدیر در تمام مراکز علمی تدریس شود

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در پیام خود به دهمین اجلاس سالانه غدیر، تأکید کرد: بازگویی داستان غدیر برای مردم بخصوص نوجوانان و جوانان عزیز که داستان یک تاریخ جاودان و ماندنی است، وظیفه بزرگان و دانشمندان دینی و پدران و مادران است.

در بخشی از این پیام آمده است:‌ معرّفی غدیر، یعنی شناخت الگوی بزرگ حیات و زندگی و شناخت راه مستقیم تکامل و سعادت واقعی که بشریت به آن نیازمند است.

این استاد برجسته حوزه تأکید کرده است: مکتب غدیر و پیام روح‌بخش آن، باید در تمام مراکز علمی و حوزه‌های دینی، تدریس شود و کرسی غدیرشناسی در مراکز معتبر علمی جهان تأسیس گردد تا مردم شناخت واقعی به مبلّغ غدیر، یعنی حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و صاحب غدیر که همان صاحب ولایت و امامت و وصایت است، یعنی حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام داشته باشند و از حیات طیبه آنان الگو گرفته و جان خود را سر زنده و زندگی خود را جاودانه و پربرکت و خدایی نمایند.

وی همچنین طی سخنانی تأکید کرده است: در روزی که پیامبران الهی و فرشتگان مقرب خداوند جشن و سرور و شادمانی دارند، شیعیان هم باید یکپارچه مراسم جشن و شادی برگزار نمایند و سنت‌های گذشته خود را احیا کنند.

آیت الله صافی گلپایگانی تصریح کرده است: هیئت‌های مذهبی در کشورها و شهرهای اسلامی با حالت اجتماع به خیابان‌ها و مراکز مذهبی آمده و این عید بزرگ را جشن بگیرند.

 

غدیر از بارزترین دلایل امامت است

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی عید غدیر را پایه ولایت می داند و تأکید دارد که باید به این روز اهمیت زیادی داده شود که تاکنون این‌گونه نبوده است.

وی طی سخنانی به اعیاد مختلفی که در ماه ذی‌الحجه وجود دارد اشاره کرد و ابراز داشت: عید قربان که از اعیاد مهم اسلامی است و مناسبت دوم که ولادت امام علی النقی(ع) است و دیگری هم ۱۸ ذی‌الحجه، عید غدیر در این ماه قرار دارد.

این استاد سطوح عالی حوزه در ادامه با اشاره به اینکه غالباً به روزهای عزاداری اهمیت داده می‌شود، ابراز داشت: این در حالی است که روز غدیر روز بسیار بزرگی است و همه این‌ها حول ولایت می‌چرخد.

آیت الله مکارم شیرازی با تأکید بر اینکه غدیر از بارزترین دلایل امامت است، بیان کرد: این روز نباید فراموش شود و اهمیت به این روز باعث برکت برای کشور است و البته باید به دور از اهانت به مقدسات دیگران باشد.

غدیر از ارکان اسلام است

آیت الله العظمی حسین نوری همدانی هم طی سخنانی به اهمیت عید غدیر اشاره و ابراز داشته است: باید همان‌گونه که به فرهنگ اهل بیت(ع) و روایات آن‌ها توجه می‌شود به تاریخ، زمان و سیاست زمان آن‌ها هم توجه شود.

وی در ادامه غدیر را از ارکان اسلام عنوان کرد و افزود: غدیر از جمله مسائلی است که باید آن را به جهانیان عرضه کرد و تا آن‌ها به خوبی با این مسئله آشنا شوند.

 

غدیر باید در جامعه شناخته شود

آیت‌الله العظمی سید محمد علی علوی گرگانی نیز تأکید دارد که واقعه غدیر خم به دلیل اهمیت بالایی که دارد باید بیش از این در جامعه شناخته شود.

این مرجع تقلید شیعیان با اشاره به تأثیرگذاری زبان هنر در نشان دادن این واقعیت بزرگ، اظهار داشت: به نمایش درآوردن صحنه غدیر خم یک هنر به شمار می‌رود و این اقدام می‌تواند معرفت افراد را نسبت به شخصیت امام علی(ع) بیشتر کند.

این مفسر قرآن کریم با مهم خواندن خطبه غدیریه اظهار داشت: خوشبختانه امروز شاهد برگزاری برنامه‌های مختلفی از جمله برگزاری مسابقات در زمینه خطبه غدیریه هستیم که در گذشته حتی در حوزه‌های علمیه کمتر به آن توجه می‌شد و جامعه باید به این خطبه توجه بیشتری داشته باشد.

وی افزود: دین اسلام با واقعه غدیر تکمیل شد و خداوند نعمت خود را در غدیر به نهایت رساند که همین امر باید مورد توجه جدی ما باشد.

آیت الله علوی گرگانی تصریح کرد: واقعیت غدیر به دلیل آن که در قرآن کریم به آن اشاره شده است از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

  • نویسنده :
  • منبع :