وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خبر داد که هفته آینده ۶ میلیارد یورو دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی، وارد دو بانک در حساب‌های مورد درخواست بانک مرکزی ایران در منطقه می‌شود.
حسین امیرعبداللهیان در هشتمین اجلاسیه بین‌المللی «مجاهدان در غربت» که در دامغان برگزار شد، در بخشی از سخنان خود گفت: هفته آینده ۶ میلیارد یورو دارایی‌های ایران که نزد کره جنوبی مسدود شده بود و به تازگی از کره جنوبی به سوییس منتقل شده است و از یوان به یورو تبدیل شده است، وارد دو بانک درحساب‌های مورد درخواست بانک مرکزی ایران در منطقه می‌شود.
وی ادامه داد: این ۶ میلیارد یورو با استفاده از سوییفت و در فضای رسمی مبادلات بانکی بین‌المللی منتقل شده و در چارچوب توافق انجام شده این پول بر اساس نیازهای خودمان هزینه می‌شود.
امیرعبداللهیان اضافه کرد: این توافق کالاهای غیرتحریمی را شامل می‌شود و شامل کالاهای دومنظوره نمی‌شود.
این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با رد موضوعاتی مانند «نفت در برابر غذا» گفت: چنین موضوعاتی در دیپلماسی عزتمندانه جایی ندارد.
وی بار دیگر تأکید کرد: موضوع مهم این است که این ۶ میلیارد یورو علی‌رغم تحریم‌ها در مسیر رسمی بانک‌ها و در چارچوب سوئیفت منتقل می‌شود.
امیرعبدالهیان با بیان اینکه وزارت امور خارجه پیگیر مطالبات است، تاکید کرد: یکی از مهمترین سیاست‌های وزارتخانه در منطقه بی اثر کردن تحریم‌ها است.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه از سال گذشته ۳۹۰ میلیون پوند مطالبات از دولت انگلیس دریافت شده است، گفت: این مطالبات چهار دهه مسکوت باقی مانده بود.
وی همچنین با بیان اینکه سیاست خارجی ما بر مبنای گفتمان انقلاب اسلامی است، تاکید کرد: توجه به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی به ویژه در راستای تعالی اقتصادی ایران اسلامی در زمره سیاست‌های ایران اسلامی و وزارت خارجه است.

  • نویسنده :
  • منبع :