19 دی: رییس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه سالانه ۱۵ هزار مورد جدید ابتلا به سرطان سینه در کشور ثبت می‌شود، از آزمایش تشخیص رایگان سرطان‌های روده بزرگ، سینه و دهانه رحم در مراکز بهداشتی و درمانی خبر داد.
کوروش اعتماد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سرطان سینه بیشترین فراوانی بروز را در بین سرطان‌ها در کشور دارد و ۹۵ درصد مبتلایان را زنان تشکیل می‌دهند.
وی با بیان اینکه سالانه ۱۰ هزار مورد ابتلای جدید به سرطان روده بزرگ نیز در کشور ثبت می‌شود، افزود: با توجه اینکه مصرف غذاهای آماده، استعمال سیگار و قلیان رو به افزایش است، پیشگیری از سرطان‌های شایع در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته و به شکل بسته پزشکی خانواده و خدمات کنترل بیماری‌های غیرواگیر در مراکز بهداشتی تشخیص داده می‌شود و در صورت مثبت بودن خدمات درمانی در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.
اعتماد تاکید کرد: کم تحرکی نیز از عوامل خطرزای سرطان‌ها است و اکنون در کشور شاخص فعالیت فیزیکی در ۴۰ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال، کم است.
اعتماد تصریح کرد: تشخیص زودرس سرطان روده بزرگ در مراکز جامع خدمات سلامت با انجام یک آزمایش ساده اولیه توسط همکاران مراقب سلامت از مراجعان بالای ۴۰ سال انجام و در صورت مثبت بودن تست از طریق نظام ارجاع بیمار به بیمارستان‌های کشور ارجاع می‌شود.
هیچ فرد مشکوک به سرطان روده بزرگ در صف انتظار باقی نمی‌ماند
به گفته وی با توجه به محدود بودن ظرفیت‌های بیمارستانی در برخی نقاط کشور، تجربه خوبی توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران در حال انجام است که عملا هیچ فردی که مشکوک به سرطان روده بزرگ هست در صف انتظار باقی نمی‌ماند.
گفتنی است؛ مطالعات وزارت بهداشت حاکی از آن است که در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۲۵ هزار مورد سرطان در کشور داشتیم که این رقم در سال ۲۰۲۵ به ۱۵۰ هزار مورد خواهد رسید.
  • نویسنده :
  • منبع :