19 دی: رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران گفت: تجربه استفاده از گذرنامه زیارتی ثابت کرد که قابلیت استفاده برای سفرهای زیارتی به کشورهای سوریه و عربستان نیز با این مدل گذرنامه وجود دارد.
سردار علی ذوالقدری روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: گذرنامه زیارتی برای نخستین بار در اربعین امسال مورد آزمون و خطا گرفت که خوشبختانه بهترین خروجی و نتیجه به دست آمد.
وی با بیان اینکه بیش از ۹۳۰ هزار گذرنامه زیارتی در اربعین ۱۴۰۲ صادر شد، افزود: این مدل گذرنامه که به ابتکار جمهوری اسلامی ایران طراحی و اجرا شد، از امتیازات ویژه‌ای برخوردار است که گذرنامه‌های معمولی و بین المللی از آن بی‌بهره هستند.
رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه فراجا، مهم ترین ویژگی این نوع گذرنامه را هزینه پایین صدور آن دانست و گفت: هزینه دریافت گذرنامه زیارتی یک هشتم گذرنامه بین‌المللی بوده و با هدف برخورداری از تمامی اقشار به خصوص اقشار کم برخوردار و محروم صادر شده است.
سردار ذوالقدری فقدان محدودیت گذرنامه بین‌المللی را ویژگی دیگر گذرنامه زیارتی عنوان کرد و توضیح داد: برای مثال برخی از کشورها به خصوص در آمریکای جنوبی گذرنامه با مهر کشور عراق را نمی‌پذیرند و به همین خاطر افراد علاوه بر گذرنامه معمولی می توانند از گذرنامه زیارتی برخودار باشند.
وی درباره استفاده از این نوع گذرنامه برای سفرهای زیارتی در کشورهایی همچون سوریه و عربستان توضیح داد: ما آماده استفاده از این گذرنامه برای سفر به کشورهایی چون سوریه و نیز عربستان برای سفرهای حج هستیم.
رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه فراجا در عین حال با بیان اینکه هنوز تسری گذرنامه زیارتی به سایر کشورهای زائر پذیر مطرح نشده است، گفت: برای تحقق این امر نیاز است تا بخشی از فرآیند کار و پیگیری‌ها توسط وزارت‌خانه های امور خارجه و کشور انجام شود.

  • نویسنده :
  • منبع :