یادداشت پایگاه خبری ۱۹ دی آنلاین با عنوان «نتانیاهو بازنده اصلی جنگ غزه» به قلم احمدرضا تمدن بدین شرح است:

نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، اجماع جهانی حاصل شده در سازمان ملل علیه جنایات اسرائیل در غزه را «مزخرف» خواند و عملاً کشتار بیش از 11 هزار غیرنظامی را بی اهمیت خواند. وی در ادامه اظهارات خود کشتار غیرنظامیان در غزه، ازجمله زنان و کودکان را «صدمات جانبی» جنگ دانست و آن را بخشی از جنگ اعلام کرد.
نتانیاهو در کلام خود با استفاده از عبارت «صدمات جانبی» برای جان هزاران زن و کودک بی¬پروا دیدگاه صهیونیسم درباره ارزش اقوام و ملل دیگر را بیان کرده است. وی جان و زندگی مردم غزه را در ارزش به‌سان آجرهای ساختمان‌های اطراف اهداف نظامی درنظر گرفته است.
آنچه این روزها در ادبیات نتانیاهو پررنگ شده، شانه خالی کردن از دو موضوع بوده است. موضوعاتی که بر ادامه حیاط سیاسی وی نقش به سزایی دارند. این دو موضوع عبارت‌اند از مسئولیت حمله 7 اکتبر حماس و مسئولیت انجام جنایات جنگی و نسل‌کشی در غزه. در مورد حمله 7 اکتبر، نتانیاهو می‌کوشد تا جای ممکن از زیر بار مسئولیت آن فرار کند و دیگران ازجمله دستگاه‌های اطلاعاتی امنیتی را مقصر جلوه دهد تا بدین‌سان استمرار حیاط سیاسی خود در اسرائیل را تضمین کند. در ابعاد جهانی و پاسخگویی به نظام بین الملل اما کار برای وی پیچیده‌تر است و علی رغم تلاش وی و دستگاه دیپلماسی و رسانه‌ای اسرائیل، روزبه‌روز ادبیات دولت‌ها و مردم جهان نسبت به اقدامات اسرائیل در غزه تند و تندتر می‌شود. بااین‌حال، به نظر می‌رسد دولت اسرائیل آن‌چنان در اندیشه انتقام غرق شده که این بیداری و تنفر فزاینده و صدالبته تبعات آتی آن را آن‌چنان‌که باید درک نکرده است.
با تخریب گسترده بیمارستان‌ها دیگر بسیاری از افکار عمومی به این نتیجه رسیده‌اند که اسرائیل برخلاف گفتمان تبلیغاتی خود به‌درستی می‌داند چه مسیری را برای انتقام و نسل کشی مردم فلسطین در پیش‌گرفته است. اکنون با گذر زمان، جبهه مقاومت در صورت تصمیم به حضور پررنگتر در مقابله با اسرائیل، از حمایت مردمی بسیار بیشتری در سطح بین الملل برخوردار خواهد بود.
علاوه بر این، مردم جهان اکنون به‌خوبی می‌دانند تنها راه نجات مردم غزه در قدم اول توقف بمباران و تهاجم نظامی اسرائیل است و هر اعلام نظری بدون درنظر گرفتن این واقعیات تنها لفاظی رسانه‌ای خواهد بود.
  • نویسنده :
  • منبع :