19 دی: ایلان ماسک یک ماه بعد از اعلام امادگی برای ارائه خدمات اینترنتی به غزه، از تصمیم خود برگشت. مالک شرکت استارلینک که حدود یک ماه قبل گفته بود «این شرکت آماده ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای به نهادهای سازمان ملل در نوار غزه است»، دوشنبه (۶ آذر) در دیدار با بنیامین نتانیاهو این اقدام را منوط به اجازه او دانست.

دفتر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد «بنیامین نتانیاهو» و ایلان ماسک امروز (دوشنبه) و در یک شهرک نزدیک غزه با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش ایسنا، ایلان ماسک، ثروتمندترین شخص جهان و مالک شرکت‌هایی از جمله تسلا و اسپیس ایکس، امروز به فلسطین اشغالی سفر کرده و با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم دیدار کرد.
ماسک در این سفر به همراه نتانیاهو از منطقه «کفار عزه» بازدید کرده و به روایات مقامات محلی و نظامی از روز حمله نیروهای مقاومت فلسطین در هفتم اکتبر گوش دادند.
ساعاتی پیش نیز وزیر ارتباطات رژیم صهیونیستی از یک توافق اولیه با ایلان ماسک خبر داد که بر اساس آن، نوار غزه بدون تأیید تل‌آویو به اینترنت ماهواره‌ای استارلینک مجهز نخواهد شد. این در حالی است که حدوداً یک ماه قبل، ایلان ماسک برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای به نهادهای سازمان ملل در غزه اعلام آمادگی کرده بود.
سفر او به این منطقه در حالی انجام شد که در اوایل ماه میلادی جاری و در پی اظهارات ماسک مبنی بر اینکه جوامع یهودی به نفرت‌پراکنی علیه سفیدپوستان دامن می‌زنند، شرکت‌های بزرگی مانند «وارنر برادرز»، «سونی پیکچرز»، «پارامونت پیکچرز»، «والت دیزنی» و «اپل» تبلیغات شبکه اجتماعی «ایکس» را قطع کردند؛ شبکه‌ای که سابقاً به نام توییتر شناخته می‌شد و ماسک پس از خریداری آن، نامش را به ایکس تغییر داد.
در پی این وقایع، ماسک اعلام کرد که تمامی درآمدهای خود از محل محتواهای مربوط به جنگ غزه را به بیمارستان‌های اسرائیل و یک سازمان بشردوستانه بین‌المللی حامی فلسطینیان اهدا خواهد کرد.
جنبش حماس در ۱۵ مهر حمله گسترده‌ای را به مواضع رژیم صهیونیستی در غلاف غزه آغاز کرد. تل‌آویو در پاسخ به این عملیات - که به دلیل حملات رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی، «طوفان الاقصی» نام گرفته - قتل‌عام مردم بی‌گناه فلسطین را آغاز و از رسیدن غذا، دارو، سوخت و دیگر اقلام ضروری به ساکنان غزه جلوگیری کرد.
چهارشنبه گذشته و پس از چند روز مذاکره غیرمستقیم، رژیم صهیونیستی و مقاومت فلسطین به توافق برای آتش‌بس موقت به مدت چهار روز و تبادل اسرا دست یافتند. امروز چهارمین و آخرین روزی است که با میانجی‌گری قطر و طرف‌های بین‌المللی آتش‌بس برقرار است. رژیم صهیونیستی در این توافق وادار به پذیرش شروط مقاومت شد، بدین ترتیب که در مقابل آزادی هر اسیر اسرائیلی، سه اسیر فلسطینی از زندان‌های رژیم صهیونیستی آزاد می‌شوند.
  • نویسنده :
  • منبع :