بازار سرمایه امروز هم به روند کج‌دار و مریز خود که از اواخر دی ماه آغاز کرده ادامه داد و وضعیت خوبی را طی نکرد تا باز هم فعالان بازار سرمایه نگران شوند.
شاخص کل بورس در انتهای معاملات امروز با ریزش بیش از ۸۰۰۰ واحدی همراه شده که باعث نگرانی فعالان این بازار شد. ارزش معاملات خرد عدد ۴,۵۲۷ میلیارد تومان را به ثبت رسانده است که نسبت به میانگین هفتگی، ۵% افزایش داشته است. اما نسبت به میانگین ماهانه، ۷% کاهش داشته است.
در یک هفته گذشته برآیند معاملات در بازار سهام، خروج نقدینگی حقیقی (فروش حقیقی به حقوقی) به ارزش ۴۶۴ میلیارد تومان را نشان می‌دهد. امروز نیز روند خروج نقدینگی حقیقی برای چهارمین روز متوالی با ثبت رقم ۳۳۴ میلیارد تومان همچنان ادامه دارد که به اعتقاد یک کارشناس اقتصادی خروج سرمایه حقیقی‌ها نکته مثبتی برای رشد بورس محسوب نمی‌شود. این درحالی است که در یک هفته گذشته از شدت خروج نسبت به میانگین ماهانه کاسته شده است.
برآیند معاملات صندوق‌های درآمد ثابت نیز در یک هفته گذشته حاکی از ۸۳ میلیارد تومان ورود نقدینگی حقیقی به این صندوق‌ها است. اما امروز ۳۲۶ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت خارج شده است. در یک هفته گذشته شیب خروج از این صندوق‌ها هم نسبت به میانگین ماهانه در حال افزایش است.
ارزش صف‌های خرید ۵۲ میلیارد تومان است که کاهش ۱۱۱ میلیارد تومانی نسبت به میانگین هفتگی را نشان می‌دهد. همچنین ارزش صف‌های فروش هم با کاهش ۲۰ میلیارد تومانی نسبت به میانگین هفتگی همراه بوده و در محدوده ۲۰۳ میلیارد تومان قرار دارد.
بیشترین ارزش معاملات را گروه خودرویی با ثبت رقم ۶۱۴ میلیارد تومان (۲.۷ برابر میانگین هفتگی) به خود اختصاص داده است. پس از آن گروه‌های انبوه سازی با ارزش معاملات ۴۱۷ میلیارد تومان (۱.۲ برابر میانگین هفتگی) و سرمایه گذاری‌ها با ارزش معاملات ۲۹۲ میلیارد تومان (۱.۸ برابر میانگین هفتگی) قرار دارند.
گروه کاغذی با ارزش معاملات ۱۷ میلیارد تومان (۳.۳ برابر میانگین هفتگی) بیشترین ارزش معاملات را نسب به میانگین هفتگی داشته است. پس از آن گروه پالایش فرآورده‌های نفتی با ارزش معاملات ۸۳ میلیارد تومان (۳.۲ برابر میانگین هفتگی) و گروه کاشی و سرامیک با ارزش معاملات ۸۵ میلیارد تومان (۳.۱ برابر میانگین هفتگی) قرار دارند.
شاخص بورس تهران در پایان سومین روز هفته با افت بیش از ۸۲۰۳ واحدی به کار روزانه خود پایان داد و در رقم دو میلیون و ۹۱ واحدی قرار گرفت. البته با کاهش خبرهای منفی می‌توان به رشد بورس در هفته پایانی بهمن ماه امیدوار بود.
کارشناسان اقتصادی پیش بینی کرده‌اند بازار سرمایه در پایان بهمن ماه شاهد رشد خواهد بود. در این خصوص مهدی رضایتی - یک کارشناس بازار سرمایه - در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: در هفته های اخیر خبرهای منفی بسیاری از سوی دولت اعلام شد که باعث وارد شدن فشار زیادی به بورس شده بود اما با توجه به متوقف شدن این خبرها به نظر می رسد می‌توان به رشد بورس در هفته پایانی بهمن ماه امیدوار بود. 
وی برخلاف نظر کارشناسان که افزایش میزان خروج نقدینگی از صندوق های درآمد ثابت را در هفته گذشته یکی از نکات مثبت بورس عنوان کرده بودند، بیان کرد: با توجه به اینکه علت این خروج نقدینگی، واریز سرمایه به سپرده‌های بانکی بوده است؛ لذا خروج نقدینگی از این صندوق‌ها نکته مثبتی برای رشد بورس محسوب نمی‌شود.
  • نویسنده :
  • منبع :