19 دی: مدیرکل بازرسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مجازات دخالت در امور درمان بازدارنده نیست به همین علت لایحه‌ای به مجلس ارسال شده که در صورت تصویب نهایی آن در مجلس افراد غیر‌پزشک و بدون صلاحیت در امور درمان در صورت دخالت در امور پزشکی به ۶ ماه تا ۳ سال زندان محکوم می‌‌‌شوند.

علیرضا رحیم‌نیا با بیان این مطالب افزود: در مورد دخالت در امور درمان اکنون لایحه‌‌‌ای به مجلس ارائه شده است تا مجازات این نوع تخلفات بازدارنده باشد زیرا بر اساس قانون فعلی مجازات این نوع تخلفات بازدارنده نیست.

وی گفت: در موارد متعددی با پیگیری‌‌‌های متعدد برای این نوع تخلفات پرونده تشکیل می‌شود و پس از ارجاع پرونده از نیروی انتظامی ‌‌‌یا تعزیرات پرونده به دستگاه قضایی ارجاع می‌شود، اما در نهایت فرد متخلف ۵ میلیون تومان جریمه می‌شود. 

رحیم‌نیا افزود: اگر این لایحه در مجلس تصویب شود، برای افراد غیرپزشک که در امور پزشکی دخالت می‌کنند حداقل ۶ماه مجازات زندان در نظر گرفته می‌شود. اگر این لایحه تصویب شود به مقدار زیادی این نوع دخالت‌‌‌ها در امور پزشکی که بسیار زیاد شده است، کم می‌شود. 

مدیرکل بازرسی وزارت بهداشت ادامه داد: اکنون لیست افراد غیر‌پزشک را که بدون مجوز عمل زیبایی انجام می‌دهند در اختیار داریم اما بعد از اینکه این افراد را شناسایی می‌‌‌کنیم از نظر قانونی نمی‌توانیم با آنها برخورد کنیم و نمی‌توانیم علیه یک غیر‌پزشک که بدون مجوز کار جراحی انجام داده حکمی ‌‌‌صادر کنیم. 

کمک‌بهیار و آرایشگرها هم جراحی می‌کنند

وی گفت: در موارد بسیار زیادی یک تکنسین اتاق عمل، یک بهیار یا کمک‌بهیار در جاهای مختلف خودشان یاد می‌‌‌گیرند و کار جراحی زیبایی انجام می‌دهند، یا حتی شاهدیم که یک آرایشگر کار پزشکی و حتی عمل جراحی انجام می‌دهد اما نمی‌توانیم با این افراد برخورد بازدارنده داشته باشیم. 

رحیم‌‌‌نیا افزود: خود مردم باید در این زمینه آگاه باشند. رسانه‌‌‌ها باید به مردم بگویند که اگر برای هر نوع کار پزشکی به فردی مراجعه می‌کنند اولین نکته‌‌‌ای که باید به آن توجه کنند داشتن پروانه مطب است. در پروانه مطب تخصص پزشک، تاریخ اعتبار و صدور پروانه مطب ذکر شده است.  

مدیرکل بازرسی وزارت بهداشت گفت: اگر این لایحه تصویب شود افرادی که جرم دخالت در درمان را مرتکب شوند به ۶ ماه تا ۳ سال زندان محکوم می‌‌‌شوند، اما تا زمانی که این لایحه تصویب نشده است و در شرایط فعلی کار زیادی نمی‌توانیم در این زمینه انجام دهیم.

  • نویسنده :
  • منبع :