19 دی: رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به اینکه ساب واریانت JN.1 این روزها در کشور شایع است، گفت: در برابر JN.1 نیازی به تزریق واکسن نیست، زیرا واکسن‌ها دربرابر این ساب‌واریانت تاثیرگذاری زیادی ندارند و نشانه‌های ابتلا به JN.1 در حد بیماری سرماخوردگی است.
رحیم سروری در بازدید از غرفه جام جم  در نمایشگاه رسانه‌های ایران در پاسخ به این پرسش که این روزها چه زیر سویه‌ای از کرونا در کشور شایع است؟ توضیح داد:  این روزها وارینات شایع در کشورهایی مانند آمریکا JN.1 است که حدود 60 درصد از ابتلاها را شامل می‌شود.
وی درباره واریانت شایع در کشورمان نیز گفت: در کشورمان نیز ساب وارینات JN.1 بیشترین شیوع را دارد.
سروری درباره اینکه کدام یک از واکسن‌ها دربرابر این واریانت موثر است، عنوان کرد: بررسی‌ها نشان داده که هیچ کدام از واکسن ها در برابر این واریانت تاثیر زیادی ندارد.
رئیس انستیتو پاستور ایران درباره اینکه آیا به شهروندان توصیه می‌کنید از واکسن‌های موجود استفاده کنند؟ نیز گفت: با توجه به اینکه واکسن‌ها تاثیر زیادی در برابر این ساب واریانت ندارند و JN.1 آمار مرگ و میر بالایی ندارد به شهروندان توصیه نمی‌کنیم از واکسن استفاده کنند.
سروری ادامه داد: ابتلا به این ساب واریانت نشانه‌هایی مانند سرماخوردگی دارد و شهروندان با مراقبت‌های لازم بهبود پیدا می‌کنند.
  • نویسنده :
  • منبع :