19 دی: طحان نظیف در پاسخ به دانشجویی درباره دلایل رد صلاحیت حسن روحانی برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری و علت عدم اعلام دلایل این رد صلاحیت با وجود درخواست چندباره او گفت: ما دلایل رد صلاحیت افراد را با خود او مطرح می‌کنیم و او می‌تواند با مردم در میان بگذارد.

هادی طحان نظیف، عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان روز دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ در نشست دانشجویی که در مسجد دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، در پاسخ به ادعای دانشجویی درباره تایید صلاحیت افراد از یک طیف سیاسی و رد صلاحیت افراد یک طیف سیاسی دیگر گفت: بارها اعلام کرده‌ایم که در شورای نگهبان نگاه حزبی و جناحی نداریم و قانون ملاک عمل ماست. همچنین فهرست‌هایی که امروز از سوی جریانات سیاسی منتشر می‌شود حاکی از وجود تنوع در میان داوطلبان انتخابات است. 

طحان نظیف در ادامه در پاسخ به اظهارات دانشجویی درباره عدم اعلام دلایل رد صلاحیت داوطلبان انتخابات‌ها گفت: این موارد مکرراً اعلام شده است و در بررسی صلاحیت‌ها حدود ۸ هزار جلسه و تماس با داوطلبان انتخاباتی داشتیم. از میان نمایندگان مجلس که صلاحیت آنها احراز نشده است نیز هیچ نماینده‌ای نیست که دلایل این عدم احراز برای او گفته نشده باشد. 

وی ادامه داد: ادعاها نسبت به شورای نگهبان کم نیست اما وقتی قانون کار را منع کرده است و به ما مجوز اعلام عمومی رد صلاحیت‌ها نداده است، ما نمی‌توانیم در این زمینه اطلاع‌رسانی عمومی داشته باشیم. در شورای نگهبان نسبت به اطلاع‌رسانی درباره طرح‌ها و لوایح منعی وجود ندارد و نظرات این شورا در سامانه نظرات شورای نگهبان  وجود دارد. 

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه در پاسخ به اظهارات دانشجویی درباره رد صلاحیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۹۲ و اظهار نظر وزیر وقت اطلاعات درباره هشدار به شورای نگهبان نسبت به احتمال پیروزی آقای هاشمی در این انتخابات گفت: من در آن مقطع عضو شورای نگهبان نبودم اما مکرراً بعد از اظهار نظری که از سوی وزیر وقت اطلاعات مطرح شد، اعضایی که در آن جلسه حضور داشتند اعلام کردند که حضور ایشان تاثیری در روند بررسی صلاحیت نداشته است. 

طحان نظیف در پاسخ به دانشجویی درباره دلایل رد صلاحیت حسن روحانی برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری و علت عدم اعلام دلایل این رد صلاحیت با وجود درخواست چندباره او گفت: بارها اعلام کردم که در هر دوره‌ای صلاحیت هر داوطلبی را بررسی می‌کنیم و دلیل آن نیز تفاوت قوانین و شرایط انتخابات‌های مختلف است بر همین اساس ممکن است فردی در یک انتخابات تأیید و در انتخابات دیگری تایید نشود. 

وی اظهار کرد: ما خود را پایبند قانون می‌دانیم و باید بر اساس آن عمل کنیم؛ در اصلاحیه اخیر قانون انتخابات آمده است که شورای نگهبان در شرایطی که فردی حرف خلاف واقع و کذبی زد، از خود دفاع کند؛ ما دلایل رد صلاحیت افراد را با خود او مطرح می‌کنیم و او می‌تواند با مردم در میان بگذارد. ما در چارچوب قانون باید عمل کنیم بر همین اساس نیز از ما نخواهید که بر خلاف قانون کاری را انجام دهیم.

  • نویسنده :
  • منبع :