19 دی: عضو شورای شهر تهران گفت: ساخت مسجد پارک قیطریه کمتر از یک درصد مساحت پارک را اشغال می‌کند.
محمد آقامیری در دویست‌وبیست‌وچهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در قالب تذکری اظهار کرد: این روزها در شبکه‌های اجتماعی موضوع ساخت مسجد در پارک قیطریه حواشی زیادی پیدا کرده است، موضوعی که حساسیت آن جای تعجب دارد. مدیریت شهری در دوره ششم تلاش کرده فضای پارک‌ها مناسب خانوادگی باشد و سرانه خدماتی آنها تامین شود.
وی اضافه کرد: برای ساخت مسجد در پارک‌ها مصوبه‌ای مربوط به سال ۱۳۸۳ وجود دارد که براساس آن تاکنون ۴۳ مسجد در پارک‌های مختلف تهران همچون پارک پلیس، لویزان، لاله و ... ساخته شده است. ۳۴ مصوبه در شورای ساماندهی و گسترش و توسعه مساجد داریم که یکی از آنها ساخت مسجد در پارک قیطریه است.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: برخی در خصوص وجود مسجد در فاصله کم از محل مورد نظر برای احداث مسجد جدید سخن گفته‌اند در حالی که نزدیک‌ترین مسجد به این محدوده ۴۵۰ متر فاصله هوایی دارد که فاصله زمینی آن حدود ۶۰۰ متر است. در حالی که مبنا این است که کمتر از ۴۰۰ متر مسجدی در محدوده ساخته نشود. در زمانی که جمعیت در این محدوده بسیار کمتر بوده و خانه‌ها بیشتر به صورت ویلایی بوده است در همان محدوده به فاصله ۲۰۰ متر مسجد ساخته شده و اتفاقا مورد استقبال اهالی واقع شده است.
آقامیری با اشاره به این‌که مقرر است ۸۰۰ متر از این پارک برای ساخت مسجد اختصاص پیدا کند، افزود: این متراژ کمتر از یک درصد مساحت پارک را اشغال می‌کند. ذهنیت‌هایی درست شده که قرار است در این محدوده قطع درخت انجام شود در حالی که اعضای شورا و شهردار تهران از محدوده بازدید داشتند و هیچ درختی در اینجا قطع نخواهد شد. تعدادی درخت با قطر بسیار کم و در حد نهال در این محدوده منتقل خواهد شد و بی‌تردید این ظلم به کارمندان شهرداری به ویژه حوزه فضای سبز است که ظرف سه سال گذشته ۴۷۵۰ متر به کمربند سبز شهر تهران اضافه کرده‌اند بی‌تردید شهرداری دلسوزترین نهاد برای حفظ و گسترش فضای سبز و صیانت از درختان است.
وی تأکید کرد: ساخت مسجد سیر کثیر است و خدایی نکرده نباید مانع این کار خیر شویم. هر کس یک کلمه در این امر مانع شود مکافات عمل خود را در دنیا و آخرت دریافت می‌کند.
توضیحات سخنگوی شورای شهر در مورد ساخت مسجد در پارک قیطریه
به گزارش ایسنا، علیرضا نادعلی در صحن علنی شورای شهر تهران با بیان اینکه به همراه آقای آقامیری در شورای ساماندهی و گسترش مساجد در شهر تهران عضویت دارم، گفت: این شورا یک شورای فرانهادی است و روسای سازمان‌ها، معاونین و حتی شهرداران مناطق در این جلسات حضور پیدا می‌کنند.
وی با بیان اینکه بسیاری از مساجدی که برای بررسی به این شورا ارجاع داده می‌شوند باید بازسازی شوند و مسئله جدید این است که تعداد بالایی از این مساجد توسط خیرین ساخته می‌شود، اظهار کرد: در بوستان قیطریه نیز شهرداری تنها زمین را در اختیار قرار می‌دهد و باید بگویم که این مسجد در شمالی‌ترین نقطه پارک ساخته می‌شود و از دوره مدیریت آقای کرباسچی در شهرداری تهران ساخت این مسجد در قیطریه از سوی مردم و خیرین منطقه درخواست و حتی این موضوع به شهرداری ارائه شده بود.
سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه محلی که برای ساخت مسجد در نظر گرفته شده است تقریبا بدون هیچ کاربری است و نقطه کور محسوب می شود، گفت: تعداد اندکی درخت جوان و حدود چهار درخت کهنسال وجود دارد که با حساسیت و دستور شهرداری هیچ درختی در این نقطه قطع نشده، بلکه طرح پیمانکار مقداری تغییر کرد تا هیچ درختی قطع نشود و در مورد تأمین هزینه های ساخت این مسجد نیز باید بگویم با اینکه برخی‌ها مدعی شده بودند که شهرداری تهران تأمین‌کننده مالی این مسجد است اما باید بگویم که تمام هزینه‌های ساخت از سوی خیرین تأمین شده و شهرداری تنها زمین را تأمین کرده است.
نادعلی ادامه داد: مسئله قابل اهمیت این است که برخی تلاش می کنند در جامعه و حاکمیت دو قطبی ایجاد کنند و این دشمنان می خواهند دو قطبی را بین عده ای قشر خاکستری که مخالف مسجد هستند و تعدادی تحت عنوان دوستداران محیط زیست ایجاد کنند که سیاه و سفید را برعکس نشان دهند.
وی افزود: نباید اموری که در این دوره مدیریت شهری به درستی انجام می شود به چالش کشیده شود چرا که اساسا ساخت یک مسجد کوچک در بوستانی بزرگ چرا به این موضوع تبدیل شده که می خواهند کل بوستان ها را به مسجد تبدیل کنند؟
به گزارش ایسنا، مهدی چمران نیز در واکنش به این تذکر گفت: مطالعه و امکان سنجی برای احداث مساجد در شهرها و پارک‌ها انجام می‌گرفت و در سال ۱۳۸۲ نیز برای مساجد تهران و ساخت و ساز مساجد بودجه تعیین شده بود و این از افتخارات ما در شورا به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه نه قرار است درختی قطع شود و نه فضایی اشغال شود، گفت: باید کمی فکر کنیم و تحت تأثیر جو روانی قرار نگیریم چرا که تهران مسجد کم دارد و باید ۴۰۰ مسجد در پایتخت ساخته شود و ما براساس قانون عمل می کنیم و کار خلاف قانون را هیچ کسی نباید انجام دهد.
  • نویسنده :
  • منبع :