19 دی آنلاین: وزیر خارجه انگلیس با اشاره به گفت‌وگوی خود با حسین امیرعبداللهیان عنوان کرد که تهران باید از گسترش درگیری‌ها در خاورمیانه خودداری کند.
دیوید کامرون، وزیر خارجه انگلیس روز پنج‌شنبه در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) اعلام کرد: امروز برای امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران شفاف ساختم که این کشور نباید خاورمیانه را درگیر نزاعی گسترده‌تر کند.
وی ادامه داد: من به شدت نگران این هستم که یک اشتباه محاسباتی احتمالی به خشونت‌های بیشتری منجر شود. ایران باید در راستای تنش‌زدایی و جلوگیری از حملات بیشتر تلاش کند.
در تماس تلفنی دیوید کامرون و حسین امیرعبداللهیان طرفین ضمن اشاره به برخی تحولات رو به جلو در مناسبات دو کشور، ابراز تمایل کردند که تلاش‌های مشترک در مسیر تقویت همکاری‌ها در فضای مبتنی بر احترام متقابل تداوم یابد.
امیرعبداللهیان درخصوص حمله هوایی رژیم اسرائیل به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق از بی عملی انگلیس در محکومیت این اقدام انتقاد کرد.
وی با تاکید بر ضرورت توقف فوری نسل‌کشی و جنایات جنگی در غزه و کرانه باختری بعنوان تنها راه موثر برای بازگشت آرامش به منطقه، افزود: تهران هیچگاه بدنبال توسعه تنش در منطقه نبوده است اما در مقابل حمله تروریستی رژیم اسراییل به سفارت ایران در دمشق و سکوت آمریکا و انگلیس، به معنای تشویق نتانیاهو در تداوم جنگ افروزی و توسعه آن در منطقه است.
وزیر امور خارجه کشورمان افزود: ریشه بحران در دریای سرخ نیست بلکه در نسل‌کشی در غزه است.
دیوید کامرون وزیر امور خارجه انگلیس در این تماس تلفنی ضمن تبریک فرارسیدن عید فطر، عید مسلمانان جهان، از پیشرفت حاصله در برخی حوزه‌های همکاری میان دو کشور ابراز خرسندی کرد.
وزیر امور خارجه انگلیس نیز با اشاره به تنش های موجود در منطقه، خواستار خویشتنداری جمهوری اسلامی ایران شد و تاکید کرد: عدم خویشتنداری از سوی طرف ها می‌تواند منجر به گسترش بیش از پیش درگیریها در منطقه شود.
کامرون در ادامه ضمن ابراز نگرانی از تداوم تنش در دریای سرخ، در موضوع فلسطین افزود: آمریکا طرحی را برای آتش‌بس ارائه داده که در صورت موافقت طرف مقابل، دستیابی به آتش بس در دسترس است.
در این تماس، طرفین بر ادامه گفتگوها تاکید کردند.
  • نویسنده :
  • منبع :