19 دی آنلاین: پس از آنکه برخی از کاربران آیفون هنگام تایپ کلمه "اورشلیم" (بیت‌المقدس) در تلفن همراه خود با پیشنهاد ایموجی پرچم فلسطین مواجه شدند، موجی از انتقادات از سوی صهیونیست‌ها به‌سمت شرکت اپل روانه شد.

به گزارش الجزیره، پس از آنکه برخی از کاربران آیفون هنگام تایپ کلمه "اورشلیم" (بیت‌المقدس) در پیام‌رسان‌های خود با پیشنهاد ایموجی پرچم فلسطین مواجه شدند، موجی از انتقادات از سوی صهیونیست‌ها به‌سمت شرکت اپل روانه شد و این شرکت به‌سرعت اعلام کرد که این "اشکال" را برطرف خواهد کرد.

این غول فناوری ایالات متحده روز پنجشنبه یک مشکل نرم‌افزاری را عامل این پیشنهاد دانست که در آخرین به‌روزرسانی سیستم عامل iOS این گوشی‌ها برای برخی از کاربران ظاهر شده بود و گفت که عمدی نبوده است.

به‌نظر نمی‌رسد که این موضوع بر همه کاربران تأثیر گذاشته باشد، زیرا آنهایی که در ایالات متحده هستند می‌گویند پس از تایپ کلمه اورشلیم پیشنهاد این ایموجی را دریافت نکرده‌اند.

راشل رایلی، مجری تلویزیونی بریتانیایی، به پیشنهاد ایموجی پرچم فلسطین در شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد و بحثی دیرین را در مورد اینکه آیا اسرائیلی‌ها یا فلسطینی‌ها حق دارند از اورشلیم به‌عنوان پایتخت خود نام ببرند، به‌راه انداخت.

رهبران فلسطینی قدس شرقی را پایتخت کشور آینده خود می‌دانند.

رایلی طی اظهاراتی گفت: "وقتی پایتخت اسرائیل، اورشلیم را تایپ می‌کنم"، پرچم فلسطین توسط آخرین نسخه سیستم عامل اپل پیشنهاد می‌شود.

وی مدعی شد: نشان دادن استانداردهای دوگانه در قبال اسرائیل نوعی یهودی‌ستیزی است که خود نوعی نژادپرستی علیه یهودیان است.

رایلی با امضای این پست به‌عنوان "زنی یهودی" گفت: لطفاً توضیح دهید که آیا این یک اقدام عمدی از سوی شرکت شماست یا اینکه کنترلی بر برنامه‌نویسان سرکش ندارید."

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که سازمان ملل و اکثر اعضای جامعه بین‌المللی اورشلیم را عملاً دو شهر می‌دانند و بیت‌المقدس شرقی را ـ از جمله شهر قدیمی ـ بخشی از کرانه باختری می‌دانند که سرزمین فلسطین محسوب می‌شود و توسط اسرائیل با نقض قوانین بین‌المللی اشغال شده است.

  • نویسنده :
  • منبع :