۱۹ دی آنلاین: دبیرکل مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم با بیان اینکه مردم باید در همۀ ابعاد زندگی اجتماعی خودشان، هم در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی و... احساس مشارکت کنند، گفت: با مشارکت مردم سرمایۀ اجتماعی تولید می‌شود.
حجت الاسلام والمسلمین دکترعلی بنایی در ابتدای اولین جلسه از دورۀ دوازدهم کرسی‌های آزاداندیشی با عنوان «نظریه مشارکت در نظام مردم‌سالاری دینی» در دانشگاه طلوع مهر قم، گفت، ابتدا عملیات ظفرآفرین و موفقیت‌آمیز حملۀ موشکی و پهبادی وترکیبی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به رژیم غاصب و صهیونیستی را به محضر فرماندهی معظم کل قوا و همه دوستان وملت عظیم‌الشان ایران اسلامی تبریک عرض می‌کنیم. انتقامی که در عملیات تنبیهی «وعده صادق» از رژیم کودک‌کش اسرائیل گرفته شد باعث سربلندی ملی و وفاق کم سابقه اجتماعی گردید. این عملیات خون تازه‌ای در کالبد کشور تزریق کرد وهمانند راهپیمایی تاریخی روز قدس موجب عزت ملی ایرانیان واقتدارآرمانی همه علاقمندان به آرمان فلسطین وغزۀ مظلوم گردید .
دکتر بنایی افزود: این عملیات فوق‌العاده ارزشمند از ابعاد گوناگون قابل بررسی ودرس‌آموزی است. این عملیات ترکیبی و منحصربفرد قدرت اقدام وابتکارونوع هماهنگی و مدیریت وساماندهی آن مورد تحسین واعجاب دوست ودشمن قرار گرفت. ایران اسلامی با سرافرازی وصبوری ومتانت واعلان هشدارهای مکرر به رژیم صهیونیستی وحامیان بین‌المللی‌اش وکشورهای منطقه، شجاعانه در بهترین شرایط وعدۀ صادقانه خویش را محقق ساخت ونقطه عطفی در معادلات سیاسی وامنیتی و نظامی ایجاد کرد که همگان از این پس ناچارند دراین  قاعده و چهارچوب رفتار خود را تنظیم نمایند .
موسس اندیشکدۀ مطالعات انقلاب اسلامی طلوع مهر افزود: خدا را شاکریم که دوره دوازدهم کرسی‌های آزاداندیشی با همت مجع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم  و اندیشکده مطالعات انقلاب اسلامی طلوع مهر همانند دوره‌های گذشته با حضور دوستان آغاز می گردد. تا با طرح مباحث مورد نیاز و جهاد تبیین به واکاوی مطالب مربوط به انقلاب اسلامی بپردازیم و ان‌شاء الله این جلسات همچون گذشته دوشنبه هر هفته بطور مرتب برگزار می‌شود.
وی افزود: در آغاز سال جدید مقام معظم رهبری (مدظله) موضوع «جهش تولید با مشارکت مردم» را مطرح کردند. همه می دانیم سال‌ها است که رهبری هر سال جدید را به یک عنوان خاصی اختصاص می‌دهند و چندین سال پیاپی هست که بحث تولید را  تأکید می‌کنند ولی امسال یک پسوند دیگری به عنوان «مشارکت مردم» اضافه کردند که نکته بسیار مهمی هست.
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی بیان داشت: از هر زاویه ای که نگاه می‌کنیم می‌بینیم که واقعا باید نقش مردم در نظام پررنگ‌تر باشد و جدی‌تر گرفته شود. بحث مشارکت فقط در مسئله تولید نیست؛ بلکه در همه حوزه‌ها قابل طرح و پیگیری است، هرچند که در حوزه سیاسی گاهی برای آن دست‌اندازهای پیدا می‌شود ولی مهم این است که ما باید نقش مردم را به عنوان یک نقش محوری و کلیدی تعریف و تأکید کنیم و دیدگاه مقام معظم رهبری که همیشه دنبال جذب  مشارکت حد‌اکثری هستند را تبیین کنیم تا مردم در صحنه بیایند و خودشان را صاحب کار بدانند.
وی با انتقاد از کسانی که دنبال عدم مشارکت مردم یا مشارکت حداقلی هستند، گفت: نباید مردم به انواع بهانه‌ها و تحلیل‌ها کنار گذاشته شوند؛ چون تا مردم در صحنه‌های مختلف نظام حاضر نشوند و کار را از خودشان ندانند کار کشور پیش نخواهد رفت وتحولی درهیچ زمینه‌ای رخ نخواهد داد. به همین دلیل امسال که رهبری این تأکید ویژه را دربارۀ مشارکت مردم داشتند و ما هم وظیفه داریم  که کار ویژه‌ای را در این زمینه  به سامان برسانیم.
دبیرکل مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم سپس گفت: مفهوم «مشارکت مردم» یک عنوان عام و فراگیر است واز اضلاع و ابعاد مختلفی برخوردار است که باید بدرستی تبیین شود تا زمینۀ اجرای آن کاملاً فراهم گردد، مردم باید در همۀ ابعاد زندگی اجتماعی خودشان، هم در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی و...  احساس مشارکت کنند. وقتی که مردم خودشان را صاحب کار دانستند و احساس مشارکت کردند، آن وقت حس همدلی و«سرمایۀ اجتماعی» شکل می‌گیرد. در واقع با مشارکت مردم سرمایۀ اجتماعی تولید می‌شود.
وی افزود: با توجه به اهمیت مشارکت و تأکیدات رهبری ما در همین آغاز سال نو این موضوع را در دستور کار قرار دادیم و با مشورت دوستان و جناب آقای دکتر مهاجرنیا بنا شد که در یک دوره بیست جلسه‌ای ابعاد مختلف مشارکت مورد بحث و گفتگو قرار گیرد و مسائل وزوایای آن تبیین شود و ما به نوبۀ خود این بحث را دنبال و مطالبه هم می‌کنیم؛ زیرا اگر حضور و مشارکت مردم کمرنگ ‌شود، دشمن از آن سوءاستفاده می‌کند.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر بنایی بیان داشت: بر همه ما وظیفه است که به هر نحوی که می‌دانیم دربحث مشارکت واقعاً به طور جدّ ورود کنیم. هر کسی به سهم خودش کمک کند؛  زیرا زمان به سرعت می‌گذرد و سال دیگر تقریباً در همین ایام  موضوع انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر وروستا را داریم . ما در این انتخابات  بنا به توصیه رهبری، حتماً خواهان حضور حد‌اکثری و قوی‌تر مردم خواهیم بود؛ زیرا حضور کمرنگ ومشارکت منفعلانه باعث تضعیف نظام می‌شود.
وی در پایان گفت:  همه ما و شما بعنوان اعضای مجمع پیروان امام و رهبری استان قم و به عنوان کسانی که در انقلاب نقش داشتید و شناخته شده هستید، باید به مقولۀ مشارکت وحضور همه مردم در تمام عرصه‌ها اهتمام داشته باشیم و به عنوان علاقه‌مندان به نظام و رهبری برای تبیین و مطالبه فرمایش رهبری در این  زمینه  تلاش وافر داشته باشیم. ان‌شاءالله

  • نویسنده :
  • منبع :