۱۹ دی آنلاین: رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) تصریح کرد: اساس فرقه ضاله وهابیت بر این است که دین را به نحو دیگری خلاف آنچه که کتاب و سنت مطرح کرده، در جامعه القا کنند و ریشه تخریب قبور ائمه بقیع هم به این مسئله برمی‌گردد.
آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی در مراسم درس اخلاق و سوگواری و عزاداری سالروز تخریب قبور ائمه بقیع در مسجد مرکز فقهی ائمه اطهار با اشاره آیه 169 سوره اعراف (أَلَمْ يُؤْخَذْ عَلَيْهِمْ مِيثَاقُ الْكِتَابِ أَنْ لَا يَقُولُوا عَلَى اللَّهِ إِلَّا الْحَقَّ وَدَرَسُوا مَا فِيهِ ۗ وَالدَّارُ الْآخِرَةُ خَيْرٌ لِلَّذِينَ يَتَّقُونَ أَفَلَا تَعْقِلُونَ) با بیان این که امروز هشتم شوال و مصادف با سالروز تخریب مراقد مطهره ائمه بقیع علیهم السلام است، اظهار داشت: این عمل غیر عقلائی، غیر شرعی و بی‌منطقی که حدود صد سال پیش در 13 فروردین سال 1305 شمسی واقع شد، ابعاد مختلفی دارد که یک بُعدش اینست که چرا این حادثه واقع شد؟
وی در پاسخ به این سوال که آیا قدرت طلبی وهابیت و خاندان آل سعود و اهداف دنیوی عامل این قضیه بود، یا اینکه ریشه‌ اصلی این حادثه عدم فهم صحیح از دین بود، گفت: البته همین عدم فهم صحیح از دین و تشکیل فرقه ضاله وهابیت هم عوامل بیرون از اسلام دارد، اساس فرقه ضاله وهابیت بر این است که دین را به نحو دیگری خلاف آنچه که کتاب و سنت مطرح کرده، در جامعه القا کنند و ریشه این تخریب هم به این مسئله برمی‌گردد.


عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: نخست فتوا دادند ایجاد بنا بر قبور حرام است یا زیارت قبور شرک است و بر اساس آن این حادثه بسیار دلخراش را به وجود آوردند، این هتک حرمت بر مرقد پیشوایان معصومی که از اول تا آخر خلقت، موجودی با ارزش‌تر و عزیزتر از آنها نداشته و نخواهیم داشت.
استاد درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که اگر همه علما و فقهای عالم را در یک کفه ترازو قرار بدهند با تار موی‌ یکی از امامان معصوم ما برابری نمی‌کند، تصریح کرد: هتک حرمتی به این بزرگی انجام دادند و همه ما را تا الان عزادار کردند و قطعا باید ریشه یابی این حادثه غمبار مورد توجه همه ما قرار بگیرد.
آیت الله فاضل لنکرانی تأکید کرد: اینکه می بینیم دشمنان اسلام این فرقه جعلی و ضاله وهابیت را به وجود آوردند تا به اسم اسلام جنایاتشان را علیه مسلمانان و شیعیان انجام دهند، همانگونه که امریکا و اسراییل، داعش جنایتکار را بر اساس همین افکار انحرافی وهابیت بوجود آوردند آیا نباید سبب شود که فکر ‌کنیم ریشه اینها چه بوده؟ ممکن است همان ریشه که عدم فهم صحیح دین است در یک حد محدودی در خود ما ایجاد و موجب انحراف ما از مکتب اهلبیت علیهم السلام و بدعت گذاری در دین بشود. لذا باید به این مسئله خیلی توجه داشته باشیم.
گفتنی است در این مراسم حاج عباس حیدرزاده مداح اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به ذکر مصیبت و نوحه سرایی در رثای اهل بیت علیهم السلام پرداخت.
  • نویسنده :
  • منبع :