19 دی آنلاین: نایب رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران گفت: ما که نمی‌توانیم دنیا را قانع کنیم خود را با تعطیلات ایران وفق دهند پس چاره‌ای نداریم غیر از اینکه با تعطیلی جمعه و شنبه خود را با دنیا همراه سازیم همان کاری که کشورهای مسلمان مانند عمان، امارات، عربستان و... کرده‌اند.

عباس جبالبارزی، نایب رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره احتمال تصویب لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته و تعطیل شدن روز پنج شنبه با وجود تمایل بخش خصوصی به تعطیلی روز شنبه گفت: استدلال بخش خصوصی برای تعطیل بودن روز شنبه این است که کشورهای اروپایی شنبه و یکشنبه را تعطیل هستند و فعالان اقتصادی که با این کشورها در تعامل هستند روزهای شنبه و یکشنبه نمی‌توانند کار کنند و در صورت تعطیلی پنج‌شنبه تعداد روزهای کاری در ایران به دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه کاهش می‌یابد.

جبالبارزی خاطرنشان کرد: ما که نمی‌توانیم دنیا را قانع کنیم خود را با تعطیلات ایران وفق دهند و به جای شنبه و یکشنبه؛ پنج‌شنبه و جمعه تعطیل باشند، پس چاره‌ای نداریم غیر از اینکه با تعطیلی جمعه و شنبه خود را با دنیا همراه سازیم همان کاری که کشورهای مسلمان عرب مانند عمان، امارات، عربستان و... کرده‌اند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق ایران اظهار کرد: استدلال بخش خصوصی و اعضای اتاق بازرگانی در این زمینه کاملا شفاف است و موضوعی پیچیده نیست که درک آن سخت باشد.

وی در پاسخ به اینکه اگر روز پنج‌شنبه بانک‌ها فعال باشند و دیگر نهادها و بنگاه‌ها تعطیل شوند، مشکل بخش خصوصی حل می‌شود؟ گفت: تعطیل نبودن بانک‌ها به تنهایی مشکلی از بخش خصوصی رفع نمی‌کند چون دغدغه ما مسائل داخلی نیست بلکه ارتباطات جهانی است.  

جبالبارزی اضافه کرد: مجلس قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار را تصویب کرده و براساس این قانون وقتی دولت می‌خواهد بخش‌نامه‌ای ابلاغ کند باید جویای نظر بخش خصوصی باشد اما خود در تصویب این موضوع توجهی به نظر بخش خصوصی نداشته است. همچنین کمیسیون اجتماعی مجلس در حالی موضوع تعطیلی پنج‌شنبه‌ها را مطرح کرده که این موضوع برای فعالان اقتصادی دغدغه‌ساز شده در حالی که کمیسیون‌های اقتصادی و جهش تولید باید به این امر بپردازند.
وی افزود: اگر استدلال برخی‌ها برای اصرار به تعطیلی پنج‌شنبه به جای شنبه، تعطیل بودن شنبه در دین یهود است که این دین از ادیان یکتاپرست است و جامعه یهودیان هم در مجلس شورای اسلامی نماینده دارند، بنابراین ما تضادی با یهودیت نداریم و اگر تضادی هست با صهیونیسم است.  

  • نویسنده :
  • منبع :