19 دی آنلاین: تا این لحظه هنوز اسرائیل به صورت رسمی مسئولیت حمله به خاک ایران در اصفهان را نپذیرفته است که در نوع خود عجیب است.
سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با خبرنگاران گفته است انفجار صبح جمعه در آسمان اصفهان مربوط به تیراندازی سامانه‌های پدافند ضد هوایی به شئ مشکوکی بوده که هیچ حادثه و خسارتی در پی نداشته است.
به گزارش عصرایران، رسانه‌های غربی، اما به نقل از منابع امریکایی و اسرائیلی، گزارش‌های و ادعا‌هایی منتشر کرده اند که اسرائیل در حوادث اصفهان، دخالت داشته است. به هر صورت به نظر می‌رسد این اقدام، اولین واکنش نظامی اسرائیل به حمله چند روز پیش ایران باشد که خود پاسخی به حمله این رژیم به کنسولگری ایران در دمشق در روز ۱ آوریل بود. در این باره چند نکته قابل ذکر است:
۱- تشکیل چندین جلسه کابینه جنگ اسرائیل برای تصمیم درباره چگونگی پاسخ به حمله انتقامی ایران نشان می‌دهد اسرائیل به هیچ وجه انتظار این سطح از پاسخ نظامی از سوی ایران را نداشته است. سردرگمی، عصبانیت و بی تصمیمی در صحبت‌های مقامات مختلف اسرائیلی در چند روز گذشته آشکار بود.
۲- تا این لحظه هنوز اسرائیل به صورت رسمی مسئولیت حمله به خاک ایران در اصفهان را نپذیرفته است که در نوع خود عجیب است. اگرچه این موضوع (عدم پذیرش رسمی مسئولیت اقدامات نظامی) یکی از سیاست‌های این رژیم محسوب می‌شود، اما در یک تقابل آشکار که صحبت از انتقام و تلافی است، سکوت و عدم اظهارنظر غیر معمول می‌نماید.
۳- با توجه به سطح حمله، می‌توان چنین برداشت کرد که اسرائیل صرفا برای اقناع افکار عمومی داخلی یا ترمیم غرور ملی، عملیاتی محدود با امکان کمترین دامنه آسیب و خرابی انجام داده تا از تشدید تنش و احتمال پاسخ مجدد ایران جلوگیری کند.
۴- در عین حال مقامات نظامی و امنیتی ایران باید هوشیار باشند و این احتمال را هم بدهند که ممکن است حمله اخیر یک اقدام ایذایی و در واقع نوعی عملیات فریب بوده و اسرائیل به دنبال آن حمله گسترده تری انجام خواهد داد. در رویارویی‌های نظامی همیشه باید برای بدترین گزینه ممکن آماده بود.
۵- رسانه‌های رسمی و نیمه رسمی ایران حوادث بامداد جمعه به اصفهان را کم اهمیت جلوه داده و اساسا منکر هرگونه خسارت و آسیب جدی شده اند. این موضوع نیز می‌تواند نشانی از این باشد که ایران نیز تمایلی برای پاسخ مجدد و گسترش تنش ندارد.
۶- قیمت نفت برنت (به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های نفت خام) و همچنین نرخ برابری دلار (تتر) با ریال بعد از انتشار خبر حادثه اصفهان بعد از کمی افزایش، دوباره روند کاهشی یافتند که می‌تواند حاکی از آن باشد که فعالان اقتصادی دلیلی برای افزایش ریسک و گسترش تنش میان ایران و اسرائیل نمی‌بینند.
۷- به نظر می‌رسد چنانچه که تاکنون در خبر‌ها آمده، حوادث اصفهان هیچ گونه خسارت مهمی ایجاد نکرده باشد و اسرائیل هم به همین اقدام به اصطلاح تلافی جویانه اکتفا کرده باشد، موضوع را عجالتا می‌بایست فیصله یافته قلمداد کرد. البته این بدین معنا نیست که رویارویی و دشمنی ایران و اسرائیل پایان یافته است، بلکه صرفا فیتیله آتش میان آن‌ها به طور موقت و برای مدت زمان نامعلومی پایین کشیده شده است.
  • نویسنده :
  • منبع :