19 دی آنلاین: معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه سیاست خارجی رئیس جمهور به هدف خود رسید، گفت: بیش از ۶۰ هیات خارجی در مراسم بزرگداشت رئیس جمهور شرکت کردند.
محمد جمشیدی امشب در یک گفت و گوی تلویزیونی با بیان اینکه حضور بیش از ۶۰ هیات سطح بالای خارجی در مراسم بزرگداشت رئیس جمهور، برگ آخر از توانمندی و تحرک و ابتکار سیاست خارجی دولت سیزدهم بود، اظهار کرد: برخی کشورها که سالهاست که با آنها رابطه نداریم در این مراسم حضور پیدا کردند از جمله وزیر خارجه مصر و بحرین، فرستاده ویژه از اردن، تمام کشورهای همسایه از آسیای مرکزی، عربی، حوزه شامات و جنوب آسیا و قدرتهای جهانی حضور یافتند.
وی افزود: کشورهایی که فاصله زیادی داشتند هم پیام تسلیت فرستادند. پیام تسلیت فراوانی از کشورهای غربی و اروپایی دریافت کردیم که نشان دهنده سیاست خارجی جناب آقای رئیسی موثر بوده است. این حضور و پیام ها نشان داد که سیاست خارجی دولت به هدف خود رسید.
معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور ادامه داد: سیاست خارجی شهید رئیسی دارای تئوری بود. از اولین روزهایی که در خدمت آقای رئیس جمهور در حوزه مباحث سیاست خارجی بودیم، ایشان معتقد بودند که تجارت ما با همسایگان بلافصل، ۱۲۰۰ میلیارد دلار است ولی سهم ایران نزدیک به صفر است. برخی سیاست خارجی را فقط سیاسی و با ادبیات و لفاظی می‌دیدند یا از تئوری های غربی استفاده می کردند، اما سیاست خارجی باید در خدمت مردم باشد.
معاون سیاسی دفتر ریاست جمهوی با اشاره به اینکه شخصیت رئیس جمهور به گونه‌ای بود که هنگامی که وارد مذاکره با طرف مقابل می‌شد، در ذهن و قلب وی اثرگذار بود، گفت: تلاش دستگاه سیاست خارجی و شخص وزیر خارجه در جای خود محترم و قابل قدردانی است اما خودم بارها شاهد بودم که وقتی ایشان وارد مذاکره می‌شد، به گونه‌ای تعامل ایجاد می‌کرد و ارتباط برقرار می‌کرد که بر روی فرد مقابل اثرگذار بود.
جمشیدی با بیان اینکه کلیدواژه رئیس‌جمهور این بود که «۲۰ درصد کار ابتدایی» و «۸۰ درصد پیگیری» گفت: ایشان معتقد تا پیگیری نباشد کار به نتیجه نمی‌رسد. خود ایشان با سفیر و معاون وزیر تماس می گرفت و پیگیر طرح ها بود. این شهید همچنین هر پیشرفتی در تحرکات سیاست خارجی اتفاق می‌افتاد را به مقام معظم رهبری گزارش می‌دادند.
وی خاطر نشان کرد: رئیس جمهور در هر کشوری اولویت‌های خاص را می‌شناخت و به عنوان خاص به دنبال تحقق آن بود. شهید رئیسی میراث ماندگاری در حوزه سیاست خارجی از خود برجای گذاشت که البته هنوز ادامه دارد. هنوز کارهای اساسی راهبردی  در دستور کار است که برای نسل‌های آتی و دولت‌های دیگر درآمدهای ماندگار دارد.
جمشیدی با بیان اینکه قرارداد تجارت ترجیحی و آزاد مهم است اما پیش از این وجود نداشت، تصریح کرد: قرارداد تجارت ترجیحی با یکی از کشورهای همسایه در گذشته بر خلاف قانون و بدون تصویب مجلس، انجام شده بود که کاملا به ضرر کشور بود و موجب جهش تجارت به سمت طرف مقابل شده بود به گونه‌ای که ما به واردکننده تبدیل شده بودیم. این قرارداد به دلیل وضعیت افتضاحی که داشت متوقف و هنگامی که به این کشور رفتیم آن کشور اصرار به احیای آن داشت اما آیت‌الله رئیسی اعلام کردند که باید اصلاح شود. این طور نبود که در سفرها، فقط عکس گرفته شود بلکه رئیس جمهور اجازه ادامه این قرارداد را نداد.
  • نویسنده :
  • منبع :