19 دی آنلاین: رئیس جمهور سوریه صبح امروز پنجشنبه در تماس تلفنی با محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری ضمن ابراز همدردی با دولت و ملت ایران، حادثه سقوط بالگرد که منجر به شهادت رئیس جمهور و همراهانش شد را تسلیت گفت.
محمد مخبر مدیر قوه مجریه در این گفت و گوی تلفنی ضمن قدردانی از اعلام عزای عمومی و همچنین حضور نخست وزیر سوریه و هیات همراه به منظور شرکت در مراسم روز گذشته وداع با شهید رئیسی گفت:‌ سوریه شریک راهبردی و دوست همیشگی ملت ایران است و پیام شما و حضور دولتمردان سوریه در ایران موجب تسلی خاطر ماست.
وی تاکید کرد: رئیس جمهور شهید ما شخصیتی مردمی،‌ دلسوز،‌ خستگی ناپذیر و مهربان بود. ما دو شخصیت تاثیرگذار یعنی شهیدان آیت الله رئیسی و امیر عبدللهیان را از دست دادیم که این ضایعه بزرگی برای ما بود و این حس و ارتباط را جهانیان با استقبال باشکوه مردم از پیکر شهید رئیسی و همراهانش نظاره گر بودند.
مدیر قوه مجریه با اشاره به هماهنگی ملت و دولت ایران در این روزهای سوگواری خاطرنشان کرد: استحکام درونی و همراهی همیشگی مردم در ایران کم نظیر اس،‌ این را در عملیات وعده صادق و امروز در فقدان رئیس جمهور شهیدمان شاهدیم.
مخبر یادآورشد: همه دستگاه ها و نهادهای ایران همچون گذشته در حال انجام وظایف خود هستند و این نشان از چهارچوب مستحکم جمهوری اسلامی و رهبری عالمانه مقام معظم رهبری است.
وی در پایان این مکالمه تلفنی تاکید کرد: ما چون گذشته برعهد خود مبنی بر حمایت همه جانبه از محور مقاومت به ویژه کشور مستقل سوریه هستیم و منتظر دیدارتان در تهران خواهیم بود.
بشار اسد: شهید رئیسی شخصیتی مهم در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی بود
بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز در این تماس تلفنی ضمن تسلیت و همدردی با دولت و ملت ایران گفت: شهید رئیسی شخصیتی تاثیر گذار همانند شهید سلیمانی برای ماست و نام و یاد او تا ابد در ذهن ملت و دولت سوریه خواهد ماند.
وی ادامه داد: مراتب اندوه شدید خود را به شما، رهبری و مردم ایران ابراز می دارم . شهید رئیسی شخصیتی مهم در عرصه منطقه ای و بین المللی بود و محور مقاومت حمایت های همیشگی او را از یاد نخواهد برد.
رئیس جمهور سوریه تاکید کرد: ‌شهید رئیسی همواره در مقابل ظلم ایستاد و ملت فلسطین در روزهای اخیر این موضوع را از نزدیک لمس کرد. او همواره در حرف و عمل از محور مقاومت و آرمان فلسطین حمایت کرد و جهان این را از وی به یادگار خواهد داشت.
اسد خاطرنشان کرد: مردم سوریه شهید رئیسی و امیر عبداللهیان را نیز چون حاج قاسم سلیمانی فردی ظلم ستیز،‌ ضد یک جانبه گرایی جهانی و همراه مظلومان منطقه و جهان می دانند و احترام وی در کشور ما سوریه همیشگی است به همین جهت ما نیز در کشورمان عزای عمومی اعلام کردیم تا در غم بزرگ شما سهیم باشیم.
رئیس جمهور سوریه خاطرنشان کرد: بسیار مشتاق بودم در این روزها در کنار ملت ایران باشم و به دیدار رهبری معظم انقلاب اسلامی برسم و مراتب تعزیت خود را شخصا اعلام کنم لذا در اولین فرصت برای عرض تسلیت و تحکیم پیوندهای سیاسی دو کشور به ایران سفر خواهم کرد.
  • نویسنده :
  • منبع :