19 دی آنلاین: سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با مذاکرات ایران و آمریکا در عمان تصریح کرد: تبادل پیام بین ایران و طرف آمریکایی در ارتباط با مذاکرات رفع تحریم‌ها همواره در جریان بوده و قطع نشده است.
ناصر کنعانی امروز(دوشنبه) در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در خصوص مشارکت هیأت‌ها و نمایندگان عالی رتبه خارجی در مراسم گرامیداشت شهدای خدمت ایران و پیام‌های تسلیت متعدد، افزود: ما یک رئیس جمهور تلاشگر و مجتهد را از دست دادیم و نقش رئیس جمهور و وزیر شهید در سه سال گذشته در توسعه روابط و مناسبات خارجی ایران با کشورهای مختلف و سازوکارهای منطقه‌ای و بین‌المللی بی بدیل و ماندگار است و ما شاهد ارتقای جایگاه منطقه‌ای و بین المللی کشورمان بودیم و شاهد این مدعا هم کثرت پیام‌های تسلیت و همدردی با ملت بزرگ ایران و مشارکت هیأت های عالی رتبه کشورهای مختلف در مراسم تجلیل از شهدای خدمت بود. 
کنعانی تصریح کرد: بر اساس آماری که داریم به طور تقریبی ما دریافت کننده بیش از ۳۳۰ پیام از مقامات عالی کشورهای‌ مختلف بودیم و این نشان دهنده میزان موفقیت دولت و سیاست خارجی ایران در توسعه مناسبات جهانی است.
سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: علاوه بر پیام‌های تسلیتی که از سوی مقامات کشورهای مختلف داشتیم، بیش از ۲۷ پیام از رهبران و مسؤلان سازمان و نهادهای بین‌المللی دریافت کردیم. حضور بیس از ۶۰ هیأت عالی رتبه از کشورهای مختلف در مراسم تجلیل از شهدای خدمت و در بازه زمانی بسیار محدود نشان‌دهنده میزان اهتمامی است که جامعه جهانی نسبت به جایگاه ایران در منطقه و جهان دارد و حاکی از روابطی سازنده میان ایران با دولت‌های جهان و سازمان‌های بین المللی است.
وی بیان داشت: حضور هیات‌های مختلف مقامات رسمی و غیررسمی در نمایندگی‌های ایران در سراسر کشور و اعلام عزای عمومی در برخی کشورها و اعلام سکوت در برخی نشست های محافل بین المللی از جمله سازمان ملل نشان از احترام دولت‌ها و ملت ها به ایران و نشان دهنده جایگاه کشورمان در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی است.
کنعانی خاطر نشان کرد: حمایت از فلسطین و مقابله با رژیم صهیونیستی یکی از اصول کلی سیاست خارجی ایران و برگرفته از قانون اساسی و منویات مقام معظم رهبری است. به رغم این ضایعه تلخ، حمایت ابران از فلسطین هیچ گونه وقفه و خللی ایجاد نخواهد شد و حمایت‌های حقوقی دیپلماتیک و بین المللی خودش را ادامه می‌دهد و این را وظیفه‌ای اخلاقی و مسؤولیتی برای همه می‌دانیم.
وی ادامه داد: اظهارات پادشاه بحرین را شنیدم و مورد اهتمام قرار خواهیم داد و از ارسال پیام تسلیت و ابراز همدردی پادشاه این کشور و حضور وزیر امور خارجه آن در مراسم بزرگداشت شهدای خدمت تشکر و قدردانی می‌کنیم. از ثمرات سیاست راهبردی همسایه محور دولت سیزدهم که مورد تاکید رئیس جمهور شهید بود رفع سوءتفاهمات و تقویت روابط با همسایگان و به خصوص کشورهای حاشیه خلیج فارس بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص مناسبات ایران با آفریقا نیز گفت: گسترش مناسبات ما با قاره آفریقا یکی از اولویت‌ها در دولت سیزدهم بوده است. سه سفر رئیس جمهور شهید به کشورهای آفریقایی و چندین سفر وزیر امور خارجه شهید ما، نشان از تمایل ایران به توسعه مناسبات با آفریقا دارد. برگزاری دو همایش اقتصادی در خصوص آفریقا و حضور برخی تجار و مسئولیت آفریقایی در برنامه‌های آفریقا محور در راستای رویکرد دولت در خصوص توسعه مناسبات با آفریقا بوده است.
وی گفت: قاره آفریقا به عنوان قاره موسوم به قاره فرصت‌ها محل توجه و اهتمام دولت است و به رغم اتقاق تلخ اخیر، این موضوع تاثیری در رویکرد ایران بر توسعه مناسبات با آفریقا خللی ایجاد نمی‌کند. 
کنعانی بیان کرد: توسعه مناسبات با کشورهای مختلف یکی از سیاست‌های اصلی ما هست و رویکرد همسایه محور یکی از شعارهای اصلی دولت سیزدهم بود و بازتاب و بازخورد مثبت آن را شاهد بودیم. تنش زدایی و اعتماد آفرینی در روابط با برخی کشورها و افزایش همکاری‌های سازنده و سودمند با برخی کشورهای دوست منطقه در چارجوب سیاست همسایه محور شکل گرفته است.
سخنگوی وزارت امور خارجه بیان داشت: در رویکرد ما در جهت توسعه مناسبات با کشورهای مختلف و به خصوص همسایگان هیچ گونه تغییری ایجاد نخواهد شد.
وی ادامه داد: جامعه جهانی نسبت به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه مسئولیت قانونی و اخلاقی دارد و نظر به اینکه رژیم صهیونیستی متهم به نقض کنوانسیون‌های بین‌المللی هستند و دیوان بین‌المللی دادگستری خواستار پایان دادن فوری به عملیات نظامی این رژیم به ساکنان رفح است، همه زمینه‌های لازم حقوقی و بین المللی برای پایان دادن به جنگ وجود دارد، اما بدیهی است که آنچه در این ماه‌ها رخ داده نتیجه حمایت تعداد مشخصی از کشورها و به خصوص آمریکا از رژیم صهیونیستی است.
کنعانی گفت: دولت آمریکا به عنوان بزرگترین حامی رژیم صهیونیستی، هنوز خودش را مسئول نظر مراجع مهم حقوقی بین المللی نمی‌داند ولی لازم است که ملت‌ها هم درخواست خود برای پایان دادن جنگ غزه را از دولت‌های خود مکررا پیگیری کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در ارتباط با اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر اینکه آقای شمخانی مسئولیت پرونده هسته‌ای را بر عهده گرفته است، گفت: سنت ما در جلسات سخنگویی پاسخگویی در ارتباط با مسائل مطرح شده در فضای مجازی و منابع غیر معتبر نیست و  من نیز در خصوص ادعای غیر رسمی منتشر شده در شبکه‌های مجازی نکته خاصی را  مطرح نمی‌کنم.
وی در این ارتباط افزود: هیات مذاکره کننده ایران در مذاکرات رفع تحریم‌ها با هماهنگی و با اشراف نهادهای عالی بالادستی نظام، این مذاکرات را به پیش برده است و در این چارچوب از همه ظرفیت‌های درون حاکمیت استفاده شده است.
کنعانی تاکید کرد: وزارت خارجه و هیئت مذاکره کننده در چارچوب دستورالعمل‌ها و سیاست‌های ابلاغی مسیر خود را در این زمینه ادامه می‌دهد.
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوالی در مورد سفر وزیر خارجه عمان و علت این سفر گفت: سفر وزیر خارجه عمان به تهران به منظور ابراز تسلیت و همدردی با دولت و ملت ایران بابت شهادت آقایان رئیسی و امیرعبداللهیان و همراهانشان صورت می‌گیرد.
وی ادامه داد: البته هیات عالیرتبه عمانی متشکل از چند  وزیر در روز چهارشنبه گذشته در مراسم گرامی‌داشت شهیدان خدمت شرکت کرده بودند و وزیر خارجه عمان آن روز در سفر دیگری بود و با توجه به نوع رابطه خود با همتایان ایرانی و مناسبات نزدیک بین دو کشور تصمیم گرفت که سفری در این زمینه داشته باشد.
کنعانی تاکید کرد: روابط ایران و عمان روابط دوستانه و سازنده‌ای است و دو کشور دارای موضوعات متعددی برای رایزنی و گفت‌وگو هستند که این موضوعات در دیدار وزیر خارجه عمان با سرپرست وزارت خارجه و دیدار احتمالی با جناب آقای مخبر مورد توجه قرار می‌گیرد.
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با مذاکرات ایران و آمریکا در عمان تصریح کرد: تبادل پیام بین ایران و طرف آمریکایی در ارتباط با مذاکرات رفع تحریم‌ها همواره در جریان بوده و قطع نشده است.
کنعانی در این ارتباط تصریح کرد: این تعاملات متمرکز بر ‌موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها و هسته‌ای بوده است و هیچ‌گاه از این چارچوب خارج نشده است.
وی با بیان اینکه تعاملات و تبادل پیام با طرف آمریکایی در این زمینه ادامه داشته است، گفت: همانطور که گفتم این مذاکرات صرفاً در چارچوب مذاکرات رفع تحریم‌ها بوده است.
سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به برخی اخبار منتشر شده در تعدادی از رسانه‌های غربی در مورد مفاد و محتوای این مذاکرات گفت: تاکید می‌کنم که مفاد خبری و خبرهای منتشر شده در برخی از رسانه‌های غربی در مورد این گفت‌وگوها معتبر و دقیق نیست.
کنعانی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به انتخاب آقای باقری به عنوان سرپرست وزارت خارجه، آیا در مسئولیت اجرایی تیم مذاکره کننده تغییری ایجاد شده است و اگر  طرف مقابل برای مذاکرات اعلام آمادگی کند با توجه به اینکه ما در دوره انتقالی به سر می‌بریم آیا این مذاکرات در این دوره انجام می‌شود و یا به دولت بعدی منتقل خواهد شد،؟ گفت: در رویکرد و ساختار گفتگوهای غیر مستقیم و با واسطه در چارچوب مذاکرات رفع تحریم‌های ظالمانه و با هدف بازگشت متعهدانه تمام طرف‌ها به برجام، هیچ تغییری ایجاد نشده است و با همین رویکرد تلاش‌های دیپلماتیک خود را در این زمینه ادامه خواهیم داد.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد نحوه استفاده ایران از پول‌های بلوکه شده در قطر گفت: من از لفظ پول‌های بلوکه شده استفاده نمی‌کنم و و باید بگویم استفاده از پول‌های موجود ساز و کار خاص خود را دارد و در نحوه استفاده از این منابع مالی تغییر ایجاد نشده است و در  این زمینه در صورت ضرورت بانک مرکزی اطلاع‌رسانی می‌کند.
وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص بازگشایی سفارت ایران و سودان با توجه به سفر اخیر وزیر خارجه این کشور به تهران و همچنین زمان بازگشایی سفارت آذربایجان در ایران و اعزام سفرای جدید ایران به این دو کشور گفت: روابط ما با آذریابجان در مسیر درستی قرار دارد و در همین چارچوب به پیش خواهد رفت.
کنعانی ادامه داد: از سرگیری فعالیت سفارت آذربایجان در تهران یکی از موضوعات مورد توافق در مسیر پیشرفت همکاری‌های دو کشور بوده و امیدواریم در چارچوب توافقات بین ۲ کشور، این موضوع انجام شود.
کنعانی تاکید کرد: انتخاب سفرا هم جزو روندهای جاری در حوزه دیپلماسی است و در همان روند کار به پیش می‌رود.
وی افزود: در خصوص سودان هم خوشبختانه روابط ۲ کشور در مسیر خوبی قرار گرفته است.
کنعانی ادامه داد: در سفر اخیر وزیر خارجه سودان و دیدار وی با آقایان باقری و مخبر، ایشان ضمن اعلام مراتب تسلیت و همدردی ملت و دولت سودان به دولت و ملت ایران در خصوص روابط دوجانبه هم گفت‌وگو کردند.
وی افزود: طرفین برای بازگشایی سفارتخانه های دو کشور در تهران و سودان در بازه زمانی کوتاه توافق کردند.
کنعانی تاکید کرد: این موضوع در حال پیگیری است و  ما امیدواریم که در آینده نزدیک شاهد گشایش سفارتخانه‌های ۲کشور باشیم.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در مورد زمان احتمالی سفر محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی به تهران با توجه به اخبار منتشر شده در این زمینه گفت: این که بخواهیم در این شرایط در مورد بازه زمانی این سفر صحبت کنیم یک مقداری، زمان مناسبی نیست‌.
کنعانی ادامه داد: رئیس‌جمهور شهید از ولیعهد سعودی برای سفر به ایران دعوت کرده بود که این دعوت مورد پذیرش قرار گرفته بود و دعوت متقابل از سوی پادشاه سعودی برای سفر رئیس‌جمهور شهید به عربستان انجام گرفته بود که این موضوع نیز در چارچوب تلاش برای گسترش روابط مورد پذیرش قرار گرفته بود.
وی افزود: در مورد ترتیبات سفر مورد اشاره باید در شرایط دیگری در مورد آن برنامه‌ریزی کنیم.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با اقدام برخی از کشورهای اروپایی در شناسایی دولت مستقل فلسطینی تصریح کرد: این‌گونه اقدامات کشورها در موضوع فلسطین و شتاب گرفتن حرکت این کشورها در مسیر شناسایی دولت فلسطین در استمرار رویکرد واقع‌گرایانه‌ای است که در جامعه جهانی نسبت به حقانیت ملت فلسطین به وجود آمده است و این رویکرد مورد حمایت ایران است.
وی همچنین گفت: در همین چارچوب و در اظهاراتی مهم‌تر شاهد این هستیم که در یک کشور اروپایی گفته می‌شود تشکیل دولت فلسطینی از بحر تا نهر انجام می‌شود و این اظهار نظر مهمی است و همان طور که گفتم این گونه اظهار نظرها و رویکردها بیانگر شکل‌گیری یک رویکرد واقعگرایانه در سطح ملت‌ها و دولت‌ها در ارتباط با موضوع فلسطین هست و ما شاهد اصلاح رویکرد قبلی در این زمینه هستیم.
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به سوالی با تشکر از حضور هیات اقلیم کردستان در مراسم تشییع و ادای احترام به شهیدان خدمت تصریح کرد: روابط با اقلیم کردستان عراق در مسیر توسعه و گسترش روابط ادامه پیدا خواهد کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت محمدرضا نوری، شهروند بازداشت شده ایران در عراق گفت: ایران در جریان جزئیات پرونده این شهروند ایرانی است و بازداشت خودسرانه یک شهروند ایرانی در کشور عراق از نظر ما به هیچ وجه پذیرفته شده نیست و هرگونه رفتار غیرقانونی و غیرحقوقی و غیرانسانی با این شهروند ایرانی را قویا محکوم می‌کنیم.
وی تاکید کرد: موضوع این شهروند را مبتنی بر وظیفه سازمانی و حرفه‌ای دستگاه دیپلماسی به عنوان موضوع جدی در روابط و همکاری با عراق با جدیت دنبال کرده و گفت‌وگوها در سطوح مختلف انجام و در سطوح عالی پیگیری شده است.
سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: وزیر خارجه شهید شخصا این موضوع را با جدیت دنبال کرد و قبل از شهادت وزیر خارجه دیداری هم با خانواده این شهروند ایرانی در محل وزارت خارجه انجام شد و سفارت ایران در بغداد این موضوع را به عنوان موضوع مهم مورد پیگیری جدی قرار دهد.
کنعانی تاکید کرد: بدون اینکه وارد جزئیات شوم اجازه دهید این موضوع در چارچوب کنسولی دنبال شود و امیدوارم نتیجه تلاش‌ها به بازگشت این شهروند ایرانی به خاک وطن منجر شود.
وی بار دیگر تاکید کرد: این از موضوعات جدی مورد اهتمام وزارت خارجه است و به تلاش‌های خود تا آزادی این شهروند ادامه خواهیم داد.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با بیانیه اخیر اتحادیه عرب در مورد جزایر سه گانه ایران و امضای این بیانیه از سوی دولت سوریه و اینکه چرا ایران در اعتراض به این اقدام سوریه، سفیر این کشور در تهران را احضار نکرده است؟ گفت: تدوین بیانیه‌های اتحادیه عرب ساز و کار خاص خود را دارد  و ما خارج از هرگونه اظهار نظر در خصوص نحوه تنظیم و ساز و کارهای این بیانیه‌ها و امضای آن توسط کشورها، هرگونه اعلام موضع در ارتباط با جزایر سه گانه ایرانی را از سوی هر مرجع، نهاد و کشوری که باشد مداخله در امور داخلی ایران می‌دانیم و اینگونه اظهار نظرها از سوی هر کشوری که باشد را قویاً محکوم می‌کنیم.
این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: جزایر سه گانه ایرانی، جزء لاینفک و جدایی‌ناپذیر ایران است و خواهد بود و ایران اجازه مداخله و اظهار نظر به هیچ طرفی در مورد این جزایر را نمی‌دهد و هرگونه اظهار نظر مداخله‌جویانه‌ای را محکوم می‌کنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی درباره روند روابط با کشورهای آفریقایی در دولت سیزدهم با توجه به این که چند روز پیش، روز آفریقا را پشت سر گذاشتیم، اظهار کرد: توسعه مناسبات با قاره آفریقا یکی از اولویت‌های اساسی دولت ایران است و دولت سیزدهم اهتمام ویژه‌ای به این موضوع داشته و دارد.
کنعانی افزود: سفر رئیس جمهور به سه کشور آفریقایی و سفرهای وزیر خارجه به کشورهای مختلف آفریقایی در راستای اهتمام دولت به توسعه مناسبات با کشورهای آفریقایی بوده است.
وی تصریح کرد: هشت کمیسیون مشترک با کشورهای آفریقایی در دوره مسئولیت دولت سیزدهم برگزار شد و برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای برگزاری کمیسیون‌های مشترک با دیگر کشورهای آفریقایی نیز در همین راستا است.
کنعانی به برگزاری نشست اقتصادی با موضوع آفریقا با حضور تعداد قابل توجهی از مقامات و تجار آفریقایی در تهران اشاره کرد و گفت: قاره آفریقا به عنوان قاره فرصت‌ها در اولویت‌های سیاست خارجی ایران به عنوان اولویت مهم، محل توجه است و به رغم این حادثه تلخ در رویکرد ایران برای توسعه مناسبات با این قاره خللی ایجاد نخواهد شد و امیدواریم در چارچوب سیاست تعیین شده این روابط را با جدیت و اهتمام ادامه دهیم.
کنعانی درباره  احتمال صدور قطعنامه در مورد ایران در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی روزهای آتی گفت: رویکرد ایران در همکاری با آژانس سازنده‌ بوده و هست و سفر اخیر آقای گروسی به ایران و گفت‌وگوهای انجام شده در ادامه رویکرد تهران به منظور تعامل و همکاری سازنده با آژانس برای رفع ابهامات و گسترش همکاری‌های سازنده ایران با آژانس انجام شده است.
سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: ایران همواره تأکید داشته که ضروری است آژانس در چارچوب رویکرد حرفه‌ای خود به موضوع هسته‌ای ایران نگاه کند و از اتخاذ رویکردهای سیاسی در ارتباط با این موضوع فنی و تخصصی اجتناب کند.
وی تاکید کرد: وارد کردن و دخیل کردن رویکردها سیاسی و تاثیرپذیری از فشارهای سیاسی برخی بازیگران نمی‌تواند در مسیر همکاری‌های سازنده ایران و آژانس کمک کننده باشد و انتظار این است که دیگر بازیگران نیز از رویکردهایی که در مسیر همکاری‌های فنی، تکنیکی، سازنده و رو به پیشرفت ایران و آژانس خلل ایجاد می‌کند، اجتناب کنند.
وی افزود: به دنبال پیش داوری در این خصوص نخواهم رفت و بعدا در این خصوص اظهارنظر خواهیم داشت.
  • نویسنده :
  • منبع :