19 دی آنلاین: اطلاعات جدیدی از ترور سردار سلیمانی در کتاب تازه تالیف فرمانده وقت سنتکام (مجری ترور حاج قاسم) منتشر شد.
در این کتاب اطلاعاتی از عملیات جدی آمریکا در آسمان عراق برای ترور حاج قاسم ۳ روز قبل از شهادت تا قصد ترور همزمان یکی از فرماندهان نیروی قدس در یمن و ترور حاج قاسم با ۸ موشک منتشر شده است.

فرانک مکنزی: 

می‌دانستم ترامپ به حذف سلیمانی علاقه دارد. روز شنبه آخرین ویراست پیامدهای حذف او و نگرانی از پاسخ ایران را به دفتر رئیس‌جمهور فرستادم. یکشنبه 5 پایگاه کتائب در عراق و سوریه را با موفقیت زدیم. ولی ترامپ راضی نبود. دستور داد اگر سلیمانی به عراق رفت، او را بزنیم. معتقد بود این حمله ایران را پای میز مذاکره می‌آورد. من با این تحلیل موافق نبودم. ترامپ دستور حذف ژنرال نیروی قدس در یمن و حمله به کشتی ساویز را هم صادر کرد.

 

صبح 31 دسامبر برای اجرای حمله به مقر سنتکام رفتم ولی پرواز سلیمانی در بغداد فرود نیامد و به حرکت به سمت دمشق ادامه داد. ابتدا تصمیم گرفتیم هواپیما را هدف قرار دهیم و دو جنگنده از قطر برای این کار به پرواز درآمد. ولی پرواز او مسافری بود و منصرف شدیم. عملیات یمن هم تعلیق شد. نشانه‌هایی وجود داشت که سلیمانی ظرف 36 ساعت آینده از دمشق به بغداد بازمی‌گردد.

 

سرانجام پرواز سلیمانی کمی قبل از نیمه‌ شب در بغداد فرود آمد. هوا ابری بود و ام‌کیو در ارتفاع کمی پرواز می‌کرد تا دید بهتری داشته باشد. قبلاً اختیار حمله را به فرمانده نیروهای ویژه عملیات مشترک داده بودم تا به محض اینکه آماده بود، معطل صدور دستور نشود. وقتی سلیمانی در دیدرس قرار گرفت، گفت:«اگر زمانی برای توقف عملیات باشد، الان است. دیگر فرصتی نخواهد بود». گفتم:«هر وقت آماده بودی، شلیک کن».

 

سلیمانی را دیدیم که پس از گفتگوی کوتاهی سوار ماشین شد و دو خودرو در جاده فرودگاه به حرکت درآمد که هر دو به فاصله دو ثانیه هدف قرار گرفتند. 13 دقیقه بعد عملیات یمن انجام شد ولی آن فرمانده در خانه‌ای که هدف قرار دادیم، نبود.

  • نویسنده :
  • منبع :