19 دی آنلاین:‌ جلسه علنی مجلس دقایقی به دلیل درگیری لفظی برخی از نمایندگان متشنج شد.
 در جلسه علنی امروز (پنج شنبه) مجلس گزارش شعب پانزده‌گانه درباره بررسی اعتبارنامه منتخبان مجلس دوازدهم در دستور کار قرار داشت.
با ورود مجلس به بررسی اعتبارنامه ها، علیرضا سلیمی سخنگوی هیات رئیسه مجلس تذکری درباره تصمیم گیری درباره چگونگی اعلام تصویب اعتبارنامه مطرح کرد که محمدباقر قالیباف رییس مجلس در پاسخ به او توضیح داد که طبق قانون آئین نامه داخلی کار را انجام می‌دهیم و هر کسی اعتراضی به آئین‌نامه‌ای دارد، این اعتراض باید در شعب مطرح شود و روندی که ذکر شد، طی شود. اگر باز اعتراضی هم مطرح باشد، در هیچ جای آئین نامه نیامده که به اعتبار نامه در صحن می‌توان اعتراض کرد. تشخیص مغایرت یا عدم مغایرت موضوع به رای گذاشتن این مسأله نیز با رئیس جلسه است.
در زمان قرائت گزارش شعب، تعدادی از نمایندگان در جایگاه هیات رئیسه و کنار میز نمایندگانی از معاونت قوانین حضور داشتند که ظاهرا صحبتی صورت گرفت که یک مرتبه مالک شریعتی فریادی خطاب بر تاجگردون زد که «چرا می‌روی؟» در همین هنگام تاجگردون در حال خروج از جایگاه هیات رییسه بود.
اما این پایان درگیری نبود؛ یک مرتبه صدای فریاد مهرداد گودرزوند و تقی‌پور بلند شد تا جایی که تعدادی از نمایندگان جلوی دهان رضا تقی‌پور را گرفته و آن دو را جدا کردند. بعد تقی‌پور و گودرزوند را از صحن خارج کردند.
تاجگردون هم در صندلی خود نشست و تعداد دیگری از نمایندگان دور او جمع شده و صجبت می کردند.
طبق گفته مالک شریعتی نماینده مردم تهران در مجلس دوازدهم موضوع بحث و درگیری درباره اعتراض به روند بررسی اعتبارنامه‌ غلامرضا تاجگردون نماینده مردم گچساران در مجلس بوده است.
بر اساس توضیحاتی که مالک شریعتی پس از این جنجال در جمع خبرنگاران مطرح کرد؛ ایشان و علیرضا سلیمی نماینده دیگر تهران در مجلس دوازدهم از سوی غلامرضا تاجگردون مورد تهدید قرار گرفتند و این امر سبب تنش در جایگاه هیات رئیسه شده است.
اما در نهایت در جلسه علنی امروز مجلس، اعتبارنامه همه ۲۹۰ نفر از منتخبان ملت در مجلس دوازدهم به تصویب رسید و اکنون همه منتخبان، نماینده مجلس دوازدهم به شمار می روند.
در سایه جنجال بر سر تصویب اعتبارنامه بود که حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در تذکری خطاب به محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، بحث حواشی ایجاد شده پیرامون بازشماری آرای هیات رئیسه مجلس دوازدهم را به میان کشید.
رسایی معتقد بود که در جلسه غیر علنی امروز رئیس مجلس، مسأله خطا در شمارش آرای هیات رئیسه را ساده کرده و گفته است که دوستان اتفاقی نیفتاده و یک نماینده جابجا شده‌ است اما اینگونه نیست و مانند این است که بگوییم ۳ هزار میلیارد اختلاس شده است[با صدایی آرام] و چیزی نیست که، [درحالی که باید فریاد زد که] ۳ هزار میلیارد تومان اختلاس شده است.
وی در ادامه با صدایی بلند خطاب به قالیباف تاکید کرد که آقای قالیباف! یک نماینده جابجا نشده است بلکه آرای نمایندگان جابجا شده است و یکی دو تا هم جابجا نشده است بلکه در یک مورد ۴۱ رای جابجا شده است درحالی که آن نمایندگان خودشان نیز تقصیر ندارند.
محمدباقر قالیباف که ریاست مجلس را بر عهده داشت در پاسخ به تذکر رسایی خاطرنشان کرد که در بحث مربوط به برگزاری انتخابات هیأت رئیسه من هم مانند جنابعالی روی یکی از صندلی‌ها نشسته بودم و هیچ مسئولیت قانونی در برگزاری این انتخابات نداشتم و رئیس محترم و هیأت رئیسه سنی طبق روال قانونی کار خود را انجام دادند؛ خود هیأت رئیسه سنی این کار را انجام داد و نمایندگانی که به عنوان ناظر و شمارش کننده آرا بودند، کار بازشماری آرا را انجام دادند و تنها کاری که ما انجام دادیم این بود که اطلاع‌رسانی کردیم تغییراتی که در شمارش انجام شده است.
اما جنجال بر سر بازشماری آرای هیات رئیسه مجلس به جلسه امروز باز نمی‌گردد و از روز سه‌شنبه که روابط عمومی مجلس در اطلاعیه‌ای از آغاز روند بازشماری آرای اعضای هیات رئیسه مجلس دوازدهم در اجلاسیه اول خبر داد، این موضوع در فضای مجازی از جمله شبکه ایکس بحث برانگیز بود.
در نهایت پس از باز شماری آرای هیات رئیسه، روابط عمومی مجلس در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که تنها تغییر در ترکیب هیات رئیسه مربوط به جایگاه دبیران بوده که با برابری آرای اکبر رنجبرزاده و عباس پاپی زاده با انجام قرعه کشی، پاپی زاده جایگیزین رنجبرزاده در ترکیب هیات رییسه مجلس دوازدهم شده است.
در نهایت در جلسه علنی امروز مجلس، عباس پاپی‌زاده نیز با یاد کردن سوگند به ترکیب هیات رئیسه مجلس دوازدهم در اجلاسیه اول پیوست.
پس از تصویب اعتبارنامه ۲۹۰ نماینده مجلس دوازدهم و سوگند عباس پاپی‌زاده برای ورود به هیات رئیسه، رئیس مجلس شورای اسلامی زنگ پایان جلسه علنی امروز مجلس را به صدا درآورد و اعلام کرد که جلسه علنی بعدی مجلس روز یکشنبه ۲۰ خرداد ماه تشکیل خواهد شد.
  • نویسنده :
  • منبع :