۱۹ دی انلاین: نخستین روز ثبت‌نام کاندیداهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در حالی از صبح پنجشنبه - ۱۰ خرداد - آغاز شده که چهره‌هایی اصلاح‌طلب و مستقل پیشگام نام‌نویسی برای حضور در انتخابات بوده‌اند.
به گزارش ایسنا، از ساعت ۸ صبح امروز و با دستور احمد وحیدی وزیر کشور، فرایند پنج‌روزه نام‌نویسی از دواطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری در ستاد انتخابات کشور آغاز شد. وزیر کشور در جمع خبرنگاران حاضر در ستاد انتخابات کشور با تاکید بر اینکه این انتخابات نیز همچون انتخابات مجلس در کمال امنیت و سلامت و رقابت خوب و مشارکت گسترده همه مردم انجام خواهد شد، اظهار کرد: فرایند انتخابات به مدت ۵ روز برای ثبت‌نام، ۷ روز برای بررسی صلاحیت‌ها و ۱۴ روز برای تبلیغات داوطلبان تداوم خواهد داشت و همگان نیز خود را برای مشارکت گسترده در ۸ تیر آماده کنند.

با گذشت ۳ ساعت از آغاز فرایند نام‌نویسی کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری و در شرایطی که هنوز کاندیدای شناخته‌شده‌ای در ستاد انتخابات کشور حاضر نشده بود، محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات خبر داد: در ساعت‌های اولیه، ۳۰ نفر داوطلب برای نامزدی ریاست‌جمهوری به ستاد مراجعه کردند که بعد از بررسی مدارک شرایط لازم را برای ثبت‌نام قطعی نداشتند. او با یادآوری محتوای اطلاعیه‌ ستاد انتخابات کشور تاکید کرد: حتماً داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری این اطلاعیه را مطالعه کنند و براساس آن برای اعلام کاندیداتوری در انتخابات تصمیم‌گیری کنند چراکه ثبت‌نام قطعی ویژه کسانی است که وضعیت‌شان با شرایط ثبت‌نام مطابقت دارد.

پس از سخنان سخنگوی ستاد انتخابات و در حدود ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه نخستین کاندیدای شناخته‌شده‌ای که در محل ثبت‌نام‌ها حاضر شد، محمدرضا صباغیان نماینده مجلس شورای اسلامی بود که در جمع خبرنگاران اولویت نخست خود را اصلاح ساختار اداری و سیاسی اعلام کرد و گفت: ریشه مشکلات کشور در ساختار اداری و سیاسی نهفته و تا زمانی که این ساختار اصلاح نشود، طبیعتاً هرکس بیاید در همان ریل حرکت خواهد کرد و تفاوتی ایجاد نخواهد شد.

به موازات حضور صباغیان در ستاد انتخابات کشور مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری نیز به‌عنوان نخستین کاندیدای اصلاح‌طلب داوطلب انتخابات شد تا نتیجه ثبت‌نام چهره‌های شاخص تا پیش از ظهر روز نخست نام‌نویسی، به پیشگامی مستقلان و اصلاح‌طلبان از یک‌سو و غیاب اصولگرایان از سوی دیگر منجر شود.

کواکبیان که سابقه نمایندگی مجلس در دوره‌های هشتم و دهم را در کارنامه دارد، پس از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران حاضر شد و با بیان اینکه با شعار «صداقت با مردم» در انتخابات ثبت‌نام کرده است، اظهار کرد: ۵ برنامه راهبردی دارم که نخستین برنامه تحقق جمهوری سوم است. او ادامه داد: باید بر اساس اصل ۱۷۷ شاهد بازنگری در قانون اساسی باشیم تا به رفع بن‌بست‌ها در اداره امور منجر شود.

عباس مقتدایی نیز دیگر نماینده مجلس است که بعدازظهر امروز وارد ستاد انتخابات وزارت کشور شد و با گذراندن مراحل اولیه برای کاندیداتوری ثبت‌نام کرد تا هم چهره‌ای از جناح اصولگرایی به ترکیب اسامی داوطلبان اضافه شود و هم اعلام آمادگی برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی از سوی نمایندگان ادوار و فعلی مجلس تداوم یابد.

او پس از ثبت‌نام با حضور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: همه بخش‌های جامعه ما نیازمند رسیدگی هستند. باید از تجربیات استفاده و همه مردم ایران را در ساختن و پیشرفت کشور سهیم کنیم. این انتخابات امید ایرانیان را بیشتر خواهد کرد و طمع دشمنان را از بین خواهد برد.

در ساعات پایانی نخستین روز ثبت‌نام‌ها قدرتعلی حشتمیان رئیس جبهه مستقلین و اعتدالگرایان ایران که او نیز نمایندگی مجلس را در دوره پنجم تجربه کرده است پس از گذراندن مراحل اولیه برای کاندیداتوری ثبت‌نام کرد.

دقایقی بعد هم سعید جلیلی که از ساعتی پیش در شبکه‌های اجتماعی گمانه‌زنی‌هایی درباره حضورش در ستاد انتخابات کشور مطرح شده بود، با همراهی امیرحسین ثابتی نماینده تهران داوطلب کاندیداتوری انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری شد. جلیلی پیش از این در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا بود و در سال ۱۴۰۰ نیز در سیزدهمین دوره این انتخابات حضور داشت اما در نهایت به نفع سیدابراهیم رئیسی کناره‌گیری کرد. وی اکنون نمایندهٔ رهبری در شورای عالی امنیت ملی، عضو شورای راهبردی روابط خارجی و عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام است.
  • نویسنده :
  • منبع :