19 دی آنلاین: نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر کسی خلاف قانون تهمت زد قوه قضائیه با آن فرد برخورد کند، اما وقتی مسئول مورد سوال است باید پاسخ دهد و این موضوع به معنای لجن‌پراکنی نیست.
حمیدرسایی در جلسه علنی روز سه‌شنبه - ۲۲ خردادماه - مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی گزارشی وزیر جهادکشاورزی درباره نحوه اجرای قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی در تذکری به استناد به بندهای ۱۱ و ۱۲ ماده ۲۲ آیین‌نامه داخلی مجلس درخصوص حفظ شأن و منزلت و اقتدار مجلس و دفاع از حقوق و جایگاه قانونی نمایندگان و تصویب ساز و کار لازم جهت بهبود روش‌های نظارتی و ساماندهی امور ناظرین منتخب مجلس و کمیسیون‌ها در مجامع و شوراها گفت: طبق ماده ۳۱ قانون انتخابات، وزارت کشور مجری برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است و وزارت کشور زیرنظر هیأت اجرایی مرکزی انتخابات را پیگیری می‌کند که ترکیب آن وزیر کشور و یکی از اعضای هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با انتخاب مجلس است. یعنی مجلس باید آن فردی را که در جلسات هیأت اجرایی مرکزی انتخابات شرکت می‌کند را انتخاب ‌کند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: در مجلس دوازدهم چه کسی انتخاب شده است؟ چه کسی هم اکنون در این هیأت حضور دارد؟ البته آقای سلیمی در مجلس یازدهم انتخاب شدند و آن هم برای انتخابات مجلس شورای اسلامی. اما هیأت اجرایی انتخابات ریاست جمهوری با هیأت اجرایی انتخابات مجلس متفاوت بوده و هم اکنون موضوع انتخاب این نماینده باید در دستور کار قرار گیرد در حالی که در دستور قرار نگرفته است.
وی افزود: در این روزها با شروع تبلیغات انتخاباتی چند نفر از فعالان مجازی به یکباره بازداشت شدند و چند نفر نیز احضار شدند و وجه اشتراک همه آنها این است که منتقد یک نفر بودند. سوال این است که اگر پرونده داشتند چرا قبلا بازداشت نشدند؟ چرا این امر را برای بعد از ۸ تیر نگذاشتند؟ چرا تا تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آغاز شده این افراد بازداشت شده و یا برخی احضار شدند و به برخی دیگر گفته‌اند اگر درباره فلانی حرف نزنید کاری به کارتان نداریم.
رسایی یادآور شد: آیا با بستن دهان حاشیه امن درست می‌شود، خیر. اگر کسی خلاف قانون عمل کرد و تهمت زد و لجن‌پراکنی کرد، قوه قضائیه همان موقع با آن فرد برخورد کند، برخی از این افراد تنها سوال کردند مگر برای سوال کردن هم کسی را احضار می‌کنند. هم اکنون باب شده که اگر فردی سوال می‌کند می‌گویند لجن‌پراکنی نکنید در حالی که این موضوع به معنای لجن پراکنی نیست. مسئول مورد سوال است و باید پاسخ دهد. جامعه از آن سوال می‌کند این را نمی‌شود با بستن دهان حل کنید.
رسایی خطاب به حاجی بابایی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در دستور کار جلسه علنی امروز باید انتخاب یکی از اعضای هیأت رئیسه به رأی نمایندگان برای عضویت در هیأت مرکزی انتخابات ریاست جمهوری قرار می‌گرفت تا این فرد در آنجا صدای مردم باشد و همین موارد را تذکر دهد. آیا با این بازداشت‌ها قرار است مشارکت انتخابات افزایش پیدا کرده و پرشور باشد. بعضی از همین افراد که بازداشت شده‌اند در حق بنده هم اجحاف کرده‌اند اما سوال این است که اگر این افراد محکومیت قضایی داشتند چرا در گذشته بازداشت نشدند. چرا نمی‌گذارید که بعد از برگزاری انتخابات بازداشت انجام شود. همچنین درخواست دارم انتخاب فرد مذکور در دستور کار روز سه‌شنبه مجلس قرار دهید.
حمیدرضا حاجی بابایی نایب رئیس مجلس در پاسخ به این نماینده گفت: نماینده‌ای که برای حضور در هیأت نظارت انتخاب می‌شود از قبل به مدت دو سال در مجلس قبل انتخاب شده است و با توجه به اینکه انتخابات از قبل شروع شده است،این امر اتفاق افتاد ولی این تذکر از لحاظ حقوقی بررسی می‌کنیم و در صورت وارد بودن حتما آن را در دستور کار قرار خواهیم داد.
  • نویسنده :
  • منبع :