19 دی: سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۵۳۹ هزار و ۶۷۰ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۳۲۲ نفر از بیماران کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۳۱ هزار و ۳۴ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز سه شنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در کشور بیان کرد: از دیروز تا امروز(سه شنبه) ۲۹ مهر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۵ هزار و ۳۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۲۵۴ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵۳۹ هزار و ۶۷۰ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۲۲ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۳۱ هزار و ۳۴ نفر رسید.

لاری افزود: خوشبختانه تاکنون ۴۳۴ هزار و ۶۷۶ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۴۸۱۰ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

معاون وزیر بهداشت گفت: تاکنون چهار میلیون و ۵۷۰ هزار و ۲۴۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی بیان کرد: استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

وضعیت کرونا در استان کرمانشاه

سخنگوی وزارت بهداشت درباره وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان کرمانشاه اظهار داشت: پس از گذر از خیز اول بیماری در اواخر خرداد و اوایل تیر ماه امسال در استان کرمانشاه، از نیمه اول شهریور ماه، نمودار موارد ابتلا و بستری روزانه در این استان دوباره روند افزایشی به خود گرفته و این روند صعودی با شیب تندی در حال امتداد بوده و متاسفانه در حال حاضر به بیشترین میزان خود از زمان شیوع بیماری کووید ۱۹ رسیده است.

وی ادامه داد: اکنون شهرستان دالاهو در استان کرمانشاه در وضعیت زرد یا با خطر متوسط، شهرستان‌های ثلاث باباجانی و قصر شیرین در وضعیت هشدار و بقیه شهرستان‌های این استان، یعنی ۱۱ شهرستان در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند.

میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان کرمانشاه

لاری گفت: بیشترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان کرمانشاه در مطب‌ها و داروخانه‌ها و کمترین میزان رعایت در نانوایی‌های این استان گزارش شده است.

وی افزود: در هفته گذشته، بیش از ۷ هزار و ۲۰۰ بازرسی از مراکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و مراکز صنفی و صنعتی استان کرمانشاه انجام شده است. تعداد ۲۷۰ مورد از این اماکن به علت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی به مراجع قضایی استان معرفی و حدود ۳۰ واحد متخلف پلمب شده است.

بستری و فوتی به علت کرونا در استان کرمانشاه

لاری بیان کرد: در هفته چهارم مهر ماه، بروز موارد مثبت بستری روزانه در این استان حدود ۲۰ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و همچنین بروز موارد مرگ و میر در این استان، ۲۸.۵ نفر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت گزارش شده که میزان بروز در هر دو شاخص بالاتر از میانگین کشوری است.

وی افزود: در حال حاضر ۶۷۶ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان کرمانشاه بستری هستند که ۱۲۵ نفر به دلیل شرایط بالینی نامناسب در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی حضور دارند.

در یک جنگ تمام عیار با کرونا هستیم

معاون وزیر بهداشت گفت: جهت پیشگیری از هرگونه ابتلا به ویروس کرونا و توقف شیوع گسترده این بیماری در کشور، راهی جز عمل به توصیه‌های بهداشتی و پرهیز از رفتارهای اجتماعی خطر آفرین وجود ندارد و این موضوع نیازمند همراهی و همکاری مردم و مشارکت جدی کلیه دستگاه‌های متولی در این حوزه است.

وی اظهار داشت: ما در یک جنگ تمام عیار با بیماری هستیم و ضرورت اعمال و اجرای صحیح قوانین بازدارنده یک اصل اساسی است که باید مورد توجه بیشتر مسئولان اجرایی کشور قرار گیرد.

  • نویسنده :
  • منبع :