19 دی: رئیس جمهور، حوزه مسکن را پیشران بسیار مهم بخش گسترده‌ای از صنایع کشور برشمرد و گفت: 400 هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن در دولت دوازدهم احداث می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در آئین بهره برداری از طرحهای ملی وزارت راه و شهرسازی، «ساماندهی بافت‌های فرسوده» و «شهرکسازی» را از سیاست‌های دولت تدبیر و امید در حوزه مسکن و شهرسازی دانست و اظهار داشت:طرح احیا، بازسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده به طور گسترده در این دولت پیگیری شد و این موضوع به عنوان یکی از سیاست‌های دولت در بخش مسکن ادامه می‌یابد

وی به طرح مسکن مهر و بسته شدن پرونده آن در دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: مسکن مهر طرح بزرگی بود که در دولت نهم و دهم و با هدف ساخت 2 میلیون و 200 هزار واحد مسکونی آغاز شد که در ابتدای فعالیت دولت یازدهم، از این تعداد تقریبا 690 هزار واحد به اتمام رسیده بود.

رئیس جمهور گفت: عملا بار عظیم پیشبرد این طرح و تهیه امکانات اولیه زیربنایی، بر دوش دولت‌های یازدهم و دوازدهم و دستگاه‌های ذیربط قرار گرفت به گونه‌ای که در دولت تدبیر و امید یک میلیون و 355 هزار واحد مسکونی مهر به اتمام رسید و تحویل متقاضیان داده شد.

وی با بیان اینکه همین امروز بیش از 40 هزار واحد از این واحدها افتتاح شد، اظهارداشت: تقریبا این پرونده بسته شده است و 50 هزار واحد دیگر است که دوستان باید تا پایان دولت تکمیل کرده و تحویل بدهند.

روحانی افزود: حدود 100 هزار واحد هم هست که دارای مشکل هستند، حدود 70هزار واحد متقاضی ندارد یعنی جایی ساخته شده که اصلا کسی متقاضی نیست و جاهایی هم هست که این مسکن‌ها دارای مشکلات حقوقی می باشند و باید در دادگاه‌ها به وضعیت آنها رسیدگی شود که شمار این واحدهای دارای مشکلات حقوقی، حدود 40 یا 50هزار واحد است.

وی در ادامه به طرح اقدام ملی مسکن اشاره کرد و گفت: قرار ما این است که در قالب این طرح 400 هزار واحد مسکونی در دولت دوازدهم در کنار دیگر طرح‌ها، به شمار مسکن‌های ساخته شده، اضافه شود.

رئیس جمهور با ابراز رضایت از روند پیشبرد این طرح گفت: باید تا پایان این دولت همه 400 هزار واحد مرحله سفت کاری‌ها را گذرانده باشند و هر کاری که دولت باید انجام دهد به عنوان وظیفه انجام خواهد داد و بانکها و سازمان برنامه و بودجه ضروری است که کمک کنند تا این کار بزر گ را به مقصد برسانیم.

وی با بیان اینکه اقدامات دولت تدبیر و امید در حوزه مسکن درخور توجه است و وزیر راه و شهرسازی لازم آمارهای مرتبط با این حوزه را ارائه کند، افزود: از اینکه امروز 52 هزار واحد مسکونی را به بهره برداران عزیز تقدیم کردیم، بسیار خوشحالیم و امیدواریم این روند تا پایان دولت تداوم یابد.

روحانی با اشاره به خودکفایی کشور در بخش تولید مصالح ساختمانی و همچنین مهندسین کارآمد در حوزه مسکن، گفت: امیدوارم به کمک هم بتوانیم در این امر مهم که برای اقتصاد ما بسیار مهم است، گام ارزنده ای برداریم.

وی اظهارداشت: امسال که سال جهش تولید است، قطعا یک بخش مهم تولید ما مسکن است و مسکن می‌تواند یک تحول بزرگ هم در تولید و هم در مساله اشتغال به وجود بیاورد.

بر اساس این گزارش، رئیس جمهور امروز پنجشنبه در بیست و نهمین هفته از پویش تدبیر و امید برای جهش تولید، طرح‌های ملی وزارت راه و شهرسازی را برای ساخت مسکن در قالب طرح‌های اقدام ملی مسکن و مسکن مهر در استان‌های مختلف کشور افتتاح کرد.

افتتاح 11هزار و 560 واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن در هشت استان و بافت‌های فرسوده شهری، افتتاح 40هزار و 180 واحد مسکن مهر در پردیس، واگذاری زمین برای ساخت 135هزار واحد به صورت گروهی به واجدین شرایط در قالب طرح اقدام ملی مسکن، معرفی 253هزار و 500 واحد به واجدین شرایط به پروژه‌ها در قالب طرح اقدام ملی مسکن در 31 استان کشور و شروع عملیات اجرایی ساخت 157هزار واحد مسکونی در قالب تفاهم‌نامه‌ها و طرح اقدام ملی مسکن از جمله طرح‌های ملی وزارت راه و شهرسازی که با سرمایه‌گذاری 246هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی برای یک و نیم میلیون نفر امروز با دستور رئیس جمهور بهره‌برداری و یا عملیات اجرایی آن آغاز شد.

  • نویسنده :
  • منبع :