19 دی: رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب در قم گفت: در نظام جمهوری اسلامی، خیرات کثیر در سازمان اوقاف و امور خیریه متجلی شده که یکی از مهمترین آنها مسئله وقف است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمود محمدی عراقی در آیین برگزاری پنجمین مرحله طرح مواسات و همدلی که با عنوان احسان ماندگار در قم برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مصادیق خیر کثیر، سنت حسنه وقف است.

وی افزود: در نظام جمهوری اسلامی، خیرات کثیر در سازمان اوقاف و امور خیریه متجلی شده که یکی از مهمترین آنها مسئله وقف است که از دیرباز در بین نیاکان ما و بر اساس نیت الهی آنها وجود داشته و امروز میراثی گرانبها در اختیار ما قرار گرفته است.

رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب در استان قم با بیان اینکه سنت حسنه وقف به همت پیامبر اسلام(ص) در بین مسلمانان رونق خاصی گرفت خاطرنشان کرد: در نظام جمهوری اسلامی ایران هم این سنت نبوی مورد اهتمام امام و رهبری بوده و این بزرگواران همواره بر توسعه و ترویج وقف تاکید داشه‌اند.

وی ادامه داد: نامگذاری دهه‌ای به نام وقف اقدام بسیار مناسبی است زیرا موجب می‌شود فرهنگ وقف به صورت یک فرهنگ عمومی مورد توجه قرار گیرد و رواج یابد.

حجت‌الاسلام محمدی عراقی تصریح کرد: اگر آحاد جامعه بدانند که در سایه یک موقوفه، چه اقدامات گسترده‌ای و نیکی صورت می‌گیرد، این سنت حسنه به فرهنگ عمومی کشور تبدیل می‌شود.

رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب در استان قم با بیان اینکه مدیران و کارکنان اوقاف، مسئولیت سنگین و مقدسی را در مدیریت بقاع متبرکه بر عهده دارند گفت: خیر و برکت امامزادگان در تاریخ کشور ما مشهود بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در سراسر ایران هزاران بقعه متبرکه وجود دارد که مدفن فرزندان و نوادگان امامان معصوم(ع) هستند، در شهر قم هم حدود 400 امامزاده مدفون هستند که بقاع آنها ملجأ و پناهگاه همیشگی شیعیان و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت بوده است.

حجت‌الاسلام محمدی عراقی با اشاره به اعتقاد عمیق و محبت قلبی مردم ایران به امامزادگان گفت: باید بتوانیم این محبت و نیت پاک و صادقانه مردم را در مسیر درست هدایت کنیم و بقاع متبرکه را به قطب فرهنگی تبدیل کنیم، امر مهمی که رهبر معظم انقلاب هم نسبت به آن تاکید داشته و دارند.

 

رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب در استان قم افزود: آستان مقدس حضرت فاطمه معصوم(س) به عنوان مهمترین قطب مذهبی قم و یکی از مهمترین مراکز زیارتی کشور، از دیرباز محل مراجعه زائرانی از اقصی نقاط جهان است، این بانوی بزرگوار دارای علم و کمال فراوانی بودند و حتی در زمان حیات پدر بزرگوارشان، وقتی ایشان در منزل حضور نداشتند، پاسخگوی سوالات مراجعان بودند، دختری نوجوان که کمتر کسی می‌توانست این کمال و درجه را باور کند.

وی ادامه داد: ایشان در سن جوانی و در شهر قم وفات یافتند و شهر قم به برکت وجود ایشان، مرکز فقه و فقاهت شد.

حجت‌الاسلام محمدی عراقی با اشاره به روایتی از امام موسی بن جعفر(ع) گفت: ایشان وقتی پرسش و پاسخ‌های مردم از دخترشان فاطمه معصومه(س) را می‌شنوند، می‌فرمایند پدرت به فدایت باد، جمله‌ای که فقط پیامبر اکرم(ص) در مورد حضرت زهرا(س) بکار برده بودند.

رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب در استان قم افزود: مقام زن در اسلام و در نزد خداوند و فرستادگان آنها بسیار بالاست به طوری که اینگونه درباره دختران سخن می‌گویند.

وی با اشاره به خدمات گوناگون سازمان اوقاف در اجرای رزمایش مواسات و همدلی و احیای موقوفات خاطرنشان کرد: اگر امانت‌دار خوبی برای موقوفات باشید و در راستای اجرای امینانه نیت واقفان گام بردارید، علاوه بر وظایفتان، فرهنگ‌سازی هم کرده‌اید و موجب رونق سنت حسنه وقف خواهید شد.

حجت‌الاسلام محمدی عراقی افزود: سعادتی بالاتر از این نیست که در شرایط سخت و دشوار، این فرصت در اختیارتان قرار گرفته که بتوانید از گنجینه عظیم وقف استفاده کرده و دست درماندگان را بگیرید.

توزیع 12 هزار بسته معیشتی در قالب پنج مرحله رزمایش مواسات توسط اوقاف قم

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم نیز در این مراسم گفت: تاکنون پنج مرحله رزمایش مواسات و همدلی مومنانه توسط اوقاف استان قم اجرایی و طی آن 12 هزار بسته معیشتی در بین نیازمندان توزیع شده است.

حجت‌الاسلام عباس اسکندری اظهار کرد: با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و همچنین شیوع کرونا که معیشت بسیاری را تحت تاثیر قرار داده، اوقاف استان قم تاکنون پنج مرحله توزیع بسته‌های معیشتی را در دستور کار قرار داده است.

وی افزود: مرحله نخست همزمان با نوروز امسال، مرحله دوم در ماه رمضان، مرحله سوم و چهارم در ماه‌های محرم و صفر و مرحله پنجم هم در دهه وقف اجرایی شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه در هر مرحله حدودا 3 هزار بسته معیشتی در بین نیازمندان توزیع شده است گفت: منابع تامین این طرح از محل عواید موقوفات بوده است.

وی ادامه داد: شاید این بسته‌ها مشکلات عمده اقتصادی را حل نکنند ولی از نظر معنوی و روانی، تأثیر بسزایی دارد و نیازمندان می‌بینند که وقف برکت فراوانی داشته و در حد بضاعت موقوفات و سازمان اوقاف، اقداماتی برای آنها انجام شده است.

حجت‌الاسلام اسکندری با اشاره به فعالیت مراکز افق در بقاع متبرکه شاخص عنوان کرد: این مراکز شعاع پیرامونی همان بقعه را زیر پوشش دارند ولی اگر امکانات به اندازه کافی باشد، دیگر مناطق هم پوشش داده می‌شوند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم، بیکاران، مستأجران و بیماران نیازمند و بیماران صعب العلاج را سه گروه دارای اولویت در کمک‌رسانی دانست و تصریح کرد: البته کمک‌ها منحصر به این گروه‌ها نیست.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به نیت واقفان و همچنین موقوفات عامی که در اختیار داریم، کمک‌رسانی به گروه‌های هدف را در دستور کار قرار داده‌ایم البته این کمک‌ها فقط مربوط به توزیع بسته‌های غذایی نیست بلکه تامین دارو و درمان نیازمندان هم در اولویت قرار دارد همچنین آزادی زندانیان جرایم غیر عمد هم از محل عواید موقوفات انجام می‌شود.

حجت‌الاسلام اسکندری با اشاره به بخشش اجاره موقوفات تجاری که از بیماری کرونا آسیب دیده اند طی سه ماه ابتدایی شیوع کرونا گفت: این کار با دستور نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف صورت گرفت زیرا شیوع کرونا کسب و کار را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم بیان کرد: آنچه در توان داریم وارد میدان کرده‌ایم و از هیچ امکانی دریغ نکرده‌ایم.

  • نویسنده :
  • منبع :