19 دی: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، مماشات را باعث رشد قلدری آمریکا دانست و از سازمان ملل متحد خواست در برابر یکجانبه‌گرایی و جنگ بایستد.

محمد جواد ظریف روز دوشنبه در آئین هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل متحد، افزود: ۷۵ سال پیش، سازمان ملل متحد برای بازگرداندن صلح و امنیت بین‌المللی پس از دو جنگ هولناک تاسیس شد. اما چقدر موفق بوده‌ایم؟

وی ادامه داد: طبق یک مطالعه جدید، از سال ۲۰۰۱ - از قضا، "سال گفت‌وگوی تمدن‌های ملل متحد" - ۳۷ میلیون نفر در نتیجه "جنگ‌های ابدی" ایالات متحده آواره شده‌اند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: هشت جنگ خشونت‌آمیز که ایالات متحده از سال ۲۰۰۱ آغاز کرده یا به آنها پیوسته است - تحت عنوان "جنگ علیه تروریسم" - منجر به از دست دادن صدها هزار جان بی‌گناه، گسستگی تعداد بی شماری از جوامع و خانواده‌ها، ناکامی و شکست دولت‌ها و افراط گرایی بی‌سابقه شده است.

ظریف تاکید کرد: بنابراین امروز، باید از خود بپرسیم آیا دنیای ما نسبت به سال ۱۹۴۵ از امنیت بیشتر برخوردار است یا کمتر؟ چگونه می‌توانیم با یکجانبه‌گرایی و تحقیر حقوق بین‌الملل یک قلدر که فقط می‌داند از یک چوب بزرگ استفاده و متکبرانه صحبت کند، مقابله کنیم.

وی تصریح کرد: و چگونه می‌توان قدرتی را مهار کرد که بیش از ۲۲۰ مورد از کل ۲۴۴ سال تاریخ خود را در جنگ گذرانده است؛ از جنگ علیه بومیان خود، جنگ علیه جمعیت برده آن - که با بی‌رحمی شدید ادامه دارد - و ۳۹ درگیری نظامی و از تقریبا ۱۲۰ جنگ اقتصادی از سال ۱۹۴۵- که به طور فریبنده "تحریم" نامیده می‌شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با بیان اینکه همواره در این "جنگ‌های ابدی" می‌بازد، یادآور شد: در واقع، هیچ کسی در جنگ پیروز نمی شود. وقت تغییر روش است- خون و ثروت آمریکایی‌ها و دنیا را از بدبختی بیشتر نجات دهید.

ظریف خطاب به کشورهای جهان اظهار کرد: بی‌خیالی، اکسیژن مورد نیاز ایالات متحده برای ادامه قلدری است. اشتهای ایالات متحده فقط با مماشات، با گردن‌نهادن در برابر اقدامات غیرقانونی آن علیه دیگران، به امید جلوگیری از خشم آن، رشد می‌کند. این کارایی ندارد دوستان من.

وی تصریح کرد: لازم است سازمان ملل متحد در سن ۷۵ سالگی، خود را متعهد و متحد کند و در برابر یکجانبه‌گرایی و جنگ بایستد.

  • نویسنده :
  • منبع :