19 دی: عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اعزام سفیر جدید ایران به صنعا را یک قدرت نمایی دانست و گفت: یمن از نظر تجاری تحریم پذیر نیست و سفارت ایران در یمن هیچ گاه خالی از دیپلمات نبوده است.

جواد کریمی قدوسی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه‌ملت، با یادآوری اعزام «حسن ایرلو» سفیر جدید ایران به صنعا، گفت: جمهوری اسلامی در موضوع یمن که کشور مظلوم جهان اسلام است و مورد تجاوز، ظلم، ستم و جنایات آمریکا، رژیم صهیونیستی و آل سعود قرار گرفته است. 

وی افزود: هدایت سیاست خارجی ایران در حوزه اختیارات رهبری است و ایشان پس از بروز حادثه در یمن اعلام کردند ما به هر طریقی به مردم یمن کمک‌ و از حقوق آن‌ها دفاع می‌کنیم و تجاوز به این کشور را نیز محکوم کردیم.

 

بازسازی تجهیزات نظامی یمن توسط جوانان یمنی 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: جمهوری اسلامی ایران توانست از مردم مظلوم و تحت محاصره یمن حمایت کند و توانمند سازی آن‌ها را در دستور کار قرار دهد، همچنین سیستم های دفاعی آن‌ها را پشتیبانی کرده است لذا امروز جوانان متخصص یمنی قادرند پهپاد بسازند و موشک‌های اسکاد را که از قبل داشتند، ارتقاء دهند. ارتش قدیم یمن نیز امکانات بسیار زیادی داشته یعنی بیش از 900 فروند موشک دور برد اسکاد در اختیار و ده‌ها فروند بالگرد با تجهیزات فراوان داشتند که تحت نفوذ آل سعود زمین گیر شد اما جوانان یمن آن‌ها را بازسازی کردند.

 

ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در بهترین وضعیت هستند 

وی افزود: یمن دو هزار و 700 کیلومتر ساحل دریا دارد و این ساحل قابل محاصره نیست و مردم یمن دریانوردان قدرتمندی هستند و تحت هیچ شرایطی این کشور را نمی توان از نظر تجاری تحریم کرد. بنابراین این سیاست را مقام معظم رهبری اعلام و نظام جمهوری اسلامی اعمال و در عرصه بین الملل نیز از حقوق ملت یمن دفاع و تجاوزرات را محکوم کرده است. نوید پیروزی مطلق هم داده شده که امروز ارتش و کمیته های مردمی یمن در بهترین وضعیت هستند.

 

سفارت ایران هیچ گاه خالی از دیپلمات نبوده است 

کریمی قدوسی یادآور شد: در همان اوایل حادثه توسط رژیم آل سعود، سفارت ایران بمباران شد و پس از آن ایران سفیر خود را از صنعا فراخواند اما سفارت ایران هیچ گاه خالی از دیپلمات های ایرانی نبوده است. هم اکنون سفیر جدید ایران مجدد به صنعا اعزام شده و استوار نامه خود را به معاون سیاسی شورای انقلاب یمن تسلیم کرده و فعالیت خود را در چارچوب پروتکل‌های بین دو کشور آغاز کرده است. 

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: ما آنچه را که توانستیم در یمن انجام دادیم و بیشتر هم می‌توانستیم اما در گذشته غفلت شد از جمله حرکت چند کشتی برای ارسال کمک‌های مردمی به یمن که با تماس جان کری این کشتی‌ها متوقف شد. در مجلس نهم نمایندگانی از مجلس انتخاب شدند و همراه کشتی به سمت الحدیده حرکت کردند اما به باب المندب که رسیدند از طرف دولت ایران به آنها دستور بازگشت داده شد.

 

درخواست نمایندگان مجلس یازدهم برای ارسال مجدد کمک‌های مردمی به یمن 

وی ادامه داد: اگر کشتی‌ها به الحدیده رسیده بود، امروز این منطقه در محاصره قرار نمی‌گرفت.لذا ما در آینده باید بیش از آنچه صورت گرفته کمک‌هایی را برای ملت یمن برسانیم. بیانیه‌ای هم از سوی نمیاندگان مجلس یازدهم برای راه اندازی مجدد کشتی‌های نجات و ارسال کمک‌های مردمی به یمن صادر شده است. 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: اعزام سفیر جدید ایران به صنعا یک قدرت نمایی بود، بنابر اطلاع خودشان یمن توسط آمریکا و رژیم آل سعود از هوا، زمین و دریا در محاصره است اما سفیر ایران وارد صنعا شد همانگونه که در زیر زمین‌های غزه که از 6 طرف محاصره است و امکان انتقال هیچ کالایی به آنجا وجود ندارد، کارخانه‌های تولید موشک  به رهبری عماد مغنیه و شهید سردار سلیمانی احداث شد. 

  • نویسنده :
  • منبع :