19 دی: وزیر جنگ رژیم صهیونیستی از پاسخ به سوال خبرنگاران درباره حمله انجام شده به یک کشتی ایرانی در دریای سرخ خودداری کرد.
به گزارش روزنامه صهیونیستی تایمز آو اسرائیل، بنی گانتز وزیر جنگ رژیم صهیونیستی امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران از صحبت کردن درباره حمله ای که گفته می شود این رژیم علیه یک کشتی ایرانی به نام «ساویز» در دریای سرخ انجام داده است، خودداری کرد و گفت که در این باره نظری نمی دهد اما به طور کلی،  ارتش رژیم صهیونیستی در هر جایی که لازم بداند، وارد عمل خواهد شد. 
گانتز در این راستا افزود: اسرائیل باید از خودش دفاع کند. در هر جایی که چالشی عملیاتی یا نیازی عملیاتی ببینیم، اقدام خواهیم کرد. 
بر اساس این گزارش، اظهارات گانتز در پی این مطرح می شود که حمله روز سه شنبه به کشتی ایرانی در دریای سرخ در اولین روز مذاکرات از سر گرفته شده وین در راستای احیای توافق هسته ای انجام شد که انریکه مورا دیپلمات اروپایی و رئیس جلسه کمیسیون مشترک برجام، آن را مذاکراتی  «سازنده» خواند. 
یک مقام آمریکایی که می خواست نامش فاش نشود، در گفت‌وگو با نیویورک تایمز در این باره گفت که رژیم صهیونیستی آمریکا را در جریان حمله به این کشتی گذاشته بود. 
این مقام آمریکایی گفت که رژیم صهیونیستی این حمله را حمله ای تلافی جویانه پس از آن چه حمله های اخیر نیروهای نظامی ایران به کشتی های این رژیم خوانده، نامیده است. 
اظهارات این مقام آمریکایی در پی این مطرح شد که برخی منابع سه شنبه شب اعلام کردند که سانحه‌ای برای کشتی ایرانی «ایران ساویز» ناشی از انفجار مین‌های چسبان در بدنه کشتی رخ داده است. هنوز منابع رسمی در این خصوص اظهار نظر نکرده‌اند.
کشتی ایرانی ساویز در چند سال گذشته در دریای سرخ به منظور پشتیبانی از تکاورهای ایرانی که به ماموریت اسکورت شناورهای تجاری اعزام می‌شوند مستقر بوده است.
علاوه بر این، فرمانده جسیکا ال. مک نالتی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در بیانیه ای به هیل درباره کشتی هدف قرار گرفته ایرانی در دریای سرخ گفت که آمریکا از از گزارش رسانه ها درباره اتفاقی که برای کشتی ساویز افتاده است آگاه است. 
مک نالتی در این باره گفت: ما تصدیق می کنیم که هیچ نیروی آمریکایی در این حادثه دست نداشته است. ما هیچ اطلاعات بیشتری برای ارائه در این زمینه نداریم. 

  • نویسنده :
  • منبع : ایسنا