مقامات برلین اعلام کردند که جنبش حزب الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده اند و فعالیت‌های این جنبش بعد از این در آلمان ممنوع است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، آلمان هرگونه فعالیت جنبش مقاومت حزب الله لبنان را ممنوع اعلام کرد.

وزارت کشور آلمان با اعلام این خبر، افزوده است که نام «حزب الله لبنان» را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است.

گفته شده پلیس آلمان از اوایل صبح امروز بازداشت افراد مظنون به عضویت در «حزب الله لبنان» را آغاز کرده است. مقامات امنیتی آلمان پیش بینی کرده‌اند که هزار و ۵۰ نفر از اعضای حزب الله لبنان در آلمان مستقر هستند.

این در حالی است که حزب الله لبنان دارای فعالیت سیاسی مشروع در لبنان است و برخی از نمایندگان پارلمان و اعضای کابینه دولت از اعضای حزب الله به شمار می‌روند.

سخنگوی وزارت کشور آلمان در حساب کاربری خود در توئیتر اعلام کرده که «هورست زیهوفر»، وزیر کشور، فرمان ممنوعیت فعالیت حزب الله لبنان در آلمان را برای اجرا صادر کرده است.

به گفته سخنگوی وزارت کشور آلمان، حتی در زمان بحران نیز این کشور قادر به اجرای قانون خود خواهد بود.

آلمان پیش از این با تفکیک شاخه نظامی و سیاسی حزب الله لبنان، تنها فعالیت شاخه نظامی مقاومت حزب الله لبنان را ممنوع اعلام کرده بود.

در دسامبر گذشته نیز پارلمان آلمان از صدر اعظم این کشور خواسته بود تا همه فعالیت‌های مقاومت حزب الله لبنان را ممنوع اعلام کند.

به نظر می‌رسد این اقدام آلمان علیه گروه مقاومت حزب الله لبنان که نقش برجسته‌ای در مبارزه علیه گروه‌های تروریستی در منطقه به ویژه داعش داشته است، پس از فشارها و درخواست‌های مقامات صهیونیستی و آمریکایی از آلمان صورت می‌گیرد.

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز در آخرین سفر خود به آلمان اظهار امیدواری کرده بود که این کشور به مانند انگلیس، فعالیت‌های حزب الله لبنان را ممنوع اعلام کند.

  • نویسنده :
  • منبع : مهر