19 دی: واشنگتن قصد دارد برای محافظت از جان هزاران نیروی افغانی از جمله مترجم، راننده و سایر افرادی که با نیروهای آمریکایی در افغانستان همکاری داشته‌اند تا زمان آماده شدن روادید آمریکا، به یک کشور سوم منتقل کند.
به گزارش پنجشنبه ایرنا از "نیویورک تایمز"، با قرار گرفتن آمریکا در مراحل پایانی خروج از افغانستان پس از یک جنگ ۲۰ ساله بی‌نتیجه، دولت جو بایدن از سوی قانون گذاران و مقامات نظامی این کشور برای محافظت از جان شهروندان افغانی که با ارتش آمریکا همکاری داشته‌اند، تحت فشار قرار گرفته است.  
مقامات آمریکایی روز چهارشنبه به قانون گذاران اعلام کردند که قصد دارند ده‌ها هزار افغانی را تا زمان آماده شدن روادید آنها برای ورود به خاک آمریکا، به کشور سوم منتقل کنند.  
این مقامات آمریکایی از کشورهای مدنظر نام نبرده و مشخص نکرده‌اند که آیا این کشورها با حضور تعداد زیادی افغانی در خاکشان موافق هستند.  
یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود گفت: بیش از ۱۸ هزار مترجم، راننده، مهندس، نگهبان، تعمیرکار و کادر اداری در سفارت آمریکا در افغانستان متقاضی مهاجرت به آمریکا هستند. تعداد این افراد با اعضای خانوداده آنها به ۵۳ هزار نفر می‌رسد.  
دولت انگلیس نیز در تاریخ ۳۱ مه (۱۰ خرداد) اعلام کرد قرار است این کشور، هزاران افغانی را که با نظامیان این کشور در افغانستان همکاری کرده‌اند، به این کشور انتقال دهد.  
کشورهای آلمان و فرانسه نیز پیش از این گفته بودند که همکاران محلی نظامیان خود را از افغانستان خارج و به آنها اقامت اعطا می‌کنند.  
روند خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان از اول ماه مه آغاز شده و انتظار می‌رود تا ۱۱ سپتامبر، همه سربازان خارجی از افغانستان خارج شوند. آمریکا هم اکنون بیش از نیمی از سه هزار و ۵۰۰ نیروی خود را از افغانستان خارج کرده است.
  • نویسنده :
  • منبع :