19 دی: یک مقام مطلع به بلومبرگ گفت که آمریکا با بازگشت به توافق هسته‌ای حداقل در حال حاضر می‌تواند از منافع نظام عدم اشاعه هسته‌ای بهره ببرد.
خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی با اشاره به لزوم احیای برجام نوشت که توافق هسته‌ای با وجود داشتن نواقص همچنان قدرتمند است.
یک ‌منبع نزدیک به هیات آمریکایی در مذاکرات وین در این زمینه به بلومبرگ گفت که بازگشت به توافق هسته‌ای حداقل برای حال حاضر منافع عدم اشاعه‌ای هسته‌ای در بر دارد.
سوزان دیمگیو، یک مقام ارشد موسسه "موقوفه کارنگی برای صلح بین‌المللی" نیز ضمن اشاره به اینکه برجام جاگزینی ندارد، گفت: مهم است که به برجام نه تنها به عنوان توافقی برای عدم اشاعه هسته‌ای بلکه به عنوان سازوکاری برای تنش‌زدایی بنگریم.
بلومبرگ همچنین در بخشی دیگر از گزارش خود نوشت که جمهوری‌خواهان آمریکا بر این باورند که توافق هسته‌ای باعث توقف برنامه‌های ایران نشده و تنها آن‌ها را به تاخیر انداخته است.
سناتور بن کاردین در این زمینه گفته است: از زمان توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران مسائل بسیار بیشتری افشا شده است. جهان به مکان دیگری بدل گشته است.
ری تاکی، یک مقام ارشد در شورای روابط خارجی نیز با اشاره به اینکه دیگر نمی‌توان به توافق هسته‌ای با ایران بازگشت، اظهار کرد: این کشتی حرکت کرده است. ایران امروز مواد سلاح‌های هسته‌ای و سانتریفیوژهای پیشرفته در اختیار دارد.

  • نویسنده :
  • منبع : ایرنا