19 دی: رسانه‌های صهیونیستی یکشنبه شب فاش کردند که ترکیه درخواست اسرائیل برای خاموش کردن آتش سوزی‌های گسترده در جنوب کشورش را نپذیرفته است.
روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت در این باره نوشت: اسرائیل خدمات خود را به ترکیه در صورتی که آنکارا نیازمند خاموش کردن آتش سوزی‌های گسترده باشد، ارائه کرده است.
این روزنامه به نقل از یک مقام وزارت امورخارجه رژیم صهیونیستی اعلام کرد که مذاکرات در خصوص کمک تل آویو به آنکارا برای خاموش کردن، آتش با مسؤولان ترک مطرح شده است، اما آنکارا اعلام کرده است که توانایی کنترل آتش سوزی‌ها را دارد و نیازی به کمک (این رژیم) نیست.
درحالی که خود رژیم صهیونیستی با آتش سوزی‌های گسترده روبروست و توانایی کنترل آن را ندارد، این مقام وزارت خارجه اسرائیل مدعی شده است: اسرائیل قادر خواهد بود که برای اطفای حریق اقدام کند.
سواحل جنوبی ترکیه برای پنجمین روز متوالی در آتش می‌سوزد و زبانه‌های آن در حال شعله‌ کشیدن و بلعیدن هر چیز در مسیر خود است.
وزارت بهداشت ترکیه اعلام کرد که با جان‌باختن ۲ نفر دیگر در شهر ماناوگات، مجموع کل قربانیان این آتش سوزی‌ها به هشت نفر رسیده است.
مقام‌های ترکیه‌ای می‌گویند آتش‌سوزی‌هایی که در بیش از ۱۰۰ نقطه در ترکیه از پنج روز پیش شعله‌ور شدند، همچنان در حال سوختن، تخریب منازل و جاده‌ها، قربانی گرفتن و پیشروی به سمت دیگر مناطق است.
وزارت جنگل‌داری ترکیه می‌گوید ۱۳ هواپیما و ۴۵ بالگرد اطفای حریق و ۸۲۸ خودروی آتش‌نشانی در تلاش شبانه‌روزی برای مهار این آتش‌سوزی گسترده هستند.

  • نویسنده :
  • منبع :