19 دی: آیت‌الله سید عادل علوی از اساتید حوزه علمیه قم دعوت حق را لبیک گفت.

آیت‌الله سید عادل علوی از اساتید حوزه علمیه پیش از ظهر امروز بر اثر کرونا دعوت حق را لبیک گفت. 

آیت‌الله سید عادل علوی سال 1333 در شهر کاظمین دیده به جهان گشود، پدر ایشان آیت‌الله سید علی بن الحسین علوی از علمای کاظمین و نجف و بغداد بود. 

آیت‌الله علوی تحصیلات خود را در عراق نزد پدر بزرگوارشان و دیگران و در قم مقدس در محضر آیات عظام و مراجع بزرگی از جمله آیت‌الله مرعشی نجفی، آیت‌الله گلپایگانی، آیت‌الله شیخ جواد تبریزی و آیت الله فاضل لنکرانی فراگرفت. 

این عالم ربانی از اساتید حوزه علمیه قم به شمار می‌رفت که علاوه بر سخنرانی‌های مختلف در زمینهٔ تفسیر و اخلاق، به تدریس بحث خارج فقه، اصول و کلام می‌پرداخت، ایشان به شهادت بزرگان به مرتبه اجتهاد نائل گشت و با پایان‌نامه خود تحت عنوان «زبدة الافکار فی نجاسة او طهارة الکفار» مدرک دکترا را در رشته شریعت اسلامی دریافت کرد. 

آیت‌الله علوی خدمات فرهنگی و اجتماعی فراوانی دارد، راه‌اندازی درمانگاه خیریه امام سجاد علیه‌السلام، مؤسسه عمومی تبلیغی- ارشادی اسلامی، مدرسه دینی امامین جوادین (ع) در قم مقدس، جامعه علما و خطبا در کاظمین و بغداد، کتابخانه‌های عمومی، حسینیه‌ها از جمله حسینیه امامین جوادین (علیهما السلام) در مشهد مقدس، حسینیه امامین کاظمین (علیهما السلام) در قم، حسینیه کاظمینی‌ها در تهران، حسینیه‌ ام البنین در قرچک، حسینیه کاظمینی‌ها در اهواز و کاشان خدمات ماندگار ایشان است. 

وی اجازه روایت را از حدود بیست تن از مشایخ از جمله آیت‌الله سید محمد حسینی شاهرودی، آیت‌الله مرعشی نجفی، آیت‌الله گلپایگانی، آیت‌الله اراکی، آیت‌الله فاضل لنکرانی و آیت‌الله سید عبدالله شیرازی دریافت کرده است. 

آیت‌الله سید عادی علوی علاوه بر مقالاتی که در نشریات و مجلات نگاشته، تالیفات فراوان و مفیدی را در زمینه‌های گوناگون بر جای گذاشته است.

  • نویسنده :
  • منبع :