19 دی: دبیرکل حزب الله لبنان شامگاه شنبه به مناسبت شانزدهمین سالروز پیروزی جنگ ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶ سخنرانی کرد.
سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان شامگاه شنبه به مناسبت شانزدهمین سالروز پیروزی جنگ ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶ سخنرانی کرد.

دبیرکل حزب الله در ابتدای سخنان خود گفت: همواره هنگامی که مؤمنان صادقی درباره وعده خود وجود داشته باشند و با مسئولیت پذیری مصمم به جهاد باشند وعده خدا و رسولش به آنها همیشه وعده پیروزی است.

اهمیت حفظ دستاوردهای مقاومت درجنگ ۳۳ روزه

وی افزود: در سالروز پیروزی جنگ ۳۳ روزه مهمترین مسئولیتی که برعهده همه است مسئولیت حفظ دستاوردهای این جنگ است. این دستاوردها و معادلات با آمال و آرزو و بر سر میز مذاکره حاصل نشد بلکه با فداکاری‌های عظیم محقق گردید. امانت شهدا حفظ دستاوردهای آنها در جنگ ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶ و گسترش این دستاوردها و اقدامات مثبت است. این دستاوردها طی سنوات گذشته حفظ گردید و با رویارویی قهرمانانه فلسطینی‌ها در نبرد شمشیر قدس وارد مرحله جدیدی شد. مهمترین دستاورد جنگ ۳۳ روزه ایجاد توازن بازدارندگی به عنوان دستاورد تاریخی و راهبردی مقاومت بود.

هراس دشمن صهیونیستی از مواجهه با مقاومت

سید حسن نصرالله ادامه داد: لبنان و زیرساخت‌های آن طی دهه‌ها عرصه تاخت و تاز جنگنده‌های اسرائیلی در هر منطقه‌ای بود و چیزی مانع آنها نمی‌شد. طی ۱۵ سال حتی یک حمله هوایی به استثنای یک مورد که حادثه‌ای بین مرزهای لبنان و سوریه بود از سوی اسرائیل علیه مناطق لبنان انجام نشده است. آنچه دشمن اسرائیلی را از حملات هوایی به لبنان منع کرده و می‌کند ترس از مواجهه همه جانبه با مقاومت است. آنچه مانع حملات هوایی دشمن علیه لبنان شد بیم آن از پیامدهای جنگ در جبهه داخل و ارتش آن است. ارتش دشمن اسرائیلی درباره وجود خود بیم دارد. دغدغه اصلی دشمن اسرائیلی قبل و بعد از سال ۲۰۰۶ موضوع توسعه سلاح مقاومت در لبنان است. برخی طرف‌ها دانسته یا ندانسته به دشمن برای تحقق اهدافش در خصوص خلع سلاح مقاومت کمک می‌کنند.

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه گفت: برخی از حملات هوایی دشمن اسرائیلی در سوریه برای مقابله با توانمندی‌های مقاومت است اما این حملات به هدف خود نمی رسند.

سید حسن نصرالله با اشاره به تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی به خاک لبنان تاکید کرد: آنچه چند روز پیش روی داد تحولی بسیار خطرناک است که ۱۵ سال روی نداده بود. در مقابل حملات هوایی باید واکنش مناسب و متناسب اتخاذ شود. عامل زمان در برخی از اقدامات تجاوزکارانه تاثیر ریشه‌ای دارد و اگر در واکنش تاخیر شود ارزش خود را از دست می‌دهد. واکنش دیروز (جمعه) ما به حملات هوایی مستقیم اسرائیل به جنوب لبنان برای اولین بار طی ۱۵ سال گذشته مربوط بود. توانمندی‌های موشکی مقاومت افزایش یافته و تعداد زیادی موشک نقطه زن در اختیار دارد.

دبیرکل حزب الله تصریح کرد: ما دیروز زمینی خالی در مزارع شبعا را هدف قرار دادیم تا به این طریق پیامی برسانیم. ما زمین‌های خالی را انتخاب کردیم و اطراف مواضع مورد نظر را هدف قرار دادیم و آنها را به این دلیل انتخاب کردیم که منطقه نظامی ممنوعه بودند. ما آنقدر شجاعت داریم که مسئولیت اقدامات خود را بپذیریم کما اینکه بیانیه ما در این خصوص تکمیل کننده پیام ما به دشمن بود. هدف ما از این عملیات تثبیت قواعد قدیمی درگیری بود و قصد نداشتیم قواعد درگیری جدیدی ایجاد کنیم. ما به هرگونه حمله هوایی جدید اسرائیل به لبنان قطعاً به شکل مناسب و متناسب واکنش نشان خواهیم داد.

سید حسن نصرالله ادامه داد: به هر میزان که فداکاری یا خطر کردن لازم باشد دستاوردهای مقاومت در جنگ ۳۳ روزه را پایمال نخواهیم کرد چرا که این امر موجب خواهد شد دشمن کشور را عرصه تاخت و تاز قرار دهد.

دبیرکل حزب الله خطاب به رهبران دشمن صهیونیستی گفت: اشتباه محاسباتی نکنید و روی فشار به مردم ما و ایجاد چند دستگی پیرامون مقاومت در لبنان حساب باز نکنید چرا که این امر جدیدی نیست. مقاومت علیرغم اختلافات موجود، در سال ۲۰۰۰ عقب نشینی از جنوب لبنان و در سال ۲۰۰۶ پیروزی را بر دشمن تحمیل کرد. خاستگاه مقاومت صبر و بردباری است و همواره فداکاری و پایداری خواهد کرد.

سید حسن نصرالله در خصوص واکنش روز جمعه مقاومت به تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان تاکید کرد: آنچه دیروز اتفاق افتاد تنها واکنش به حملات هوایی بود و ارتباطی با واکنش به ترور محمد قاسم طحان و علی کامل محسن دو شهید عزیز ما نداشت. بزرگترین حماقتی که دشمن اسرائیلی می تواند مرتکب شود وارد شدن به جنگ جدید با لبنان است. من نمی خواهم به مدعیان حاکمیت در لبنان که بعد از واکنش مقاومت به ناله و زاری پرداختند جواب دهم چرا که این بحثی بی نتیجه است و هرکس گزینه هایش را قطعی کرده است. واکنش ما به حملات هوایی در هر نقطه از شمال فلسطین اشغالی می تواند باشد و ما گزینه های زیادی در اختیار داریم.

دبیرکل حزب الله در واکنش به اقدام ارتش در بازداشت چهار نفر از نیروهای حزب الله بعد از عملیات خاطرنشان کرد: کسانی که به رزمندگان مقاومت در شویا تعدی کردند گویی از عالمی دیگر هستند. برخی از اهالی شویا با آنچه روی داد مخالفت کردند و ما از هرکس که در کنار مقاومت ایستاد قدردانی می کنیم. کسانی که به برادران ما تعدی کردند باید توسط دستگاه ها مورد تحقیق قرار گیرند و در مقابل دستگاه قضایی محاکمه شوند.

انفجار بندر بیروت

سید حسن نصرالله درباره انفجار بندر بیروت گفت: ما با این حادثه به عنوان فاجعه ای تمام عیار که همگان را مبتلا کرد برخورد کردیم و دغدغه اصلی ما التیام زحم ها و جبران خسارات بود. بلافاصله بعد از انفجار بیروت بهره برداری سیاسی که بهای آن توسط آمریکا و عربستان پرداخت شده بود، آغاز شد. از همان لحظه اول رسانه های داخلی و عربی و احزاب و شخصیت های معروف انگشت اتهام را به سمت مقاومت نشانه رفتند اما تمام طرف های دخیل در تحقیقات به این نتیجه رسیدند که هیچ سلاح و مهماتی در بندر وجود نداشته است. بعد از برملا شدن تمام فرضیه ها که قصد داشتند از طریق آن انفجار را به حزب الله ربط دهند به موضوع نیترات متوسل شدند. آیا احمقانه تر از اینکه حزب الله به انبار کردن نیترات در بندر بیروت متهم شود وجود دارد؟

دبیرکل حزب الله در همین زمینه ادامه داد: تمام آنچه از زمان انفجار بندر گفته شد هیچ سند منطقی ندارد و هدفش تنها باجگیری و از بین بردن حقیقت است. کسانی که نیترات را آوردند طرف های حامی گروه های مسلح در سوریه بودند.

سید حسن نصرالله خطاب به خانواده های قربانیان انفجار بندر بیروت گفت: باید بدانید دشمن شما چه کسی است و به موضوع بندر ضربه زد و از این فاجعه بهره برداری سیاسی کردند. کسانی که به شهدا و مجروحان توهین کردند همان کسانی هستند که یک موضوع انسانی را به یک موضوع سیاسی تبدیل کردند. کسانی که اهانت کردند همان کسانی هستند که یک موضوع ملی فراگیر را به موضوعی طائفه ای تبدیل کردند.

دبیرکل حزب الله ادامه داد: آنچه حزب الله از آن بیم دارد ضایع کردن حقیقت است بنابراین دستگاه قضایی باید آنچه را که تاکنون به آن دست یافته است اعلام کند. آنچه ما می خواهیم اعلام نتایج حقیقی است. حزب الله از تحقیقات هراسی ندارد چرا که در پرونده انفجار بندر بیروت از سوی دستگاه قضایی متهم نیست.

سید حسن نصرالله خطاب به خانواده های قربانیان انفجار بندر بیروت گفت: نپذیرید که از خون فرزندانتان بهره برداری سیاسی شود. تحقیقات قضایی درباره پرونده انفجار بندر بیروت سیاسی است.

کشتار خلده

دبیرکل حزب الله درباره کشتار خلده گفت: آنچه در خلده اتفاق افتاد یک جنایت بود نه حادثه و هدف از تیراندازی قتل و کشتار بود. کسانی که دست به این جنایت زدند باندی از مجرمان و قاتلان بودند. صبر ما درباره جنایت خلده ناشی از تدبیر و مسئولیت پذیری بود نه ضعف. مقاومت با پایبندی به انضباط و تعهدات دینی، اخلاقی، انسانی و ملی شناخته می شود.

سید حسن نصرالله همچنین افزود: تمام عاملان این جنایت باید در اسرع وقت بازداشت و به دستگاه قضایی ارجاع شوند. باید موضوع تعدی به مردم و بستن محور منتهی به جنوب به صورت ریشه ای حل شود. کسانی که به تعدی به مردم، بستن راه ها و تهدید امنیت داخلی پافشاری دارند باید دستگیر شوند. ما با عرب های خلده و عشایر عربی مشکلی نداریم بلکه مشکل ما با گروه جنایتکاران قاتل است.

دبیرکل حزب الله ادامه داد: حزب الله موضوع خلده را دنبال می کند و من شخصاً از نزدیک و به صورت روزانه آن را پیگیری می کنم تا ببینیم کار به کجا می رسد.

تشکیل کابینه لبنان

سید حسن نصرالله درباره تشکیل کابینه جدید لبنان هم گفت: ما منتظر گفتگوها بین رئیس جمهور عون و نخست وزیر مکلف هستیم و پیشداوری نمی کنیم.

رعایت توصیه های بهداشتی در مراسم عزاداری حسینی با توجه به شرایط کرونا

دبیرکل حزب الله از شرکت کنندگان در مراسم عزاداری حسینی خواست برای حفظ سلامت خود و نیز عشق به امام حسین (ع) توصیه های بهداشتی را رعایت کنند.

سید حسن نصرالله گفت: اصل بر برگزاری مجالس در فضای باز است و هرکس عوارض یا علائمی دارد نباید در مجالس حضور یابد. ما از این مرحله هم عبور خواهیم کرد و این شرایط تا ابد باقی نخواهد ماند.

  • نویسنده :
  • منبع :