19 دی: معاون فرهنگی حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها گفت: با توجه به شرایط بحرانی قم، بسیاری از مراسمات حرم مطهر حضرت معصومه(س) لغو می‌شود و فقط مراسم عزاداری بعد از نماز عشاء دنبال خواهد شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی احمدی اظهار کرد: آستان مقدس به دنبال اعلام وضعیت بحرانی کرونایی در شهر مقدس قم، حرم مطهر بانوی کرامت به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بخشی از مراسمی که سبب تجمع مردم و حضور در حرم مطهر می شد را لغو کرد.

وی اضافه کرد: مراسم چهارپایه‌خوانی که از دو روز پیش در حرم مطهر بانوی کرامت برپا شده بود از امروز برپا نمی‌شود.

معاون فرهنگی حرم مطهر بانوی کرامت گفت: محفل نوجوانان فاطمی که هر روز عصر ساعت ۱۶:۳۰ با حضور نوجوانان در مسجد اعظم برگزار می شد نیز از امروز دیگر برگزار نخواهد شد.

وی از لغو مراسم عزاداری قبل از نماز ظهر و قبل از نماز عصر خبر داد و افزود: مراسم «احلی من العسل» نیز که هر ساله ششم محرم الحرام با حضور نوجوانان در حرم مطهر بانوی کرامت برگزار می‌شد نیز امسال با وجود برنامه ریزی‌های انجام شده برای برگزاری آن با رعایت پروتکل های بهداشتی، برگزار نخواهد شد.

احمدی تصریح کرد: با توجه به شیوع گسترده بیماری کرونا، محفل قرآنی شبانه و مداحی‌خوانی ساعت ۲۴ هرشب در صحن امام هادی علیه السلام نیز لغو شده است.

وی مطرح کرد: مراسم و محافل یادشده پیش از این نیز در فضای روباز و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شد اما با توجه به وضعیت بحرانی قم و در راستای کاهش تجمعات لغو شده است.

معاون فرهنگی حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به سخنان رهبر انقلاب اسلامی مبنی بر لزوم برپایی محافل عزاداری با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و زنده‌نگه داشتن فرهنگ عاشورا گفت: مراسم عزاداری بعد از نماز مغرب و عشا با رعایت حداکثری شیوه‌نامه‌های بهداشتی دنبال و از بستر رسانه نیز منعکس می‌شود.

وی از برگزاری جلسه اضطراری ستاد پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در آستان مقدس یاد و عنوان کرد: این جلسه با هدف رعایت بیشتر شیوه‌نامه‌های بهداشتی و تشدید مراقبت‌ها ۱۴ مصوبه داشته که برخی از مصوبات لغو این مراسم بوده است.

خاطرنشان می‌شود، با ورود قم به شرایط قرمز کرونایی مسؤولان آستان مقدس بانوی کرامت پیش از محرم، فعالیت حضوری کتابخانه، موزه و دوره‌های حضوری مرکز قرآن و حدیث را لغو کردند.
  • نویسنده :
  • منبع :