19 دی: خبرهای ضدو نقیض حاکی از سقوط شهر مزارشریف بدست گروه طالبان است و گفته می شود که طالبان با گرفتن کنترل زندان تمام زندانیان خود را نیز آزاد کرده اند.
این منابع نوشته اند که شهر مزارشریف در اثر خیانت فرمانده لشکر ۲۰۹ شاهین سقوط کرده است و وی با همکاری با طالبان مناطق تحت کنترل ارتش تحت فرماندهی خود را به طالبان واگذار کرده است.
همچنین گزارش رسیده است که ژنرال عبدالرشیددوستم و عطامحمد نور به طرف مرز حیرتان به طرف ازبکستان عقب نشینی کرده اند.
اما صبغت الله احمد سخنگوی سابق وزارت خارجه افغانستان از افراد نزدیک به عطامحمد نور می باشد، سقوط شهر مزارشریف را رد کرده و گفته است که مردم بزودی خبری خوبی را خواهند شنید.
شبکه الجزیره قطراعلام کرد که درگیری های شدیدی در ورودی های مزار شریف درجریان است.
این شبکه افزود: نیروهای دولتی، پایگاه اصلی خود در شهر را تخلیه و به سوی فرودگاه عقب نشینی کرده اند.
الجزیره نیز دقایقی پیش به نقل از خبرگزاری رویترز  اعلام کرد که طالبان بر شهر مزار شریف مسلط شده است و نیروهای دولتی به سمت مرزهای ازبکستان فرار کرده اند.
این در حالی است که یک شهروند افغان در مزارشریف به خبرنگار ایرنا گفت که وی در شهر حضور دارد و تاکنون از ورود طالبان در داخل شهر خبری نیست.
مزارشریف آخرین امید دولت و فرماندهان سابق جهادی بعنوان مرکز مقاومت در برابر طالبان مطرح بود و به همین دلیل عبدالرشید دوستم و عطامحمد نور نیز تمام توان خود را در این شهر متمرکز کرده بود.
پیشرفت سریع طالبان نه از اثر جنگ قوی و غیر قابل مهار افراد این گروه بوده بلکه براساس گفته های کارشناسان نظامی این پیشرفت ها از اثر خیانت در داخل ارتش و همکاری فرماندهان پشتون با طالبان و شورای امنیت مسیر شده است.

  • نویسنده :
  • منبع :