19 دی: برنامه عمران و توسعه سازمان ملل متحد از آغاز پاکسازی ۸۰ هزار مین در مرز ترکیه با ایران خبر داد. پاکسازی این مین‌ها طبق یک طرح دو ساله سازمان ملل انجام می‌گیرد و بودجه آن را اتحادیه اروپا تامین می‌کند.
به گزارش دویچه وله؛ برنامه عمران و توسعه سازمان ملل متحد از آغاز پاکسازی ۸۰ هزار مین در مرز ترکیه با ایران خبر داد. پاکسازی این مین‌ها طبق یک طرح دو ساله سازمان ملل انجام می‌گیرد و بودجه آن را اتحادیه اروپا تامین می‌کند.
سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ۷ مهر (۲۹ سپتامبر) از بزرگ‌ترین طرح پاکسازی مین جهان در مرز ترکیه با ایران خبر داد.
ترکیه بین سال‌های ۱۹۵۳تا ۱۹۹۶ در مرزهای شرقی خود برای جلوگیری از عبور غیرقانونی از این مرزها و همچنین برای مقابله با ورود اعضای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) این مین‌ها را در مرز خود با ایران قرار داده بود.
ارتش ترکیه در دهه ۱۹۹۰ از مین‌های ضدنفر در مقیاس وسیع در منطقه مرزی خود با ایران در مبارزه با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) استفاده کرد.
اما این کشور در سال ۲۰۰۴ به کنوانسیون بین‌المللی اوتاوا پیوست. پیمان اوتاوا مین‌های ضدنفر را ممنوع می‌کند. ترکیه بعد از پیوستن به این پیمان با پاکسازی مین در مرزهای شرقی خود با ایران موافقت کرد.
لوسیا وینتون، نماینده دائمی برنامه عمران و توسعه سازمان ملل در ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در دهه گذشته استفاده از مین ضدنفر به عنوان یک روش غیرانسانی برای کنترل مرزها محکوم شده است.
به گفته سازمان ملل متحد ۱۷۵ نفر پرسنل مین‌روب به همراه ۱۶ سگ تشخیص مین مشغول اجرای طرح پاکسازی مین در مرزهای ترکیه هستند.
گفته می‌شود اراضی پاکسازی شده برای کشاورزی و همچنین پرورش دام در اختیار ساکنان مناطق مرزی قرار خواهد گرفت.

  • نویسنده :
  • منبع : انتخاب