19 دی: روستای فردو از میان هزار و ۹۷ روستای قرآنی ایران به‌عنوان روستای قرآنی نمونه این کشور انتخاب شد.
چهارمین نشست شورای توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی استان قم پیش از ظهر امروز با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی امام جمعه و نماینده ولی‌فقیه در استان قم و جمعی از مدیران‌ کل استان در سالن محراب حرم بانوی کرامت برگزار شد.

سید موسی حسینی کاشانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در این نشست از انتخاب شدن روستای فردو به عنوان روستای نمونه کشوری خبر داد و گفت: اطلاعات هزار و ۹۷ روستای قرآنی در سطح کشور از سوی دهیاران ثبت شده که پس از ارزیابی ۳۷ روستا از ۲۵ استان انتخاب و در نهایت هفت روستا به عنوان روستای برتر قرآنی کشور شناخته شدند که روستای فردو یکی از این هفت روستا است.

در ادامه علی اصغر شعاِعی از اساتید قرآنی کشور با رائه گزارشی از کمیته اجرائی فعالیت‌های قرآنی استان گفت: رویکرد این کمیته در مردمی شدن حرکت‌های قرآنی است و سعی شده که پیوند میان قرآن و عترت و گسترش اجتماعات قرآنی با محوریت هیات‌های مذهبی پیگیری شود.

او عنوان کرد: طرح بزرگ استعدادیابی نوجوانان از ۶ تا ۱۹ سال با همکاری کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و همه ارگان‌های استان قم در حال دنبال شدن است.

همچنین حبیب‌الله عزیزی مدیر مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت با ارائه گزارشی از فعالیت‌های مؤسسه‌های قرآنی گفت: در استان قم ۱۰۰ موسسه قرآنی داریم که ۵۷ موسسه از وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی و ۴۳ مؤسسه نیز در سازمان تبلیغات اسلامی به ثبت رسیده است و از این میان ۷۲ موسسه در حوزه حفظ قرآن کریم فعال هستند و ۲۲ موسسه نیز در زمینه حفظ ویژه کودکان و نوجوانان و ۶ موسسه در زمینه تدبیر و تدبر در قرآن و نهج‌البلاغه فعالیت دارند.

در ادامه، حجت‌الاسلام اسماعیلی امام جمعه فردو، تشکیل کمیته مردمی را کار ارزشمندی دانست و اضافه کرد: نهادهای مختلفی در کشور با بودجه‌های مناسب برای قرآن فعالیت می‌کنند که متاسفانه خروجی مناسبی که باید بینیم از آن‌ها دیده نمی‌شود.

او یکی از شاخصه‌های کار قرآنی در فردو را مردمی بودن آن دانست و گفت: عشق وعلاقه وافر به قرآن در این روستا، فردو را در سطح کشور شاخص کرده است.

اسماعیلی تصریح کرد: برنامه هفتگی خانه به خانه یکی از برنامه‌های مهم قرآنی و یکی از مهم‌ترین علل رشد قرآنی مردم است.

در انتهای این جلسه از حجت‌الاسلام وفائی نیکو، مدیر موسسه فرهنگی قرآن و عترت ندای رحمت رضوان فردو که نقش قابل توجهی در فعالیت‌های قرآنی و شناخته شدن این روستا به عنوان هفت روستای قرآنی برگزیده کشوری داشته است توسط آیت‌الله سعیدی و جمعی از مدیران استان تقدیر شد.

  • نویسنده :
  • منبع :